Az új év küszöbén az orosz tévétársaságok azzal örvendeztették meg nézőiket, hogy míg nyugaton csökken a drágább cikkek iránti kereslet , addig Oroszországban – elsősorban Moszkvában – nőtt a vásárlási kedv. Elég, ha arra utalunk, hogy rengetegen töltötték a karácsonyi ünnepeket valamely divatos európai vagy ázsiai üdülőhelyen. Figyelemre méltó részlet az is, hogy Moszkvában megnyílt a Bentley gépkocsik szalonja. Közismert, hogy ilyen luxusautót nem mindenki engedhet meg magának – egyszóval láthatóak a jólét jelei.
Az oroszok hangulatát azonban reprezentatívabban mutatták meg a Putyin elnök hagyományos év végi tévébeszélgetésére érkezett kérdések. Az adásig több mint egymillió kérdés érkezett, amelyet az elnök egyedülálló szociológiai kísérletnek nevezett. Igaz, az adásban csupán mintegy ötven kérdésre tudott válaszolni, de biztosította a nézőket, hogy minden beérkezett kérdést gondosan tanulmányoznak majd. Mint a RIA Novosztyi írásából kiderül, néhány nap múlva a szövetségi kormány tagjaival találkozva Putyin meg is jegyezte, hogy az embereket leginkább az árak növekedése és a társbérletek megléte nyugtalanítja. A kérdéseket feldolgozó szociológusok szerint mintegy 300 ezer kérdés azt feszegette, mikor lesz a házukban meleg, 200 ezren pedig arra voltak kíváncsiak, hogy mikor fizetik ki a bérüket? Érdekes, hogy sok gyerek kívánsága is egybeesett a felnőttekével. Azt kérték a Télapótól, hogy legyenek melegebbek a radiátorok! Mindez azt mutatja, az ingatlankezelők sok helyen nem jól készültek fel a télre, másrészt a kormány minden erőfeszítése ellenére ismét előfordul, hogy visszatartják a béreket.
Putyin elnök egy sor pozitív tendenciára is rámutatott. A gazdasági növekedés 4 százalékos, a reáljövedelmek növekedése a várt 6,5 helyett 8,5 százalékot ért el, a nyugdíjak pedig 34 százalékkal nőttek. Az ország időben fizette a külföldi adósságait is. Mindez a gazdaság erősödését mutatja, s az elnök megígérte, hogy e pozitív tendencia tovább tart majd.
Hagyományosan kiosztották a Kremlben „Az év embere” kitüntetést is. A címet ezúttal Leonyid Rosal orvos kapta, aki novemberben meggyőzte a csecsen túszejtőket, hogy bocsássák szabadon a gyermekeket. Ugyanezen az ünnepségen a szentpétervári Okszana Fjodorova kapta „Az év gráciája” díjat, mivel lemondott az elnyert „Miss Universe” címről. Most a közszolgálati televízióban a Jó éjszakát, gyerekek! című műsort vezeti.
Egyetlen embernek volt elég lélekjelenléte szólni az utazó szatírnak a szegedi buszon, hogy valami nincs rendben
