Magyarország közepes osztályzatot kapott a Transparency International (TI) 102 országot felölelő, tegnap közzétett korrupciós listáján: Malajzia, valamint Trinidad és Tobago társaságában a 33. helyet foglalja el. Hazánkat 4,9 pontra értékelték a nullától tízig terjedő skálán.
Az utóbbi években egyébként folyamatosan az európai „korrupciós középmezőnyben” vagyunk: Magyarországot 1998-ban a 33.; 1999-től 2001-ig három ízben is a 31. helyre értékelték; onnan csúszott vissza tavaly a 33. helyre.
A TI jelentésében közölték annak a felmérésnek az eredményét is, amelynek során Közép- és Kelet-Európában azt igyekeztek megtudni, hogy a lakosság menynyire tartja korruptnak a közhivatalnokokat. Hazánkban a megkérdezettek 54 százaléka tartja korruptnak a köztisztviselőket; a térségben ennél jobb eredményt csak Szlovéniában mértek.
A Transparency International jelentése Magyarországgal és az esetleges politikai korrupcióval kapcsolatban – Medgyessy Péter nevének említésével – az abbahagyott Gresham-nyomozást említette; valamint azt, hogy – az akkori ellenzéki pártok gyanúja szerint – a Dunaferr úgymond kiváltságos szerződést kötött kőszállításra az előző kormányfő apjával.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
