Február közepétől növekszik a termékdíj

Február közepétől nő a szeszes italok palackjaira kirótt – az unióban ismeretlen – környezetvédelmi termékdíj, de a szakértők szerint ez nem jár majd a műanyag flakonok térhódításával. A díjat azon cégek fizetik, amelyek nem szerveződtek hulladékhasznosítási rendszerbe és nem fizetnek hasznosítási díjat.

Nagy Ottó
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem valószínű, hogy a szeszes italok ezentúl nagyobb arányban kerüljenek forgalomba műanyag palackokban – nyilatkozta Győry László, a legális szeszforgalom hetven százalékát képviselő Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója lapunknak. A mérsékelt árú, kommersz termékek továbbra is visszaváltható üvegekbe kerülnek, az előkelőbb márkákat viszont eldobható – s emiatt az árba bekalkulált – üvegpalackokba töltik – tette hozzá az igazgató.
Kiemelte: a földrajzi árujelző használatával levédett termékek – például a kecskeméti és gönci barack, a szatmári vagy békési szilva, a szabolcsi almapálinka és egyes keserűitalok – egyedi üvegpalackjai egyúttal az áruvédelmet is erősítik. Győry László ennek ellenére nem zárta ki, hogy egyes kisebb, szövetségükön kívüli cégek műanyag palackban dobják piacra árujukat, de erre is csak a négy-öt centiliteres termékek esetében van kilátás. A hazai (és külföldi) fogyasztók ugyanis konzervatívak e téren, ragaszkodnak az üvegpalackhoz. Ráadásul a míves üveget műanyaggal nehezen lehet utánozni.
Egy hazai rendelet kimondja: a betétdíjas palackok után nem kell környezetvédelmi termékdíjat fizetni. A nem visszaváltható üvegek után viszont igen, ám itt is csak akkor, ha az érintett gyártó nem tagja az Öko-Pannon Kht. által koordinált környezetvédelmi rendszernek. Viszkei György, a kht. ügyvezető igazgatója elmondta: a környezetvédelmi termékdíjat 1995-ben vezették be több cikkre, köztük a csomagolóanyagokra, így az üvegre is. Azok a vállalatok azonban, amelyek az általuk kibocsátott csomagolóanyag negyven százalékát összegyűjtik és újra hasznosítják, mentesülnek a környezetvédelmi termékdíj fizetése alól. Mivel a piaci cégek termeléssel és nem hulladékhasznosítással foglalkoznak, a feladat koordinálására létrehozták az Öko-Pannon Kht.-t. Az ezzel szerződött cégek csomagolóanyagait a megbízott szakemberek gyűjtik össze, s (hulladék)feldolgozók hasznosítják újra.
A kht.-vel szerződött üvegkibocsátók mentesülnek a termékdíj fizetése alól. Ehelyett hasznosítási díjat fizetnek, amelynek segítségével megteremtik a begyűjtéshez és a hasznosításhoz szükséges pénzügyi alapot. Mint Viszkei Györgytől megtudtuk, az üveg után kilogrammonként kell fizetni a jelenleg 2,3 forintos környezetvédelmi termékdíjat. Ennek mértéke azonban február 15-től 4,1 forintra emelkedik, 2004-ben öt, 2005-ben pedig 5,3 forintra nő. A szakember kiemelte: a díj meglehetősen szerény az olykor több ezer forintos italok árához képest, s nem is az üveghasználat visszaszorítása a célja, hiszen egyes csomagolási tradíciókat nem lehet és nem is érdemes megváltoztatni. Mivel azonban az Európai Unióban ismeretlen a termékdíj, az összhang érdekében a kibocsátókat igyekeznek rászorítani a hasznosítási díj megfizetésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.