Kényszerpályán mozog a jegybank

A jegybanknak a több irányból tapasztalható nyomás ellenére alig maradt mozgástere a monetáris politikát illetően, és az egyetlen, helyes utat választotta – olvasható ki az ICEG Európai Központ elemzéséből. A reálkamatszint ugyanakkor – annak ellenére, hogy többen a rés csökkentését szorgalmazzák – nem tekinthető magasnak, és ez a trend vélhetően fennmarad 2003-ban is.

Barát Mihály
2003. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Modern gazdaságokban a monetáris hatóságnak egyetlen végső célja lehet: az árstabilitás, kiegészítve a pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásával – áll az ICEG Európai Központjának közelmúltban megjelent elemzésében. Ennek megfelelően a szervezet szerint a jegybank helyesen tette, hogy minden eszközzel az infláció letörésére koncentrált, különösen akkor, amikor a gazdaságpolitika két másik pillére – a jövedelem- és a fiskális politika – ezzel ellentétes irányban mozgott. (Jól alátámasztja ezt a megállapítást a 2002-ben elért, nagyjából 13 százalékos reálkereset-növekedés, illetve a horribilis mértékű, a GDP-hez mérten 9,4 százalékos államháztartási hiány.) A jegybank számára nem maradt más lehetőség, mint a kamatpolitikával jelezni, hogy a gazdaságban jelentős inflációs veszély maradt fenn. A monetáris környezet sajátossága – írja az elemzés –, hogy a kamatcsatorna alig működik, és elsősorban az árfolyamcsatornának van erőteljes hatása.
Az ICEG rámutat arra, hogy a hazai infláció távolról sem tekinthető alacsonynak: az unióhoz most csatlakozó kelet-európai országok közül 2002-ben csak Szlovéniában várható magasabb infláció, mint Magyarországon, míg a többi gazdaságban a pénzromlás dinamikája sokkal alacsonyabb.
A kamatpolitika értékelésénél az ICEG szerint azt is figyelembe kell venni, hogy jelenleg nem tekinthető kiugrónak – akár előretekintő, akár hátratekintő inflációval számoljuk – a forinton fennálló reálkamatszint. Ha összehasonlítjuk a reálkamatok alakulását más, hasonló fejlettségű, illetve helyzetű gazdasággal, akkor a 3-3,5 százalékos reálkamatot nem lehet túlzottnak tekinteni. (Figyelemre méltó tény az is, hogy a Reuters legutóbb megjelent elemzői felmérésében az idei évre várt átlagos reálkamatérték 2,5 százalékos.) A reálkamatok szintje hasonlóképpen nem tekinthető túlzottnak a 3,5-4 százalékos reálnövekedés mellett, figyelembe véve Magyarország feltörekvő és felzárkózó gazdasági jellegét. Az elemzés szerint óvatosnak kell lenni a forint felértékelődése és a versenyképesség romlása közötti közvetlen erőteljes kapcsolat feltételezését illetően is. A gazdaság versenyképességét – mutat rá az ICEG – több tényező együttesen határozza meg: az árfolyam alakulása a versenyképesség fontos, de csak egyik tényezője. A hazai vállalatok versenyképességét az elmúlt időszakban a forint felértékelődése mellett erőteljesen rontották a romló konjunkturális kondíciókat követően visszaeső beruházások, a termelékenység növekedésében érezhető törés, a közvetlen tőkebefektetések beáramlásának lassulása, a termelékenység növekedésével inkonzisztens mértékű bérnövekedés. Ezen tényezők hatása a versenyképességre sokkal erőteljesebb volt, mint az árfolyam alakulása – olvasható az ICEG elemzésében.
*
A Magyar Bankszövetség megítélése szerint a reálkamatok nagyon magasak Magyarországon az euróövezet reálkamataival összevetve. Ezzel szemben a támogatott kamatozású hiteleknél, a lakáskölcsönök többségének esetében szinte zéró költséggel, nulla reálkamattal járnak együtt – nyilatkozta Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára az MTI-nek. Hangoztatta: olyan monetáris politikát lenne célszerű folytatnia a magyar jegybanknak, amely alacsonyabb kamatokkal támogatná a termelő beruházásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.