Én nem tudom...

Kristóf Attila
2003. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy a valóságshow-kból levonhatók-e bizonyos időtálló következtetések. Kezdjük talán a nézettséggel. A hírek arról szólnak, hogy a Big Brother és a Való Világ elképesztő nézettségi mutatókat produkált, Magyarország népe (amelyet annak idején Ady „kalitkás seregélyfiók”-hoz hasonlított) minden mást (még a politikát is) feledve vetette szemét eme produkciókra, együtt élt botcsinálta hőseivel, pénzt és fáradságot nem kímélve telefonált, sms-ezett és szavazott, gyarapítva a tévéadók reklámbevételét és a telefontársaságok profitját.
Nyugodtan mondhatjuk, hogy a magyar populáció ebben is méltó volt a művelt Nyugathoz, ugyanolyan étvággyal esett neki a Big Brothernek, mint a Big Macnek, e tekintetben nem viselkedett balkáni módon, pillanatok alatt elsajátította az európai és amerikai tömegízlést, sőt helyenként ínyencként viselkedett. Állapítsuk meg, hogy a konzervatív jobboldali fanyalgás lepergett e liberális produkcióról, sőt a nézettségi mutatókat tovább javította, mivel öntudatos polgáraink azért bámulták tömegesen a kiseséses rendszerű valóságot, hogy undorodhassanak és felháborodhassanak.
De nem ez a lényeg. Vegyük szemügyre inkább a résztvevők példátlan népszerűségét, és tűnődjünk el azon, hogy valójában mit is jelent ez a szóösszetétel: médiasztár. Hosszú éveken keresztül egy igazi nagy tévécsillagunk volt, Vitray Tamás. Persze mások is képernyőre kerültek, de valójában az intelligens és rátermett Vitraynak nem akadt komoly ellenfele. A Szepesi által kreált sportnyelvet ő újította meg: null helyett például vaskövetkezetességgel használta a nullát, s általa kezdődött el az „egyébiránt” szó szédületes karrierje. Kihívói között volt az a férfiú, aki a következő halhatatlan mondással írta be magát a magyar televíziózás történetébe: „A Machester United hat hónapon keresztül őrizte veretlenségét, de aztán zsinórban jött a feketeleves.”
Szép, reményteli idők voltak ezek: „Önök kérték”.
Nézzük meg, hol vannak Vitrayhoz (Vitrayékhoz) viszonyítva a mai sztárok: a kereskedelmi tévéadókon pöffeszkedők, a közszolgálathoz milliókért visszatérők. Valószínűleg – néhány kivételtől eltekintve – folyékonyan tudnak olvasni a súgógépről, néhánynak még a nyelve is jól pörög. A legnagyobbak: Juszt, Havas, Friderikusz szívesen mennek át önmaguk paródiájába, nézettségük és önteltségük a végtelenhez közelít.
Persze az önhittség csak természetes következménye a népszerűségnek. A furcsa ebben az: amíg Vitray a kivételezettség helyzetével élve egyre tökéletesítette önmagát, s valóban – szellemileg és lelkileg – mindent megtett nézőiért, a maiak közül talán Friderikusz az egyetlen, aki képes erőfeszítésre, fejlődésre és megújulásra. Neki talán már szerénységre is lenne oka.
A Big Brotherben és a Való Világban a szerencse kegyeltjeként színtiszta amatőrök szerepeltek. Mivel hónapokig velük volt tele az éter, ismertségük és népszerűségük minden további nélkül túlszárnyalta a profikét. (A Heti Hetesnél is népszerűbbek voltak. Rangot adott valamelyik álvilágba hivatásosként belépni.) Sajnos én azok közé tartozom, akik nem jegyezték meg a versenyzők nevét. Most is csak Pongó jut az eszembe, mivel Natasa kutyám egyszer ráült Csopakon a távirányítóra, és behozta nekem a valóságshow-t és Pongót magát.
Most mondok valamit: ő olyan gátlástalanul laza volt, hogyha képernyőn tartják egy évig, nagyobb médiasztár lehetett volna, mint Havas vagy az utolérhetetlen Forró Tamás.
Hát szerintem ez a Big Brother és a Való Világ legnagyobb tanulsága: láthattuk, miből lesz a cserebogár.
Hogy mindezen a nagy profiknak érdemes lenne-e elgondolkozniuk, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.