Jacques Chirac francia elnök szerdán reggel ünnepélyesen fogadta Gerhard Schröder német kancellárt a párizsi Élysée-palotában a francia–német kapcsolatokban új korszakot nyitó Élysée-szerződés 40. évfordulójának nyitó eseményeként. A két ország vezetője az előttük álló feladatokról éppúgy szót ejtett, mint az Irakkal kapcsolatos álláspontjukról.
A két vezető találkozója után Chirac és Schröder elnökletével első ízben tartott együttes minisztertanácsot a francia és a német kormány. Ezzel egy időben a Bourbon-palota Lamartine-termében a párizsi nemzetgyűlés és a berlini Bundestag házelnöke, Jean-Louis Debré, illetve Wolfgang Thierse, a két törvényhozás alelnökei, elnöksége valamint a parlamenti frakciók vezetői szövegezték meg a két ország parlamentjének közös nyilatkozatát.
A helyszín kiválasztása szimbolikus jelentőségű. A versailles-i palota tükörtermében kiáltották ki 1871-ben a Német Birodalom létrejöttét, miután III. Napóleon csapatai megsemmisítő vereséget szenvedtek a német seregektől. Ekkor csatolták el Elzászt és Lotharingiát Franciaországtól. Ugyanitt került sor a német kudarccal végződött első világháborút lezáró versailles-i békeszerződés aláírására, amely elégtételt szolgáltatott a franciáknak. Az évforduló alkalmából a két vezető az együttműködés továbblendítésének közös törekvéséről fejtette ki véleményét; a Libération és a Berliner Zeitung szerdai számában egymás mellett közölte állásfoglalásukat. Amikor Berlin és Párizs egyetértésre jut, Európa képes előrehaladni, ha nézeteltérések keletkeznek, a folyamat elakad; ezért szükséges, hogy Németország és Franciaország szorosan egyeztessék erőfeszítéseiket – mutatott rá Chirac. Schröder emellett arra mutatott rá, hogy a két ország egyirányú erőfeszítései döntő szerepet játszottak a koppenhágai uniós csúcsértekezlet sikerében.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
