Széles nagy üzlete

Mai áron több mint kétmilliárd forintot kellett kifizetnie a magyar költségvetésnek Széles Gábor egy rosszul sikerült oroszországi üzlete miatt. Az Ikarus Rt. öt évvel ezelőtt ugyanis az állami exporthitel-biztosító fedezete mellett szállított százhúsz autóbuszt Leningrád megyének, ám az oroszok nem fizettek a járművekért. Szakértőnk szerint már akkor tudni lehetett, hogy gond lesz az üzlettel.

Villányi Károly
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 14 millió dollárért adott el autóbuszokat még 1997-ben a Leningrád megyei közlekedési vállalatnak, a Lenobl Passzazsir Avtotransportnak a Széles Gábor vezette Ikarus Rt. Az ügyletre a már akkor is kétes hírű Rosszijszkij Kredit Bank nyújtott garanciát, amely egy évvel később csődöt is jelentett. Széles Gábornak azonban nem sok fejfájást okozhatott ez a körülmény, az Ikarus Rt. bevételére ugyanis fedezetet vállalt az Eximbank, a BNP-Dresdner és az Általános Értékforgalmi Bank alkotta magyar konzorcium úgy, hogy viszontgarantálta a Rosszijszkij Bankot. Az állam tulajdonában lévő Magyar Exporthitel Biztosító (Mehib) Rt. pedig bebiztosította az ügyletet. Szakács Tibortól, a Mehib Rt. vezérigazgatójától megtudtuk, hogy az Ikarus Rt. exportügye „költségvetési hátterű” biztosítás volt, ami annyit jelent, hogy az abból eredő negatívumot a Pénzügyminisztérium kerete terhére térítik meg.
*
Mivel ez esetben fizetésképtelenné vált az orosz fél, a magyar konzorcium az eredeti szerződésnek megfelelően lehívta az öszszeget a Mehibtől, amely az Ikarus Rt.-nek már a szállításkor átutalta a buszok vételárát. A vezérigazgató banktitokra hivatkozva nem árulta el a Magyar Nemzetnek, hogy a 14 millió dollárból mekkora részt kellett vállalniuk a magyar adófizetőknek, csak annyit mondott, hogy a szokásos 10-15 százalékos önrészen felül mindent kifizettek. Korábbi sajtóértesülések alapján pontosan 10,3 millió dollárra – mai árfolyamon 2,3 milliárd forintra – rúgott a Mehib Rt.-s biztosítás. Szakács Tibor szerint nem kirívó az Ikarus Rt.-s kifizetés mértéke, más országok exporthitel-biztosítóinál is előfordulnak hasonló esetek. Hangsúlyozta ellenben: nem felel meg a valóságnak az az értesülésünk, miszerint felmerült, hogy egyharmados áron továbbadják a követelést, mert a Mehib Rt. még „bízik az orosz teljesítésben”.
Egy – az orosz exportügyletekben jártas – szakértőnk azt állította Szélesék üzletkötéséről: már akkor tudni lehetett, hogy gond lesz az üzlettel. Akkor ugyanis Leningrád megye vezetése felajánlotta, hogy fedezetet vállal a saját közlekedési vállalata teljesítésére, ám a magyarok inkább a kétes hírű Rosszijszkij Bank garanciájában bíztak. Úgy tudjuk: a megyei önkormányzat ellen per is indult, ám gyakorlatilag nincs remény a Mehib pénzének megtérülésére. Informátorunk szerint a biztosító azért nem írta le még mindig a követelését, mert akkor büntetőjogi szempontból vélhetően meg kellene vizsgálni, hogy történt-e hűtlen kezelés vagy károkozás.
Különös egybeesés, hogy 1997 végétől a Horn-kormány azt az Apró Piroskát állította a Mehib Rt. igazgatóságának élére, aki a Videoton Külkereskedelmi Rt. igazgatói székét 1992-ben éppen Széles Gábornak adta át – a székesfehérvári nagyvállalat privatizációjával egy időben. Mint ismeretes, Apró Piroska lánya, Dobrev Klára Medgyessy Péter kabinetfőnöke volt az országgyűlési választási kampány során. Most pedig a Miniszterelnöki Hivatal főosztályvezetőjeként még a kubai szilveszteri útjára is elkísérte a kormányfőt.
A Medgyessy nagyváradi jó barátja, Mudura Sándor vállalkozó érdekeltségében épülő plazához is az Eximbank adott hitelt, összesen 10,6 millió euró értékben. A tavaly nyélbe ütött ügyletet szintén a Mehib Rt. biztosította. Szakács Tibor, az rt. vezérigazgatója, kérdésünkre elmondta, hogy ez esetben is költségvetési hátterű és nem üzleti alapú vállalásról van szó. A Magyar Hírlap összeállítása szerint az ország második leggazdagabb embereként számon tartott – becslések szerint 32 milliárd forintos (!) magánvagyon fölött rendelkező – Széles Gábor nem kívánt nyilatkozni a Magyar Nemzetnek az Ikarus Rt. exportügyletéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.