Mélypont

Barát Mihály
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ide jutottunk. A Népszava egyik vezető publicistája legfrissebb, az idei évről vázolt – enyhén paranoid – víziójában arra a megállapításra jutott, hogy a Fidesz kezében kevés valamirevaló kártya maradt, és ezek közül az egyik „a gazdasági viszonyok minél gyorsabb lerontása, mindenekelőtt a Magyar Nemzeti Bank, vagyis Járai Zsigmond személyes kamatpolitikája révén, amelyről már valamennyi mértékadó szakértő kimutatta, hogy katasztrofális hatása van”. Nem tudom, melyek voltak azok a fatális félreértések, amelyek sorozata lehetővé tette, hogy ez a mélyenszántó gondolat megjelenhessen egy országos napilapban, ám azt meg kell állapítanom, hogy az alkotó megfeledkezett néhány tényezőről, amit a feszült politikai légkör ellenére is figyelembe kell venni Magyarországon.
Az első mindjárt az, hogy felelősen gondolkodó magyar ember nem törekedhet a gazdaság tönkretételére. Nincs az a parlamenti párt vagy képviselő, akinek ez érdekében állhatna, még akkor sem, ha épp ellenzékben múlatja napjait. Emlékeztetnem kell arra, hogy az ilyen próbálkozások ellentétesek lennének egyrészt az alapvető morális normákkal, a képviselői esküvel, és – ha ezek nem lennének elég nyomós érvek – az egyén jól felfogott érdekével is. Ennek tükrében nem tartom elképzelhetőnek, hogy a gazdaság szétzilálása bármelyik parlamenti pártnak – így a Fidesznek – érdekében állna.
A második: Magyarországon az európai uniós normáknak megfelelő jegybanktörvény van hatályban, ami komoly akadálya a Népszavában vázolt folyamatábrának. A szóban forgó jogszabály ugyanis rögzíti, hogy a Magyar Nemzeti Bank független – közérthetőbben: a pártok felett is álló – intézményként működik. A monetáris politika irányának meghatározása emellett nem kizárólag az elnök feladata: szolidan utalnék itt a monetáris tanács mint független döntéshozó testület szerepére. A következő körülmény, amit szintén a jegybanktörvény idevágó passzusai szabályoznak, az MNB alapvető feladata: az árstabilitás elérése és fenntartása. Annál nagyobb sületlenséget elképzelni pedig, hogy egy parlamenti párt befolyásolja a monetáris politika döntéseit, nagyon nehéz. (Még a szocialistáknak sem megy.)
A harmadik tényező a „mértékadó szakemberek” kérdése: az összes mértékadó szakember eleve nem bírálhatja a jegybankot, mert tetemes részük éppen ott dolgozik. A másik része a dolognak: annak az úrnak, aki a közelmúltban lemondásra szólította fel a jegybank elnökét – bár elismerten sikeres topmenedzser –, nem éppen a pénzügypolitika a fő profilja.
A negyedik körülmény, amire fel kell hívnom a figyelmet, hogy az erős forint csak az egyik oka az exportőrök versenyképesség-csökkenésének, bár kétségtelen tény – és ezt az MNB is elismerte –, hogy közrejátszik abban. A cégek nehéz helyzete kapcsán ugyanakkor nem árt figyelembe venni a világgazdaságban évek óta tartó receszsziót, és azt, hogy a tavalyi, nagyjából 13 százalékos reálbér-emelkedés sem használt a vállalatok versenyképességének.
Remélem, a fenti érvek hatására az elismert közíró rádöbben arra, hogy ezúttal kissé nagyobbat mondott a kelleténél, és mélyebbre jutott a megengedhető mértéknél. Azt viszont nem hiszem, hogy belátná, tévedett. Köztudott, hogy beteges rögeszmékkel nem lehet mit kezdeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.