Letaszítják trónjáról a médiakancellárt?

A „verbális bomba” állítólag a szociáldemokrata párt elnökségének ülésén robbant, ahol is – Németország legnagyobb példányszámú bulvárlapja, a csak jóindulattal garantáltan szavahihetőnek nevezhető Bild Zeitung szerint – a béketűrését vesztett kancellár így fakadt ki: „Hányingert kapok annak láttán, ahogy a sajtó bánik a politikusok magánéletével.”

Stefan Lázár
2003. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gerhard Schröder felháborodott kirohanásának oka nem más, mint hogy a hazai és külföldi lapok szerint a politikusnak immáron negyedik házassága is válságba jutott. Magyarán, a kancellárnak új barátnője van. A kezdetben apró hólabdának bizonyuló pletyka viharos gyorsasággal lavinává terebélyesedett, az ügy bíróság elé került, s január 21-én tárgyalják a kancellár keresetét két újság ellen. A politikusok magánéletével szívesen foglalkozó sajtó – mindenekelőtt a bulvárlapok – valóban megtette a magáét, hogy bosszantsa Schrödert és feleségét, Dorist. Az intim szféra mindenkit megillető védelme azonban nem az egyetlen ok arra, hogy magyarázatul szolgáljon a kancellár kirohanására.
A szeptember 22-én lezajlott parlamenti választás óta eltelt időszak eseményei eleve megtépázták azt a viszonyt, amely előzőleg az SPD elnökét a „médiakancellár” trónjára emelte. A szakszervezetek mellett Schröder egyik leghatásosabb szövetségesének a televízió bizonyult már a négy évvel korábbi, 1998-as szavazás alkalmával is. A kampányhadjárat során a kitanult ügyvéd tanúbizonyságát adta színészi tehetségének, minden helyzetben az idegesség vagy görcsösség jele nélkül állt a kamerák elé, és meggyőző biztonsággal adta elő mondanivalóját még akkor is, ha annak tartalma semmi jelentős újdonságról sem számolt be. Markáns, férfias, a legtöbb nő szemében vonzó, a férfiak perspektívájából bizalmat keltő megjelenésével kiütéses győzelmet aratott a média hatását mindig lenéző és figyelmen kívül hagyó Helmut Kohl felett. A kettőjük közötti optikai hatás különbsége eleve vesztesnek pecsételte meg az „egyesítés kancellárját”.
Az első törvényhozási időszak befejeztével és az újabb választás kihívásának előterében a médiát elemző szakértők ismételten Schröder előnyét látták, ezúttal Edmund Stoiberrel szemben. A kereszténydemokraták kancellárjelöltje valóban nem rendelkezett azzal a behízelgően lezser modorral, mint kihívója. Ilyen előzmények után valóban meglepetésnek számított, hogy a német politikai és televíziós életben mindeddig ismeretlen és az Egyesült Államoktól átvett tévépárbaj első menetében a bajor tartományi miniszterelnök javára billent a mérleg. A hiányosan felkészült és elsődlegesen spontán improvizációs készségében bízó kancellár a rövidebbet húzta egy sokkal alaposabban informált és a tényeket hűvös meggyőződéssel előadó konkurenssel szemben. Mai szemmel nézve megállapítható, ettől kezdve – ha csak lassú iramban is – fokozatosan csökkent az a nyomasztó fölény, amely az SPD-elnök televíziós hatásában gyökeredzett. A tavaly csak minimális előnnyel kiharcolt választási siker, a kampány során eltitkolt gazdasági nehézségek, az új SPD/ Zöldek-kormány rosszul sikerült rajtja, az amerikai–német viszony feszültsége, az emelkedő munkanélküliség és a csökkenő GDP-növekedés, a megroppant szociális rendszer, a közalkalmazottak fenyegető és csak az utolsó pillanatban feltartóztatott sztrájkja és a február elején soron következő tartományi választások várható eredményének kiábrándító előjelzései új helyzetet teremtettek a médiapiacon is. Az újságírók kommentárjainak és kérdéseinek stílusát már régen nem a mindig rendelkezésre álló és vidám benyomást keltő kancellár iránti szimpátia hatja át. A hajdani hercigeskedés helyére a problémák szülte számonkérés került – még a legjoviálisabb riporter sem engedheti meg magának, hogy átlépjen a mindennapok gondjain, és olyan passzal szolgálja ki a kancellárt, amelyből kapásgólt lehet lőni. Gerhard Schröder körül megfagyott a levegő. A politikai tél szele dermesztően hat, és befolyásolja a kancellár hozzáállását – a képernyőről már nem az a „sunny boy” flörtöl a nézőkkel, mint egykor.
Nem csoda, hogy hangulatát tovább rontja a házassága körül kipattant sajtóhullám, bár ennek szításától az elektronikus média – tévé és rádió – elhatárolja magát, átengedve a valóban kétes értékű hadjáratot a nyomtatott sajtónak. De a bulvárlapok akciója – az eladott példányszám növelését szolgáló szenzációhajhászás mellett – nem nélkülözi a józan politikai, jogi és pszichológiai hátteret sem.
Efféle gyanúsítással a kancellár egyszer már szemben találta magát. 1999-ben a sajtó azt állította, hogy viszonya van biztonsági őreinek egyik női tagjával. Schröder és a szóba hozott hölgy pert indított – és nyert. A mostani találgatás a kancellár családi válságáról két regionális német lap (a Märkische Oberzeitung és a Südwest Presse) hasonló szövegű cikkére támaszkodik. A házaspár állítólag nyilvánosan és hangosan veszekedett a minap azért, mert a férj több ízben akkor sem tölti hannoveri lakásukban az éjszakát, ha azt nem indokolják a kancellári teendők. Gerhard Schröder ügyvédje most azt kérvényezi a bíróságtól, tiltsa meg a lapoknak e hír – vagy kacsa – terjesztését.
Nemzetközi dimenziót egyébként akkor kapott a „belnémet” ügy, amikor a több mint kétmilliós példányszámban megjelenő angol The Mail on Sunday hetilap átvette a témát és a szigetország bulvársajtójának brutális hagyományait követve megtoldotta egy lépéssel: a kancellárnak viszonya van az n-tv televíziócsatorna egyik újságírónőjével. A cikket az érintettek – Gerhard Schröder és Sandra Maischberger – fényképei díszítették. A labda Londonból azonnal visszapattant a kontinensre és a Ruhr-vidéken megjelenő Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) már úgy tálalta a szenzációt, hogy az angol sajtó szerint a kancellárnak új barátnője van. A lap azóta ugyan bocsánatot kért a „sajnálatos tévedésért”, de a szaftos pletyka állítólagos részleteiről ekkorra már több millióan olvashattak.
Schröder és a média viszonya pillanatnyilag két sínpáron halad. A szivárványsajtó pletykákra támaszkodó feltételezésekkel bosszantja, a komoly zsurnaliszták az ország valóban kritikus helyzetére vonatkozó kérdésekkel idegesítik. Két merőben ellentétes témakör – azonos hatással. A „médiakancellár” egykori fénye halványodik. Erre utal a közszolgálati ARD legutóbbi lépése. A népszerű vasárnap esti beszélgető műsort vezető Sabine Christiansen január 19-re egyedüli vendégként meghívta Gerhard Schrödert. Az adást szervező szerkesztőség azonban – tekintettel a két héttel később lebonyolítandó tartományi választásokra – visszavonta e meghívást, hivatkozva a politikai esélyegyenlőség fontosságára és az ellenzék biztosra vehető ellenállására. A szövetségi sajtószóvivő, Béla Anda tiltakozását a műsorért felelős Norddeutscher Rundfunk udvariasan, de határozottan visszautasította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.