Nem valószínű, hogy a szeszes italok ezentúl nagyobb arányban kerüljenek forgalomba műanyag palackokban – nyilatkozta Győry László, a legális szeszforgalom hetven százalékát képviselő Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója lapunknak. A mérsékelt árú, kommersz termékek továbbra is visszaváltható üvegekbe kerülnek, az előkelőbb márkákat viszont eldobható – s emiatt az árba bekalkulált – üvegpalackokba töltik – tette hozzá az igazgató.
Kiemelte: a földrajzi árujelző használatával levédett termékek – például a kecskeméti és gönci barack, a szatmári vagy békési szilva, a szabolcsi almapálinka és egyes keserűitalok – egyedi üvegpalackjai egyúttal az áruvédelmet is erősítik. Győry László ennek ellenére nem zárta ki, hogy egyes kisebb, szövetségükön kívüli cégek műanyag palackban dobják piacra árujukat, de erre is csak a négy-öt centiliteres termékek esetében van kilátás. A hazai (és külföldi) fogyasztók ugyanis konzervatívak e téren, ragaszkodnak az üvegpalackhoz. Ráadásul a míves üveget műanyaggal nehezen lehet utánozni.
Egy hazai rendelet kimondja: a betétdíjas palackok után nem kell környezetvédelmi termékdíjat fizetni. A nem visszaváltható üvegek után viszont igen, ám itt is csak akkor, ha az érintett gyártó nem tagja az Öko-Pannon Kht. által koordinált környezetvédelmi rendszernek. Viszkei György, a kht. ügyvezető igazgatója elmondta: a környezetvédelmi termékdíjat 1995-ben vezették be több cikkre, köztük a csomagolóanyagokra, így az üvegre is. Azok a vállalatok azonban, amelyek az általuk kibocsátott csomagolóanyag negyven százalékát összegyűjtik és újra hasznosítják, mentesülnek a környezetvédelmi termékdíj fizetése alól. Mivel a piaci cégek termeléssel és nem hulladékhasznosítással foglalkoznak, a feladat koordinálására létrehozták az Öko-Pannon Kht.-t. Az ezzel szerződött cégek csomagolóanyagait a megbízott szakemberek gyűjtik össze, s (hulladék)feldolgozók hasznosítják újra.
A kht.-vel szerződött üvegkibocsátók mentesülnek a termékdíj fizetése alól. Ehelyett hasznosítási díjat fizetnek, amelynek segítségével megteremtik a begyűjtéshez és a hasznosításhoz szükséges pénzügyi alapot. Mint Viszkei Györgytől megtudtuk, az üveg után kilogrammonként kell fizetni a jelenleg 2,3 forintos környezetvédelmi termékdíjat. Ennek mértéke azonban február 15-től 4,1 forintra emelkedik, 2004-ben öt, 2005-ben pedig 5,3 forintra nő. A szakember kiemelte: a díj meglehetősen szerény az olykor több ezer forintos italok árához képest, s nem is az üveghasználat visszaszorítása a célja, hiszen egyes csomagolási tradíciókat nem lehet és nem is érdemes megváltoztatni. Mivel azonban az Európai Unióban ismeretlen a termékdíj, az összhang érdekében a kibocsátókat igyekeznek rászorítani a hasznosítási díj megfizetésére.
Kellogg fontos üzenetet vitt Zelenszkijnek
