A múlt év végi, saját erőből finanszírozott fellendülés után ismét válságban van a sertéságazat – hangzott a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) sertésválasztmányának tegnapi ülésén. Lukács László, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) agrárrendtartási hivatalának osztályvezetője rendtartási szempontból úgy értékelte az ágazat helyzetét, hogy magasak a fajlagos költségek, gyengék vagy közepesek a termelési mutatók, a termékpálya pedig nyitott, ami szintén kedvezőtlen az ágazatnak. Az idei támogatás várható mértékéről az osztályvezető nem nyilatkozott, de közölte, hogy a sertéságazat lesz a legtámogatottabb.
Lukács László elmondta, az idén várhatóan megszűnik a minőségi támogatás, helyette a haszonállattartásra vonatkozó előírások betartása mellett előállított vágósertés termelési támogatását tervezik bevezetni, amely az S, az E és az U minőségben levágott sertések után 3000 forintot jelent a termelőknek darabonként. Az exporttámogatás mértéke 65 forint lesz, 50 ezer egyedig vagy 5350 tonna élősúlyú sertésig. Az állategészségügyi költségekre 2,7 milliárd forintot tervez biztosítani az agrártárca. Az első két tervezett támogatást azonban csak időszakosan, a mindenkori piaci helyzet függvényében kívánják meghirdetni.
Zádori László, a VHT (Vágóállat és Hús Terméktanács) titkára elmondta, a forint erősödése miatt tavaly tízmilliárd forintot vesztett a sertéságazat, az idei veszteség mértékét pedig 12 milliárd forintnyira becsülte. Véleménye szerint a jelenlegi helyzet szinten tartásához – mivel a sertésvertikum tavalyi támogatása elérte a kilencmilliárd forintot – legalább 21 milliárd forintra lenne szükség. A VHT és a választmányon részt vett termelői képviselők is úgy ítélik meg, hogy a tervezett támogatások a jelenlegi formában és a pillanatnyi piaci helyzetben nem tudják fenntartani az ágazatot, ezért is valószínű – ha e téren nem történik gyökeres változás –, hogy az első félévben a sertéstenyésztők 30-40 százaléka tönkremegy, s őket követik majd a vágóhidak is.
Ekkor azonban már semmi keresnivalónk nem lehet az unióban, tekintettel arra, hogy a sertéstartók számításai szerint mintegy 40-45 forint veszteségük van minden kiló előállított sertéshúson. A szakemberek elmondták, hogy az élő sertésért támogatással együtt 250-255 forintot kapnak kilogrammonként, míg az önköltség 290-300 forint.
Az ülésen felszólaló termelők jelezték, hogy a hosszú, gyakran több mint 45 napos fizetési határidők miatt likviditási gondjaik is támadhatnak, és a világpiaci és uniós versenyhez szükséges fejlesztésekhez sincs elég pénzük. Lapunk kérdésére Zádori László elmondta: a szükséges technológiai fejlesztések hozzávetőlegesen negyvenmilliárd forintot igényelnének. Egy sertéstartó emlékeztetett a tavalyi választások során elhangzott ígéretekre is: Németh Imre, akkori agrárminiszter-jelölt, jelenlegi agrárminiszter kiszámíthatóságot ígért az ágazatnak, de annak most nyomát sem tapasztalják.
Orbán Viktor: Miért lenne más választási eredmény 2026-ban, mint 2022-ben volt? – Pikk Bayerrel és Ambrózyval
