A bővítés folyamatában az Európai Unió hat alapító tagjának kellene összehangolnia álláspontját a jövendő reformok kérdésében, nem szerencsés, hogy „tengelyeket” alkotva versengenek egymással – vélekedett Giuliano Amato, az Európai Konvent alelnöke. Az Il Sole 24 Ore hasábjain a volt olasz miniszterelnök személyes véleményét kifejtő írásában utal arra, hogy az új európai alkotmány kidolgozásának folyamatában a konventen belül szövetkezések látnak napvilágot.
A politikus szerint nem arra kellene törekednie az olasz külpolitikának, hogy a francia–német tengellyel szemben keressen irreális szövetségeket. Ehelyett az unió hat alapító tagjának (Belgiumnak, Franciaországnak, Hollandiának, Luxemburgnak, Németországnak és Olaszországnak) kellene „erős magot” alkotnia a történelmi jelentőségű bővítés küszöbén az új Európa alkotmányozó folyamatában – fejti ki véleményét a cikkíró.
Amato szerint ezek az országok viselik a legnagyobb felelősséget gazdag tapasztalatukkal, messzire tekintő elképzeléseikkel, ők képesek integráltan képviselni minden, egyelőre még vita tárgyát képező álláspontot az öreg kontinens jövendő felépítésével kapcsolaban.
***
Államtitkári értékelés.
Elégedetten szólt az uniós csatlakozási tárgyalások végeredményéről Balázs Péter, a Külügyminisztérium integrációs és külgazdasági államtitkára a Profil című osztrák politikai hetilap kelet-európai mellékletében. A csatlakozás legnagyobb előnyei között a politikus azt említette, hogy Magyarország az eddigi tagokhoz hasonlóan egyenrangúan részt vehet a döntési folyamatokban, ezzel lehetőséget kap arra, hogy hozzájáruljon a nemzetközi színtér történéseihez, s ezzel erősödik a befolyása. (MTI)
Balett helyett Hosszú Katinka trónját már elfoglalta, hajnalra vb-érmes lehet
