Németország „nem perfekt” német telepesei

Hosszú évtizedeken keresztül elismerésre méltó politikai makacssággal, céltudatossággal és nagyvonalú segítőkészséggel támogatták a német kormányok azokat a német származású személyeket, akik a kommunista rendszer országaiban üldöztetésnek voltak kitéve, és visszatelepülésüket szorgalmazták elődeik szülőföldjére. Az úgynevezett „késői kivándorlók” hulláma – ha szerényebb formában is – mind a mai napig tart, és egyre fokozódó problémákat eredményez, különösen a volt Szovjetunió utódállamaiból érkezők esetében.

Stefan Lázár
2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre emelkedik azoknak a száma – az „oroszországi németek” családi struktúrájában bekövetkezett mélyreható változások eredményeként –, akik nem rendelkeznek valós német gyökerekkel, nem tartoznak e kisebbség kultúrköréhez, hanem kizárólag beházasodott, de ugyanakkor a családegyesítés jelszava alatt egyenrangú személyként kérvényezik és kapják meg a jogot a bevándorlásra. Az ilyen „vegyes”, német–orosz famíliák gyerekeinek nagy többsége egyáltalán nem beszéli a német nyelvet, és ezzel áthidalhatatlan integrációs nehézségek elé állítja önmagát és új környezetét. A statisztikai vizsgálatok eredménye kijózanító: a hazatelepülő „oroszországi németek”– mindössze huszonkét százaléka rendelkezik elfogadható nyelvtudással. A jelenség megfékezésére született meg Baden-Württemberg tartomány közigazgatási bíróságának döntése: csak az kaphatja meg a késői kivándorló számtalan előnyt és könnyítést garantáló státusát, aki már érkezése előtt bebizonyította, képes egyszerű formában német nyelvű beszélgetést folytatni. A bíróság elutasította egy 1966-ban a Szovjetunióban született férfi keresetét, amely hiányos nyelvtudás miatt a késői kivándorlás elismerésére nyújtott be kérvényt.
Az oroszországi németek története és hányatott sorsa a tizenhetedik századra nyúlik vissza. 1763. júliusában II. Katalin cárnő kiáltványt adott ki, amelyben bevándorlásra szólított fel minden külföldit. A manifesztum célja: benépesíteni a törököktől és krími tatároktól elhódított területeket az ország déli részén. A kezdeményezés igen csalogató volt. A bevándorlóknak örökre ígért földbirtokot, felmentette őket az adó- és a katonakötelezettség alól, vallásszabadságot garantált nekik, és nyitva hagyta a lehetőséget, hogy bármikor elhagyhatják az országot. Számtalan német kapott az alkalmon, hogy megszabaduljon a hazai állapotoktól, a háborúk és hatalmi elnyomás eredményezte nyomortól. Helyzetük az I. világháború kitörésétől kezdve fokozatosan romlott, a németeket az orosz birodalom ellenségének nyilvánították, s ötvenezer személyt Szibériába deportáltak. Nemcsak a német birodalom, hanem az egész németség ellen folytatunk háborút – hangoztatta Goremkin miniszterelnök.
Az októberi forradalmat átmeneti javulás követte. 1924-ben megalakult a Volganémetek Autonóm Köztársasága, s a Krím-félszigeten, Grúziában, Ukrajnában és Azerbajdzsánban német körök működtek. A folytatás elmaradt. Sztálinnak a kulákok elleni akciója, majd a vörös diktátor tisztogatási hadjárata súlyos áldozatokat követelt, számtalan településről elhurcolták a német férfiak felét. A II. világháború során az ország európai feléből a német kisebbséget kitelepítették Szibériába, Kazahsztánba vagy Közép-Ázsiába. Lakókerületük határát a háború befejeztével sem léphették át. Csak Sztálin halála és az első kancellár, Konrad Adenauer moszkvai látogatása után javult valamelyest a helyzet, s kezdődhetett meg a visszatelepítés, amely mind a mai napig tart. Az 1989-től 1999-ig tartó időszakban 2,7 millió személy érkezett elődei hazájába, egyre szerényebb németnyelv-tudással. A kommunikációs készség hiánya akadályt emel a beilleszkedés folyamata elé. A szövetségi kormány áttelepülési megbízottja, Jochen Welt szerint az integráció problémái szociális izolációt eredményeznek. A fiatalok között növekszik a bűnözés, talán mert nem tudnak gyökeret verni Németországban.
Ennek feltartóztatását igyekszik szolgálni a most hozott bírósági döntés, amely előírja, hogy csak azoknak a személyeknek adható ki a késői visszatelepülő státusa, akik képesek elbeszélgetni olyan mindennapi témákról, mint származás, szülők, iskola, bevásárlás. E szükséges, de megkésve hozott megszorítás valószínűleg hozzájárul ahhoz, hogy tovább csökkenjen a visszatelepülést kérvényezők száma. 2001-gyel szemben (83 812) tavaly már csak 66 833 személy juttatta kifejezésre ez irányú szándékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.