Egy interjúra hivatkozva elmondta: a Kapolyi László érdekeltségébe tartozó System Consulting Rt. tízmillió dollárnak megfelelő árut kap, ennek ellenértékét kell befizetnie az államkasszába. Kapolyi ezt cáfolta.
Emlékeztetett arra, hogy a készpénzben való törlesztés csupán a jelenlegi dollárárfolyam 33-35 százalékos névértékén történik meg, míg az árut 70-80 vagy akár 100 százalékos arányban törleszti az orosz fél. Rogán Antal szerint ezzel Kapolyi László jelentős anyagi haszonhoz juthat. A politikus feltette a kérdést Medgyessy Péter miniszterelnöknek – akinek jóváhagyása szükséges volt az eredeti megállapodás ilyenfajta módosításához –, hogy milyen árut kap majd Kapolyi vállalata, és milyen nagyságú összeget fizet be ebből az MSZP kasszájába.
Kapolyi László megkeresésünkre közölte: az elmúlt hónapokban kiírt tenderen pályázott 46 millió dolláros keretre, azonban mivel Medgyessy Péter kormányfő moszkvai tárgyalásain készpénzfizetésben egyezett meg, ez a pályázat nem realizálódott. – A Fidesz- kormány idején, 2000-ben azonban szerződtem a kincstárral, amelynek értelmében 45 millió dollár értékben hozhatok energetikai célból árut. Ez a szerződés ma is érvényben van – tette hozzá.
Eközben nem tisztázódott az sem, hogy hazánk mikor jut hozzá a napokban módosított 82 millió dollár készpénzhez.
– A 245 millió dollárnyi orosz adósságot a magyar állam valóban a Vnyesekonom Bankra engedményezte, amely ezt követően várhatóan egy hónapon belül fizet a Magyar Nemzeti Banknak – jelentette ki kérdésünkre Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium szóvivője. Cáfolta ugyanakkor Alekszej Kudrin orosz pénzügyminiszter kijelentését, miszerint a Vnyesekonom Bankkal kellene még egyeztetnie arról, hogy ebből az összegből végül mennyit fizet Magyarország számára. Mint mondta: Medgyessy Péter december végén Moszkvában megállapodott arról, hogy a 245 millió dollár államadósságért hazánk 82 millió dollár készpénzt kap, ami 33,5 százalékos árfolyamnak felel meg. Hozzátette: az idén további 10 millió dollár értékben áruszállítással törleszt az orosz fél.
Pénzügyi szakemberek szerint némileg növeli a megtérülés kockázatát, hogy az orosz államtól annak ügynök pénzintézetéhez, a Vnyesekonom Bankhoz került át a maradék magyar követelés. A pénzintézet kockázati besorolása ugyanis csak közelíti, de nem éri el az orosz állam szuverén adósminősítését. Az „A”-tól „E” kategóriáig osztályozó magyarországi Eximbank például „C”, azaz közepesen kockázatos besorolást ad jelenleg Oroszországnak (itt külön minősítik a Vnyesekonom Bankot is, de ez az adat nem publikus). Az „A”-tól „C”-ig osztályzó nemzetközi ratingcégeknél hasonló a helyzet: a Fitch IBCA és a S&P BB-, a Moody’s BA3 besorolást ad az orosz államnak.
Relativizálni próbálják Sebestyén József halálát
