Három csillag az égen

Móser Zoltán
2003. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a címet folytatnám, akkor a régen volt három szeretőről kellene szólnom, akik közül az egyik szőke, a másik barna, a harmadik piros alma. De ugyanígy vagyok azzal a másik (tervezett) címmel is, amelyet a kép láttán írtam fel: Az a kakas, az a csillag, az a hold… és máris egy keserves jut eszembe. Pedig most nem erről, hanem a felsővályi erődtemplomról akarok írni, amely a falu közepén emelkedő Császár-hegyen épült. Igaz ugyan, hogy eléggé ismert műemléknek tartják, de az is igaz, hogy ritkán vetődik el errefelé turista, mert a főúttól távol van. Csak akkor jön ide látogató, ha valaki ajánlja neki, hogy ha már Rimaszombatban jár, és van ideje, nézze meg ezt a völgyet is. S ha olyan szerencsés, mint én voltam, akkor B. Kovács István itt élő régész és néprajzkutató társaságában tölt egy napot, aki mindent megmutat, sőt egy – általa szerkesztett – vastag könyvvel is megajándékozza. Ebből tudom, hogy a felsővályi erődtemplom – amelyet helyenként öt méter magasságot is elérő fal vesz körül – az egész völgy legkorábbi temploma. Építése bízvást tehető a XI. századra. A templom nyugati falának támpillérei valószínűleg XV. századiak. „A templom először 1619-ben égett le. Az újjáépítés során, 1622-ben valószínűleg kibővítették. Azt is följegyezték a krónikák, hogy 1776-ban ismét leégett. A tüzet Szívós János helyi tiszteletes okozta. Mint a jegyzőkönyvek feljegyezték, november 5-én a templomban ülő galambokra lövöldözött gyutacsos puskával, és ennek során gyulladt ki a tető. A tiszteletes annyira lelkére vette a gondatlanságát, hogy »egész papi ornátusban ment be az égő templomba, s ott papi székében leborulva, bűnbánó, töredelmes szívvel akarta magát odaégetni, s csak a hívei által erőszakosan kihurcoltatva mentetett meg a borzasztó haláltól«. Mindenesetre figyelemre méltó már az a puszta tény is, hogy a leégett templomot rövid egy éven belül helyreállították. Beszédes bizonysága ez az emberi felelősségnek és hűségnek.”
Igazából az itt látható képről, nagyításról, a toronysisak tetején látható három jelképes ábrázolásról is szólnom kellene, de mindegyik jelkép magyarázata bőven meghaladná egy-egy cikk terjedelmét. Ezért röviden csak annyit, hogy itt folyik el az Uzapanyit határában eredő Bikszögi-patak, amelynek neve emlékeztet a régi, középkori falura: a voltakra, a holtakra és azokra az itt lakókra, akik Szent István királyunk óta nem hagyták el ezt a kies vidéket. Tanulságként bizonyára ez is elegendő volna. Ám hadd toldjam meg azzal, hogy e kép kapcsán nemcsak egy népdal, de egy ismerős Madách-idézet is eszembe jutott. Ugye, ismerős a Tragédiából, hogy a kakas azért szól, mert virrad? De ez a kakas szólni nem tud, csak a széljárásnak megfelelően forogni. Ám erre is van idézetem Aranytól. Rágondolva megpróbálok arra a kérdésre választ keresni, hogy vajon ez az érckakas csikorog-e ércesen, vagy csak nyikorog? Be kell vallanom, hogy a patakra, a falura, a templomra, a napsütésre, szóval mindenre emlékszem, de erre az egyre nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.