Az elnökség a médiatörvény erejénél fogva szűnt meg 2002. december 6-án, a Legfőbb Ügyészség nem hozott határozatot – közölte Borbély Zoltán megbízott szóvivő lapunkkal. Az LÜ álláspontja az, hogy a kuratóriumi elnökségnek a médiatörvény alapján december 6-ig ki kellett volna kiírnia egy új tévéelnöki pályázatot, hiszen ez a testület kizárólagos feladat- és jogkörébe tartozik. Az ügyészség tegnap levélben figyelmeztette Bakó Lajos kuratóriumi elnököt, hogy a testület megszűnt, így semmilyen döntésre nem jogosultak.
A szervezet azért fordult a közalapítvány ellenőrző testület vezetőjéhez, mivel ennek kellett volna az elnökség mandátumának lejárta után az Országgyűlés elnökéhez fordulnia az új elnökség harminc napon belüli kinevezése miatt. Mint arról beszámoltunk, csak elvi megállapodás született, konkrét pályázatot nem írt ki a kuratóriumi elnökség december 5-én, a köztévé sikertelen vezetőválasztási procedúrája után.
Örömmel vesszük, hogy a Legfőbb Ügyészség résen volt, és gyakorolta törvényességi felügyeleti jogát – mondta el Újhelyi István, az MSZP médiapolitikusa. Hozzátette: apró hiányérzetünk van amiatt, hogy ezt az Orbán-kormány idején többszöri beadvány nyomán sem tette meg. Újhelyi leszögezte, hogy a szocialisták tiszteletben tartják az LÜ jogát a törvényességi vizsgálatra.
– A fennálló probléma ügyében a jogszabályok határozzák meg a mozgásteret – mondta el Balogh László MDF-es politikus.
– Miután az ügyészség az adott törvényi helyre való tekintettel megállapította, hogy a grémium mandátuma tavaly decemberben megszűnt, tiszteletben kell tartanunk a döntést – mondta el lapunknak Sasvári Szilárd, a kuratóriumi elnökség fideszes tagja.
Haraszti Miklós SZDSZ-es delegált szerint a „keresztül-kasul téves” ügyészségi dokumentum azt hiányolja, amit valójában a kuratórium megtett. Hozzátette: az ügyészségről szóló törvény szerint a figyelmeztetés műfaja – amelyben a dokumentum született – az érintett szerv döntését kéri a vonatkozó ügyben. Haraszti szerint a kuratórium elnöksége nem fogadja majd el az ügyészség álláspontját.
Bánó Attila kisgazda kuratóriumi tag kijelentette: fogalmilag nem azonos a kiírásról szóló döntés meghozatala és a kiírás megtörténte, mert a döntés nem, a kiírás azonban mindenképpen kapcsolódik a pályázat közzétételéhez.
A grémium szocialista alelnöke, Kocsis András úgy tájékoztatott: rendkívüli ülést hívnak össze. Az ügyészség levele értelmében a kilenctagú elnökség azonnali hatállyal feloszlik, így egy hónapon belül az Országgyűlésnek új elnökséget kell választania, s a korábbi tagok nem jelölhetők újra.
Relativizálni próbálják Sebestyén József halálát
