EU-szkeptikus észtek és csehek

Ha most rendeznének népszavazást az európai uniós csatlakozásról, akkor Magyarország mind a részvétel, mind az igen szavazatok számát tekintve elvinné a pálmát – legalábbis ez derül ki a prágai közvélemény-kutató intézet (CVVM) legfrissebb felméréséből.

2003. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csehországban azonban jóval kisebb a lakosság érdeklődése az uniós népszavazás iránt, mint akár Magyarországon vagy Lengyelországban – világlik ki a három országot feltérképező közvélemény-kutatásból. Az adatok szerint míg Csehországban a megkérdezettek 46 százaléka kész voksolni az országa uniós csatlakozását eldöntő népszavazáson, addig Lengyelországban ez az arány 61, Magyarországon pedig 68 százalék.
Ugyanakkor a népszavazást a legnagyobb mértékben a lengyelek utasítják el. A megkérdezett lengyelek 20 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem vesz részt a népszavazáson. Csehországban és Magyarországon ez az arány 15-15 százalék volt. A felmérések szerint a szavazáson biztosan részt vevő csehek 62,4, a lengyelek 73,5, míg magyarok 75,1 százaléka kívánja támogatni országa uniós csatlakozását. A csatlakozást elutasítók aránya a cseheknél 28,7, a lengyeleknél 17,7, a magyaroknál pedig 14,3 százalék.
Az már most bizonyos, hogy a prágaihoz hasonló felméréseket mind nagyobb figyelem övezi majd a következő hetekben-hónapokban. Megfigyelők rávilágítanak arra is, hogy míg a parlamenti pártok szinte kivétel nélkül támogatják országuk uniós csatlakozását, a referendumok kimenetele mégis több tagjelölt esetében nyitott. Mindenesetre, ha rangsorolnák a jelölteket, akkor az uniós csatlakozás támogatását tekintve Észtország eséllyel pályázna a legszkeptikusabb címre. A kis balti ország lakosai főként a nemzeti identitás és a gazdasági vívmányok elvesztésétől tartanak, a csatlakozás ellenzői pedig gyakorlatilag egyenlőségjelet tesznek az egykori Szovjetunió és az EU közé. Hasonló a helyzet Lettországban is, ahol meglehetősen szoros végeredmény várható a szeptemberi voksoláson. A baltiak közül talán a litvánok támogatják legjobban a csatlakozást, a felmérések szerint, ha most lennének a választások, ak-kor a lakosság kétharmada igennel szavazna.
EU-szkeptikusok szép számmal akadnak egyébként Közép- és Kelet-Európában is, leginkább mégis talán Csehországban és Lengyelországban hallatják hangjukat. Míg azonban cseh földön a „realisták” főként civil kezdeményezések és egyéni szerveződések formájában tevékenykednek, addig Lengyelországban a parlament két pártja is kategorikusan elutasítja a csatlakozást. „Nem kampányra” azonban a jelek szerint egy fillért sem fognak kapni. A lengyelekhez hasonlóan az észt EU-szkeptikusok sem számíthatnak központi támogatásra, holott annak idején Svédországban „testvériesen” megosztották a költségvetési összeget a támogatók és az ellenzők között. Több politikus is a svéd példát tartaná követendőnek: Jens Peter Bonde dán európai parlamenti képviselő felszólította a tagjelölteket, hogy egyenlő esélyeket biztosítsanak az igen és a nem szavazatoknak – mondván: az eredmény csak ily módon lesz elfogadható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.