Az előzményekhez tartozik, hogy a választások előtt ellenzékben lévő szocialisták és szabad demokraták rossz néven vették, amikor az akkor még hatalmon lévő fideszes városvezetés az önkormányzat százszázalékos tulajdonát képező városi televízió magánosítását szorgalmazta, majd javaslatát a közgyűlés elfogadta. A döntés értelmében a Szeged Televízió fele-fele arányban került a Partiscum 2000 Kft., valamint az önkormányzat által létrehozott Szegedi Ifjúsági Ház Kht. birtokába. A televíziós társaságnál azonban – a megállapodás szerint – a szavazati arány nem tükrözi a tulajdonosi hányadot, mert a döntéseknél a Partiscum 2000 Kft. akarata a meghatározó. A műsorstruktúrára vonatkozóan ennek nem volt különösebb jelentősége, ugyanis az ORTT-vel kötött szerződés értelmében a kereskedelmivé átvedlett tévétársaság közszolgálati feladatokat is ellát azáltal, hogy önkormányzati műsorokat sugároz, amelyet a város finanszíroz. Pontosabban finanszírozott, mert időközben az új szocialista városvezetés úgy döntött, a továbbiakban nem teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettséget. A Szeged Televízió ezzel még nehezebb helyzetbe került. Anyagi nehézségeinek egyik következménye az lett, hogy a hatvan dolgozó közül csaknem negyvenen megtagadták a munkát.
A méltatlankodók mindenekelőtt Molnár Csabát, a Szeged Televízió jelenlegi ügyvezető igazgatóját okolják az előállt helyzetért, mondván: morális csődöt idézett elő a cégnél. Az érintett alaposan meglepődött ezen az állításon, minthogy a társaság irányítását csak néhány hónappal ezelőtt vette át. Molnár Csaba lapunknak elmondta, amikor tavaly októberben a helyi televízió élére került, a társaság több millió forint adósságot görgetett maga előtt. Legfontosabb feladatának azt tartotta, hogy mihamarabb törlesszék tartozásaikat, a műsorok készítésébe egyáltalán nem szólt bele. Értelmezni sem tudja azokat a bírálatokat, amelyekkel szerinte most alaptalanul illetik. Ugyanakkor azt sem érti, hogy az önkormányzat miért nem teljesíti szerződésben vállalt kötelezettségeit, azaz sejti a nyilvánvaló politikai okok hátterét.
Botka László polgármester minapi szűkszavú nyilatkozatából viszont következtetni lehet az okokra. Miként fogalmazott: számára egyértelműen kiderült, hogy az előző, fideszes városvezetés erőltetett kísérlete a Szeged TV privatizációjára morálisan, szakmailag és pénzügyileg egyaránt kudarcot vallott. Szerinte tarthatatlan az az állapot, hogy az említett televízió közpénzen működik, ugyanakkor többségi magántulajdonban van. Éppen ezért felszólította a Partiscum 2000 Kft.-t mint többségi tulajdonost, a városi közszolgálati televíziózás helyreállítása érdekében működjön közre, hogy a Szeged TV az önkormányzat százszázalékos tulajdonába kerüljön.
– A jelenlegi városvezetésnek ezt a kezdeményezését csak úgy tudjuk támogatni, ha javaslataik reális alapokon nyugszanak – mondta lapunknak Ádám Attila, a Partiscum 2000 Kft. jogi képviselője. Az ügyvédtől megtudtuk, hogy Botka Lászlóék jelképes összeget, mindössze egy forintot ajánlottak fel a kft.-nek, ha lemond tulajdonrészéről, holott szakértői becslések szerint ezért 12 millió forintot is kérhet a Partiscum. Ám ennél sokkal komolyabb problémának tartja azt, hogy az önkormányzat több mint 15 millió forinttal tartozik a Szegedi Élet című hetilapnak és a Szeged TV-nek. Ádám Attila szerint a szerződés megszegésével vádolható önkormányzat olyan gazdasági helyzetet idézett elő a Partiscumnál, aminek következtében nem tudta folytatni lapkiadói tevékenységét. Ugyanez a veszély áll fenn a Szeged TV-nél is, jóllehet ennél a kft.-nél tavaly októberben az új vezetés eredményekkel kecsegtető reorganizációs programot dolgozott ki. Azóta csökkent az üzemelési veszteség, elkezdődött a tartozások kiegyenlítése. A Partiscum többször kísérletet tett arra, hogy a várostól behajtsa kinnlevőségét, ám erről Botkáék hallani sem akarnak. A kft. jogi képviselőjétől úgy értesültünk, hogy az adósság behajtása érdekében már megtették a szükséges lépéseket. A Csongrád Megyei Bírósághoz fordultak, ahol adósságrendezési eljárást kezdeményeztek.
Minthogy Botka László az előző városvezetés kudarcának minősítette a Szeged Televízió magánosítását, elődje, Bartha László erre úgy reagált, hogy a felmerült nehézségek éppen bírálóiknak a törvényt sértő szerződésszegéseivel magyarázhatók. Mint mondta: emiatt az egyetlen olyan elektronikus média is eltűnik a szegedi tájékoztatásból, amely teret engedett a szocialista és liberális felfogástól eltérő értékeknek is. Szerinte Botkáék célja olyan helyzet előidézése, amelyet kihasználva az országos médiadiktatúra kiépítésének módszere szerint finanszírozási eszközökkel kényszerítik pártbefolyás alá a helyi tévét.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
