Múlt év novemberében 477 millió euróval romlott a folyó fizetési mérleg egyenlege, így a múlt évi első tizenegy havi deficit 3,179 milliárd eurót ért el – közölte tegnap előzetes adatok alapján a Magyar Nemzeti Bank. Az egyenleg számottevően romlott egy év alatt: 2001 novemberében 124 millió euró hiányt mutatott, a január– novemberi deficit pedig 920 millió eurót ért el.
Az első tizenegy havi áruforgalmi deficit 2,871 millió eurót tett ki, ami több mint 900 millió eurós romlást jelent az egy évvel korábbi számhoz viszonyítva. Jelentékeny mértékben olvadt 2002-ben az idegenforgalom többlete is: az ágazat tizenegy hónap alatt 1,75 milliárd eurós többletet produkált, ami csaknem egymilliárddal kevesebb az egy évvel korábbi értékhez képest. A szolgáltatások és jövedelmek egyenlege az elmúlt év első tizenegy hónapjában 640 millió euró hiányt jelzett, ezzel szemben egy évvel korábban még 781 millió euró többletet mutatott az egyenleg. A nem adóssággeneráló finanszírozás egyenlege a tizenegy hónapban összesen 743 millió euró nettó forrásbeáramlást mutatott, ami nagyjából 400 euróval kevesebb az egy évvel korábbinál.
A térséggel foglalkozó londoni befektetési elemzők 2003-ra sem várják a folyó hiány csökkenését, sőt egyes vélemények szerint további romlás valószínű – derül ki a távirati irodának adott nyilatkozatokból. Oliver Weeks, a Morgan Stanley feltörekvő piaci stratégája azzal számol, hogy a deficit mélyülni fog, és 2003 végén eléri az éves GDP-érték 6,5-7 százalékát. Ez különösen aggasztó annak ismeretében, hogy a működőtőke-befektetés meglehetősen gyenge. Az októberig számolt tizenkét hónapban a közvetlen külföldi befektetések értéke a folyó hiány kevesebb mint negyedét finanszírozta. A portfóliótőke beáramlása azonban folytatódni fog, ez erősen tartja a forintot, ami további kamatcsökkentésekre fogja kényszeríteni az MNB-t – mondta Weeks. Arra a kérdésre, hogy ezt mikorra várja, a Morgan Stanley elemzője csak annyit mondott, hogy „ezen a hétfőn még nem”. Weeks a 2002-es teljes évi folyó hiányt a GDP 5,7 százalékára várja.
Adam Slater, a Credit Agricole Indosuez térségi elemzője szerint a tavalyi év egészére a GDP-érték 6 százaléka feletti folyómérleg-hiány várható, ami rendkívül jelentős emelkedés az egy évvel korábbihoz képest, és elsősorban a belső kereslet erős növekedését jelzi. A fogyasztás emelkedése ez idő szerint sokkal inkább a külső egyensúly hiányában tükröződik, semmint az árakban – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy ez milyen irányban befolyásolhatja az MNB monetáris politikáját, Slater azt mondta: a ház várakozása szerint a jegybank a következő hónapokban fokozatos kamatcsökkentést hajt végre, de ennek inkább a valuta további erősödésének megfékezéséhez és a politikai nyomás enyhítéséhez lesz köze, mint bármi máshoz. Adam Slater az eddigi folyamatok alapján 2003-ra is a 2002-re várthoz hasonló mértékű, 6 százalék körüli év végi folyó hiányt jósol.
Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír és Befektetési Rt. elemzője szerint a tavaly megfigyelhető kedvezőtlen tendenciák folytatódnak 2003 első felében, némi korrekció – a visszafogottabb lakossági fogyasztás és a gyorsuló export következtében – csak év végére várható. Török Zoltán az eddigi adatok tükrében 2002-re 3,6 milliárd eurós, a GDP-hez mérten 5,3 százalékos folyó deficittel számol. Idén – az elemző szerint – az éves hiány 4,3 milliárd euró, a bruttó hazai termék 5,4 százaléka lehet.
Oroszország segítséget kér a békefolyamat folytatásához
