Színjáték sállal és szegfűvel

Hanczár János
2003. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezerötszáz fehér sálat hoztunk baloldali testvéreinknek – újságolja nem titkolt büszkeséggel a Budapesti Vásárközpont választási célokra átalakított hatalmas csarnokába belépő újságíróknak a Demokratikus Roma Koalíció egyik embere. – Hol lehet vörös szegfűt szerezni? – kérdezem a mellette állótól. – Azokat még a bejárat előtt kiosztottuk – mondja. Délben még még nem szavazóképes a mesterségesen kétfelé szakított cigány választótábor, fél kettőkor kezdődhet a megmérettetés. A baloldali – fehér sál a nyakban, piros szegfű a gomblyukban – jelzésű elektorokat a színpadtól balra eső székekre terelik, a többieknek tőlük jobbra jut hely.
Ficzere Lajos, az Országos Választási Bizottság elnöke még nem számol azzal, hogy mi lesz itt a következő órákban, így teljes nyugalommal megnyitja és határozatképesnek nyilvánítja a választási nagygyűlést. Pedig az elnök már sejthette volna, hogy nem mennek majd simán dolgok, hiszen már a felszólalása előtt megkapta a Lungo Drom tiltakozását a baloldali szegfűs, sálas kampányolás ellen.
Azután, a tenger erősödő morajlásához hasonlóan, elindulnak az elégedetlenség hullámai. A Lungo Drom koalíció egyes tagjai ugyanis arra lesznek figyelmesek, hogy a másik oldal szekcióiban az ott lévő üres székek ellenére több felmutatott sárga szavazólapot számolnak, mint ahányan ott ülnek. – Kétszáz hely van, tíz üres, mégis kétszáztizenhét szavazatot mondtak be! – kiáltja az egyik képviselő, aki nem sajnálta a fáradságot arra, hogy megszámolja a szektorban ülő balosokat.
A botrány akkor tör ki, amikor Lakatos Menyhért levezető korelnök bejelenti: több szavazatot számolnak, mint ahányan ülnek az adott szektorban! A választás hangzavarba fullad, majd egy idő után leáll. Az felháborodott képviselők nem hajlandók tovább tűrni a nyilvánvaló igazságtalanságot, és egymás között vitatják meg az őket és a többieket ért egyéb sérelmeket.
– Nézze meg, a meghívó pénztári szelvényemen 2002. 01. 11-e van. Alig engedtek fel a vonatra! – kiáltja az egyik hölgy.
– Az semmi, én meghívót sem kaptam, csak a barátaim szóltak, mára kell idejönni – fűzi hozzá Kulcsár János, aki a Somogy megyei Darányból érkezett. Kulcsár tud két olyan emberről is, akik Istvándiból indultak volna, de az elírt dátum miatt nem adták ki nekik a vonatjegyet. Az Országos Választási Iroda egyik munkatársa, Szabó Lászlóné igyekszik megnyugtatni a már csoportokra szakadva vitatkozó elektorok egy részét: – Ahogy december végén észrevettük a hibát, azonnal megkértük a MÁV-ot, hogy az elírt dátum ellenére fogadják el a meghívót.
A tömeg csak nem akar megnyugodni, mert közben kiderül, hogy sokan telefonon jelezték Pest megyéből és a Dunántúlról is, hogy az elektorok nem kaptak a jegyet a megyeszékhelyekre iduló vonatokra. Balogh Ágnes, a Lungo Drom Borsod-Abaúj-Zemplén megyei alelnöke is így járt, de ő saját költségén utazott el a megyeközpontba. Borsod megyéből és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből a gyűlés kezdetéig három emiatt otthon maradótól kapott hívást.
A zűrzavar egyre fokozódik, mert az is elhangzik, hogy a Lungo Drom vezetői péntek este tudták meg, hogy néhány településen a polgármesteri hivatalokhoz, illetve kisebbségi önkormányzatokhoz érkeztek meg az értesítések, de azokat nem adták át azoknak a helyi küldötteknek, akikről tudták, hogy nem vallanak azonos (baloldali) nézeteket velük.
És sorolják a többi sérelmet, mondják a frissen beérkező híreket: – Hajdúnánáson, Hajdúböszörményben, Tiszacsegén, Tiszaberekben, de Nógrád megye több településén is visszatartották a pénztáraknál a vonatjegyeket. Bordás Andrásné kijelenti: Borsod megyéből négy, Hevesből öt, Nógrádból pedig hét olyan telefont kapott, amely szerint a MÁV nem fogadta el a pénztári szelvényüket. Közben Ardai Józsefné azt furcsállja, hogy a regisztrációnál nem kértek tőle személyi igazolványt, elegendő volt bemutatnia a meghívóját. Fokozza a hagulatot, hogy az egyik balodali jelölt megmutatja a többieknek a meghívóját, amelyen már a rendes dátum szerepel, mondván: „Nekem postán adták fel.”
A szervezők többféleképpen próbálják nyugtatni a kórusban „bundát” kiáltó elektorokat, például megbeszélésre hívják a két fél vezetőit, de csak nem csitul a zaj. Farkas Flórián végül újabb tiltakozó beadványokat juttat el az OVB elnökéhez, majd a biztonságra vigyázó rendőrnövendékek sorfala között a mikrofon elé állva megkérdezi az Országos Választási Bizottságtól, elismeri-e, hogy csalás történt. Választ azonban nem kap, így állásfoglalást kér tőlük. Felhívja a jelenlévők figyelmét arra is, hogy reggeltől a választás elkezdéséig tömegmanipuláció történt szegfűvel, sálakkal és egyéb eszközökkel. Horváth Aladár, az „ellenfél”, ezután áll a színpadra: „Arra kérem a Lungo Drom szavazóbázisát, nyugodjon bele abba is, ha nyer, abba is ha veszít.” A tömeg azonban végleg ellene fordul, amikor hozzáteszi: „Nézzétek meg a baloldalt. Többen vagyunk egy kicsivel, de az új Országos Cigány Önkormányzat értetek is lesz. Nyugodjatok bele!”
A szemmel láthatóan is többségben lévő elégedetlenkedők elé ezután Poczkodi Balázs, az OVB tagja is kiáll. Kijelenti, hogy a gyűlés folytatódik, majd megkéri a Demokratikus Roma Koalíció minden tagját, hogy „a befolyásolásnak még a látszatát is el lehessen kerülni, a fehér sálakat és a szegfűket tegyék el.” El is teszik.
A Lungo Drom képviselői és a velük tartó függetlenek azonban este hatkor átvonultak a terem másik felébe, ahol Farkas Flórián kimodja: „Nyilvánvaló és látható, hogy többen vagyunk, viszont egy ilyen választáson a magyarországi cigányság tisztességes politikusai nem tudnak részt venni. Ezért most az fogom kérni az illetékesektől, hogy két hét múlva tisztességes szabályokkal és befolyásmentesen szervezzék meg a választást.” Farkas ezután ismét tárgyal az OVB-vel, ám sikertelenségét a „Demokráciát” skandáló tömeg abból tudja meg, hogy Rytkó Emília, a rendezvényt szervező Országos Választási Iroda vezetője (még a jelöltválasztás előtt) 19 órakor bejelenti: a hazautazni szándékozók háromnegyed óra múlva szállhatnak fel a megyeszékhelyekre induló autóbuszokra. A baloldal megválasztott levezető elnöke a hangzavar ellenére rendületlen arccal folytatja a nagygyűlést, amire a távozófélben lévők némelyike megjegyezi: sok pénz ígérhettek ezért neki.
Amikor a csalódott Lungo Drom-tagok és a velük szimpatizáló független jelöltek százai elindulnak a buszokhoz, Farkas Flórián a sajtó gyűrűjében többek között elmondja: „A Lungo Drom választási koalíciónak nem a cigány másik oldallal kellett megküzdenie, hanem a szociál-liberális kormánnyal, az MSZP-vel és az SZDSZ-szel. Ez akkor kezdődött el, amikor a küldöttjelölő nagygyűlésre példátlan, eddig a demokráciában nem jellemző módon elment a kormányzat meghatározó minisztere és a budapesti főpolgármester, és ott nyilvánvalóan és egyértelműen demonstráltak a Lungo Drom és annak vezetője ellen. A cigányság belpolitikai életébe való kormányzati beavatkozást ezért balkáni módszernek tartja, és a leghatározottabban visszautasítják a magyarországi romák. Tudomásul kellene már venni, hogy önállóan is tudunk választani, és azt ránk kellene bízni. Ezért a várható eredményt nem fogjuk elfogadni, az eredmények közzététele után óvást nyújtunk be az OVB-hez.”
A jelentősen megfogyatkozott elektori gyűlés „munkája” ezután már olajozottan folytatódik. Mint az egyik felszólalójuk megjegyzi: most lesz csak igazán demokratikus a választás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.