Négyévente kiszavazás az MTV-valóságshow-ban?

Az átmenetileg Magyarországon állomásozó valóságshow-k heteiben mintha kevesebb szó esne a közszolgálati Magyar Televízióról: igaz, a köztévé még nem indított hasonló sorozatot, de Lagzi Lajcsija már van, ezért jobb félni, mint megijedni. A műsor végét, a kiszavazást mindenesetre nagyon sokan várják a polgári oldalon.

Németh Balázs
2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTV működése a rendszerváltozás óta a politikai pártok küzdőtere: a hatalomnak most az az érdeke, hogy a köztévé király nélküli királysága minél tovább elhúzódjon. A közvéleményt egy esetleges új médiatörvény tervezeteivel kell traktálni, de a koalíciónak most jobban megfelel, ha nincs igazi elnöke a televíziónak. A színjáték már azzal elkezdődött, hogy az ellenzéket és a nagykuratórium társadalmi küldötteit okolták, mert az eddigi két elnökválasztási procedúra is sikertelen volt; Baló György pályázata szeptemberben a civil szervezetek küldötteinek ellenállásán, decemberben a politikai kurátorok belső csatájában vérzett el. Baló veszített, de talpon maradt: az előző ciklusban az Orbán Viktorral készített interjúi nem tetszettek ugyan az MSZP-nek és különösen nem az SZDSZ-nek, de a riporter mégis jelentős posztot láthat el az interregnum idején: decembertől ő a köztévé kulturális igazgatója.
A mindenki által csupán átmenetinek tekintett, de lassan már fél éve regnáló ügyvezető elnök, Ragáts Imre vezetésével új korszak kezdődött a közszolgálati televízió életében. Ragáts Imre 1997-től, miután Peták István tévéelnöksége alatt az intézményhez került (addig az Állami Vagyonügynökségnél, az ÁPV Rt. jogelődjénél dolgozott, és sajtóértesülések szerint Suchman Tamás volt MSZP-s privatizációs miniszter támogatásával került a televízióhoz) egészen 2002 nyaráig – kisebb megszakítással – az MTV Rt. pénzügyekért felelős gazdasági igazgatójaként vagy főigazgatójaként dolgozott. Mendreczky Károly elnöksége idején 2002. június 24-én lett az intézmény gazdasági, majd Mendreczky Károly nem sokkal később bekövetkezett lemondása után ügyvezető alelnöke. Az elmúlt években az akkori ellenzék, most a kormányzó erők által bírált televízió gazdasági ügyeiben minden döntés az ő tudtával született meg.
Az ügyvezető alelnök azonnal meghirdette a költségkímélő televíziót, ami Keller László államtitkári kinevezése után már senki számára nem volt meglepő kommunikáció. Mindenesetre nem erre a gyakorlatra utalnak a sajtóban napvilágot látott műsorvezetői fizetések, és az sem, hogy a novemberi arculatváltás költségeként először negyvenmilliós tételről számoltak be az illetékesek, aztán kiderült, hogy ennél jóval több pénzről van szó. Számukra ugyanis az arculatváltás nem járt együtt a köztéri plakátokkal, amelyek mint az orwelli nagy testvér, az ország szinte minden tűzfaláról bámulták az adófizetők lépéseit. Arról viszont senki nem tájékoztatta a közvéleményt, hogy ezek mennyibe is kerültek az adófizetőknek. A Népszabadság a Közbeszerzési Értesítőt idézve megállapította: a többek között az RTL Klub Híradójának és Való Világ című műsorának arculatát kialakító, az úgymond európai és modern Dogfish Stúdió a Nemo Designnal karöltve ötvenötmillió forintos ajánlattal szerezte meg az MTV arculatváltására szóló megbízást. (Milyen véletlen egybeesés, hogy az RTL valóságvilláját éppen az MTV óbudai telephelyén rendezték be). Egy picit tehát összepiszkolódott az üveg ott a kabátzsebben.
A MSZP médiapolitikusa, Újhelyi István által oly sokszor emlegetett politikamentes televíziót mára elfoglalták a jelenlegi kormánnyal szimpatizáló újságírók. Az első fecske Rudi Zoltán, a tv2 munkatársa volt, aki egy személyben látja el a hírigazgatói és a programigazgatói posztot. Rudi 1999-ben hagyta el az MTV-t többmilliós végkielégítéssel. A köztévé és a pénzügyminisztérium közötti akkori megállapodás szerint, aki költségvetési keretből kapta meg a végkielégítését, öt évig nem dolgozhat a közszolgálatban. Miután mégis a köztévé alkalmazásába került, Rudi Zoltán azt nyilatkozta, hogy folyamatosan visszafizeti az általa 1999-ben felvett összeget az MTV-nek. A közvélemény előtt titok, hogyan áll ennek a visszafizetési mérkőzésnek az állása. Rudi Zoltán után megérkezett az a Simon András, aki tavasszal, még a tv2 hírműsorában, minden bizonnyal figyelmetlenségből, de egy MSZP–Fidesz politikusi vita közben egyszerűen kiküldte a stúdióból Rogán Antalt, a Fidesz alelnökét.
Az ősszel Simonon kívül is igazi sztárok lepték el a köztelevízió képernyőjét: Pálffy István és Demcsák Zsuzsa volt tv2-es műsorvezetők és D. Tóth Krisztina, az RTL Klub hírolvasója. A nagy botrányt kavart szerződésekben lapinformációk szerint Pálffy kétmilliós, Simon és D. Tóth 1,8 milliós havi fizetéssel került az MTV-hez. Ezeket a híreket hivatalosan nem cáfolta még a televízió vezetése, csak azt közölték, hogy személyiségi jogokat sértene az összegek nyilvánosságra hozatala. Érdekes viszont, hogy ugyanennek a vezetésnek eszébe sem jutott augusztusban, hogy megsértik azoknak az MTV-től távozó volt belsős munkatársak, televíziós vezetők személyiségi jogait, akiknek tételszerűen felsorolták fizetésük és végkielégítésük összegét.
A politikamentes MTV-be már Ragáts júliusi kinevezése után nem sokkal megérkezett Sugár Ágnes, aki a tavaszi választási kampányban az MSZP rendezvényein volt konferanszié, és szerepelt a neve a Horn-kormány bukása után elhíresült postabankos VIP-listán is. Sugár Ágnes kulturális igazgatóhelyettesi címet kapott. Főnöke nem Rér Éva kulturális igazgató, hanem közvetlenül Ragáts Imre lett. Most a koprodukciós igazgatóságot vezeti, noha az MTV gyakorlatilag nem folytat koprodukciós tevékenységet.
Egy igazi közszolgálati televízió Magyarországon természetesen nem működhet Gyárfás Tamás Nap-keltéje nélkül. A Magyar Televízió már 1998-ban saját, belső gyártású reggeli műsort hozott létre, amely először Szabadság tér, később Naprakész, majd Ma reggel néven a nézettségi adatok alapján országosan vezető program lett. A Ma reggel ötvenfős stábját először hitegették, hogy nem tér vissza Gyárfás, aztán hirtelen egy szép szeptemberi reggelen már a Nap-kelte stábja jelentkezett műsorával. A műsort munkásságukkal az objektivitás nagyágyúi fémjelzik: Pallagi Ferenc, a kiegyensúlyozottságáról most már a Felvidéken is híres Blikk főszerkesztője, Verebes István polihisztor, a Heti Hetes nagy nevettetője, Friderikusz Sándor, az MSZP telefonbetyár frakcióvezetőjének támogatottja, Forró Tamás miniszterelnöki mikrofonállvány és Bánó András egykori önkéntes montírozó.
Hab a tortán az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által a televízió gazdálkodásáról kialakított vélemény, amely szerint jövőre a köztévé számára a kormánynak összesen hatmilliárd-száznyolcvankétmillió forintot kell juttatnia. A televízió a tavalyi évet mintegy tizenhárommilliárdos hiánnyal zárta. Az ÁSZ az MTV-nél kialakult helyzetet többek között a törvényi szabályozás ellentmondásaival, a realitásokat figyelmen kívül hagyó szakmai koncepciókkal, a helyenként pazarló gazdálkodási gyakorlattal magyarázza. A szervezet véleményét az országgyűlési képviselőknek juttatta el: az MSZP és az SZDSZ minden bizonnyal megszavazza majd a tőkejuttatást, az ellenzéknek viszont el kellene gondolkodnia azon, hogy ez a közszolgálat megér-e az adófizetők pénzéből hatmilliárd forintot.
Pálffy István, a Híradó műsorvezetője fogalmazta meg legtalálóbban – igaz a Híradóra vonatkoztatva – novemberben a jelenlegi helyzetet: a Híradó lesz az MTV valóságshow-ja, amelyben négyévente lesz kiszavazás. A visszaszámolás megkezdődött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.