Én nem tudom...

Kristóf Attila
2003. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy a kiegyensúlyozott tájékoztatásnak melyek a feltételei. A politikusok ezt a kérdést szinte mindig az úgynevezett politikai műsorok szempontjából nézik; kié a Híradó, A Hét stb., bár valószínűleg éppen ezeknek a műsoroknak a túlzó kisajátítása és elfogultsága teszi gyanakvóvá a nézőt a „közszolgálat” iránt. A jobboldali „médiaszemélyiségek” nem rendelkeznek a rejtőzködés, a mimikri képességével, ezért náluk nem a „lóláb lóg ki”, miként a balliberális fenoméneknél, hanem egész lényükkel nyíltan vállalják a lóláb szerepét. S úgy vélik, ezért glóriát érdemelnek.
Ez nem szakmai kérdés. Ez a habitusból ered. A baloldal vérében van, hogy hazudni „csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes”. A liberális guru Voltaire-t játszik, nem Háry Jánost. Sokan úgy vélik, hogy a kiegyensúlyozottság azt jelenti, egyet erre, egyet arra. Ha a liberális sajtóklubok (elképesztő önbizalommal terpeszkedő) tagjai nagyokat és bölcseket mondanak, hadd mondjanak nagyot ugyanannyi ideig, ugyanott a konzervatív közírók is. Nem baj, ha a vélemények nem ütköznek, hanem messzire elkerülik egymást, a nézőnek amúgy is a „szaftos beszéd” a fontos. Lehet persze, hogy a vélemények ütköztetése némi haszonnal járna azok számára, akik eligazodni akarnak a világban, a hülyeségek ütköztetése azonban csak az általános bornírtság növekedését eredményezheti. Tájékoztatni kellene az embereket, nem feltüzelni. A tájékoztatásnak persze nem a politikai adások, eszmefuttatások, publicisztikák az egyetlen lehetséges eszközei. A jobboldal különösen ott szenved hátrányt, ahol a médiumok az ideológiát, az életszemléletet és életérzést szórakoztatásnak vagy a hétköznapi valóság tükrözésének álcázzák, s így a legnagyobb természetességgel szivárogtatják be az emberek tudatába és képlékeny érzelmeibe.
Találtam egy jópofa esetet – legolvasottabb napilapunkban –, amelynek ugyan semmi köze a politikához, de híven és mulatságosan kifejezi, milyen az, amikor a zsurnaliszta eleget kíván tenni (egy füst alatt) a pró és a kontra követelményeinek. Az újság két egymást követő napon adott hírt az influenza elleni védőoltásokról, fogékony olvasóit komoly dilemma elé állítva.
Szerdán: „Oltással az influenza ellen. Országos kampányt indított az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) az influenza megelőzésére. Az akció keretében több ezer plakáttal figyelmeztetik az embereket arra, hogy védekezzenek oltással a kór ellen…
…Az elmúlt ötven évben Magyarországon harmincnégy influenzajárvány volt (és összesen 22 500 halálos áldozat). Princz Gyula, a László-kórház főorvosa elmondta: gyakran egészséges fiatalemberek kerülnek a kórházak intenzív osztályára és halnak meg influenza okozta szövődményekben – szinte menthetetlenül – néhány nap leforgása alatt.”
Bár nem egészen értem, miért szükséges egészséges fiatalembereket az intenzívre vinni, s az se világos számomra, miként lehet meghalni „szinte menthetetlenül”, még aznap beoltattam magamat, tekintettel arra, hogy Komáromi Zoltán, az Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke „figyelmeztetett a sajtó felelősségére”, mivel „a háziorvosok munkáját nehezíti egy-egy, az oltások veszélyeiről szóló hír”. Mint mondotta: „eddig Magyarországon ötmillió védőoltást adtak be, ám súlyos szövődményt egyetlen esetben sem jelentettek a háziorvosok.”
Viszont másnap, csütörtökön bal karomban az oltással ezt olvasom: „Nem csak használ, árthat is. A harmincas éveiben járó Baranya megyei férfi állítja: az influenza elleni védőoltástól bénult le átmenetileg, s vesztette el látását végleg az egyik szemére … L. Tamás nem tudja a vizeletét tartani, s lábai … gyengék. Csatári Gyula hasonlóképpen járt … a védőoltással, kis híján meghalt. Ki kellett venni egyik veséjét, megromlott a látása, cukorbeteg lett, csak vasbetétes ortopéd cipőben tud járni…”
Most már szívtam volna vissza a védőoltást, de elkéstem vele.
Nos, ez olyan, amikor egyik nap arra biztatják az embert, lépjen be a MIÉP-be, másnap pedig arról győzködik, hogy jobb az SZDSZ.
Hogy a „kiegyensúlyozott tájékoztatás” okozhat-e látási zavart és vasbetétes cipőt, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.