Párizs és Berlin többet tehetne

A francia–német páros az eddigieknél is többet tehetne Európáért, annál inkább is, mert az EU-bővítés meg fogja változtatni a kontinens politikai dinamikáját – írta szerdán a Financial Times.

MTI
2003. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit gazdasági napilap a két ország viszonyát új alapokra helyező Élysée-szerződés aláírásának 40. évfordulója alkalmából villantja fel kapcsolatuk fontosabb elemeit kontinentális kiadásának szerkesztőségi cikkében. Emlékeztet arra, hogy az 1945 után kezdődött francia–német megbékélés döntő jelentőségű tényező volt egy újabb világméretű konfliktus elkerülése szempontjából, egyúttal az EU építményének egyik alapkövévé vált. Az Élysée-szerződés ezt a megbékélést vitte tovább, közös intézmények létrehozását és szorosabb együttműködést kezdeményezve.
A viszony azonban nem volt mindig zökkenőmentes. A francia– német kettős furcsa pár, legalább olyan sok mindenben különböznek, mint amennyi hasonlóság van köztük, s az együttműködés iránti lelkesedésük vezetőik személyes viszonyától függően erősödött fel vagy hagyott alább.
Az utóbbi éveket történetesen a lehűlés jellemezte. Korábban Németország gazdasági hatalma és Franciaország politikai vezető szerepe között állt fenn egyensúly, ez azonban a német újraegyesítéssel megbomlott. Németország, amelynek lakossága 17 millióval nőtt, politikai súlypontja pedig keletebbre tolódott, határozottan támogatta az EU bővítését; Franciaország inkább kockázatokat látott benne.
A brit lap szerint azonban a bővítés meg fogja változtatni a kontinens politikai dinamikáját. Ha Franciaország és Németország egyetért, az már nem fogja automatikusan azt jelenteni, hogy mind a 25 tagállam között is létrejön az egyetértés. Ha viszont nem értenek egyet, az nagy valószínűséggel bénultsághoz vezet – ezért olyan fontos ez a viszony.
Jacques Chirac és Gerhard Schröder vezetése alatt a francia– német páros jobban figyel a saját érdekeire, mint korábban. Egyik politikus sem igazán meggyőződéses híve az európai integrációnak, de mindketten belátják, hogy egy egyesült Európában sokkal nagyobb befolyást élvezhetnek, mint egyedül – véli a Financial Times. A két ország azzal emlékezett meg az évfordulóról, hogy közös álláspontot alakított ki az EU majdani alkotmányáról, bár a kettős elnökségre tett javaslat a lap szerint kissé esetlenre sikerült kompromisszum.
A francia–német partnerségből mostanában leginkább a gazdaságpolitika és a lanyha európai növekedés megélénkítésének módja körüli egyetértés hiányzik – véli a Financial Times.

Ellentmondó tendenciák. Bármilyen meglepőnek tűnik is, negyven évvel azután, hogy létrejött a két ország politikai vezetése és ifjúsága közötti együttműködés kereteit rögzítő szerződés, Németországban visszaszorulóban van a franciául, Franciaországban a németül tanulók száma. Ezzel szemben mostanáig 2000 francia és német település lépett testvérvárosi kapcsolatra egymással, hétmillió fiatal látogatott el szervezett keretekben a szomszédos országba. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.