Enyhülni látszik az olajhisztéria

Nyitásra 32-ről 30-ra mérséklődött tegnap a Brent típus hordónkénti ára az olajpiacon. Ha a tendencia tartós marad, nem kizárt, hogy hamarosan a hazai üzemanyagpiacon is esnek az árak. Szakemberek biztosra veszik, hogy rövidesen helyreáll a rend, s az olaj ára ismételten visszatér az OPEC által meghatározott, 22–28 dolláros hordónkénti árhatárok közé.

Hommer Tibor
2003. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyjából egy százalékponttal csökken az idén az üzemanyagpiac növekedési üteme. Az 1,4 millió tonnás benzinpiac 3,5-4, a kétmillió tonnás gázolajpiac pedig négy-öt százalékkal növekedett tavaly. Noha a környező országokhoz, főként Ausztriához viszonyítva még jelentős bővülési potenciál rejlik ebben az ágazatban, a Mol szakértői szerint elsősorban nem a motorizáció terjedése, hanem a reálkeresetek bővülése mutatkozott, illetve mutatkozik meg a jövőben is a piaci tendenciákban. Mint köztudomású, a tavalyi évben jelentős mértékben növekedett a lakosság vásárlóereje, ami azonban nem folytatódik az idén.
Geszti László, a Mol Rt. ügyvezető igazgatója úgy látja, hogy átmeneti a kőolaj világpiaci árának magas állása. A Brent típus harmincdolláros hordónkénti árában közrejátszik a még bizonytalan kimenetelű iraki konfliktus, bár nagyobb részt a venezuelai sztrájkok miatt kieső termelés indukál drágulást a piacon, amely már ma délelőtt kedvező fordulatot vett. Az ügyvezető igazgató szerint ha tartósnak bizonyul az áresés, úgy Magyarországon is az üzemanyagárak csökkenésére lehet számítani, mivel a Mol olyan árkövető rendszert használ, amely azonnal reagál a piaci helyzetre.
Venezuela és Irak együttesen nagyjából három, három és fél millió barrelnyi olajat termel ki rendes körülmények között naponta, ez az érték pedig többé-kevésbé megegyezik az OPEC-tagállamok többlettermelési kapacitásával. Tehát szűk kitermelői kapacitások miatt semmiképpen nem állhat be egyensúlybomlás a kereslet és a kínálat között – mondják az olajpiacon járatos szakemberek, hozzátéve, hogy nemcsak az OPEC-tagoknál, de Oroszországban sem merítik ki az exportlehetőségek a kitermelői bázisok teljesítményét, azaz bőven pótolhatók az esetleg kieső kőolajkészletek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.