Hatvanmilliárd lehet a háború költsége?

Miközben nemzetközi tekintélyű személyiségek és szervezetek fellépése ellenére egyre biztosabb jeleit tapasztalni az Egyesült Államok Irak ellen tervezett háborújának, új számítás látott napvilágot a konfliktus várható költségeiről. Az ENSZ fegyverzetellenőrei a negatív előjelek ellenére folytatják munkájukat.

2003. 01. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hans Blix, az ENSZ Felügyeleti, Vizsgálati és Ellenőrzési Bizottsága (UNMOVIC) vezetője januárban Bagdadba utazik az iraki fél meghívására. Szaddám Huszein iraki elnök tanácsadója, Amer al-Szaadi tábornok kedden azt ajánlotta Blixnek, hogy a jövő hónap második vagy harmadik hetében utazzék Bagdadba „a két fél közötti közelmúltbeli együttműködésről, illetve az együttműködés következő hónapokbeli fejlesztéséről” folytatandó tárgyalásokra.
Blix és el-Baradei január 9-én részletesen értékelni fogja a világszervezet Biztonsági Tanácsa (BT) előtt a Bagdad által az iraki fegyverkezési programokról december elején átadott terjedelmes jelentést, január 27-én pedig a fegyverzetellenőrök iraki helyszíneken végzett vizsgálódásainak első hatvan napját értékeli, ugyancsak a BT előtt. Az ENSZ tájékoztatása szerint egyébként eddig az iraki hatóságok sehol nem hátráltatták az ellenőrök munkáját – jelentette az AFP.
Közben Mitchell Daniels, a Fehér Ház költségvetési felelőse 50-60 milliárd dollárra becsülte egy Irak elleni esetleges háború költségeit, ami jóval kisebb más kormányzati tisztségviselők által korábban közölt adatoknál – írta a The New York Times. Korábban Lawrence Lindsey, a Fehér Ház volt gazdasági tanácsadója úgy vélte, hogy az Egyesült Államok hazai össztermékének egy-két százalékát (100-200 milliárd dollár) is felemészthetik a háborús kiadások.
Kofi Annan kedden türelemre intette az Egyesült Államokat az Irak elleni esetleges háború megindításával kapcsolatban: az ENSZ főtitkára szerint jelenleg semmi nem igazol egy ilyen hadműveletet, s Washingtonnak meg kellene várnia a világszervezet iraki fegyverzetellenőreinek jelentését, mielőtt harci cselekményeket kezdene.
Oroszország is figyel az iraki helyzetre. A moszkvai vezetés arra készül, hogy a közeljövőben a Perzsa-öbölbe irányítja át két hadihajóját, amelyek a tengeralattjárók elleni harcra szolgálnak. A meg nem nevezett forrás szerint a Saposnyikov marsallról és a Pantyelejev admirálisról elnevezett hajók legkésőbb február elején elindulnak a távol-keleti Vlagyivisztokból. Küldetésük célja, hogy megvédelmezzék az orosz nemzeti érdekeltségeket a térségben az amerikai–iraki konfliktus esetleges kiéleződésekor.
Izraelben – amely egy esetleges iraki ellencsapás célpontjává válhat, mint 1991-ben – közben riadalmat keltett, hogy egy szakértő állítása szerint a 6,5 milliós ország csaknem teljes lakosságának kiosztott gázálarcok kétharmada nem nyújtana védelmet egy iraki vegyi vagy biológiai támadással szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.