Uniós képviselőink

Az már bizonyos, hogy listás szavazással választhatjuk meg 2004-ben – öt évre – az első 24 magyar európai parlamenti képviselőt. Több neves hazai külügyi politikus is döntésre kényszerülhet a közeljövőben: elhagyva a hazai közéletet, vállalja-e a kétmillió forintos havi tiszteletdíjjal járó, európai szintű politizálás diktálta kihívást.

Munkatársainktól
2003. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös listán indulhat a Fidesz és az MDF a jövő évben esedékes európai parlamenti választásokon – derült ki a két párt képviselőinek nyilatkozataiból. Szájer József, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője elmondta: az Európai Néppárt írásban és szóban is kérte korábban a tagszervezeteit, hogy az európai parlamenti választásokon minden országban lehetőleg közös listán induljanak az elérhető mandátumok maximalizálása érdekében. A politikus ezért is azt valószínűsíti, hogy a Fidesz és az MDF együtt méreti meg magát a jövő évi voksoláson.
Szájer hangsúlyozta: mivel a jobboldal mindig szövetségi rendszerben indul a választásokon, pártja az országgyűlési választásokon is szokásos, kötött listás szavazást támogatja, amely lehetőséget nyújt a kisebb szövetséges jelöltjeinek mandátumszerzésére.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője szintén a szövetségi politikával indokolta a kötött listás voksolás melletti állásfoglalását. Hozzátette: egy átfogó reform keretében elképzelhetőnek tartaná a preferenciális lista elfogadását is, de csak úgy, hogy ehhez igazítanák az országgyűlési és az önkormányzati választási rendszert is. Az SZDSZ és az MSZP viszont azt támogatja, hogy az állampolgárok választhassanak a pártlistákon szereplő nevek között is. Mivel a parlament kétharmadának támogatása szükséges a választójogi törvény módosításához, várhatóan e kérdésben az ellenzék álláspontja érvényesül.
A pártok már megkezdték a szakmai szintű egyeztetést a módosításról. A készülő tervezet rövidesen a kormány elé kerül, majd ennek jóváhagyása után újabb négypárti egyeztetéseken alakítják ki a javaslat végleges szövegét. A fent említett vitatott pont mellett számos kérdésben egyetértés körvonalazódik. Várhatóan nem állapítanak meg az Európai Parlamentbe jutáshoz szükséges alsó határt, hiszen Magyarország 24 fővel képviseltetheti magát a testületben, így egy mandátum elnyeréséhez 4,5 százaléknyi voks szükséges.
– A belépésünk után közvetlenül Európa parlamenti választásokat tartanak az unióban, 2004. május–júniusban – mondta el Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára. Az EP-ben egy ciklus öt évig tart. Az államtitkár kifejtette: sem az előző kormány, sem a jelenlegi nem kért kétéves halasztást annak a brüszszeli szabálynak a bevezetésében, hogy a nemzeti parlamenti képviselő nem lehet az EP tagja.
Az Európai Parlament a napokban döntött arról, hogy a jövőben 8500 euró lesz a képviselők fizetése, így 2004 nyarától a magyar delegáltak mintegy 2 millió forintot kereshetnek. Igaz, ezt az összeget még jóvá kell hagynia az Európai Bizottságnak.
A pártok képviselői lapunknak úgy nyilatkoztak: még nem kezdődött meg a jelöltállítás, annyi azonban biztos, hogy a jövendő magyar EU-képviselők kiválasztásánál a nyelvtudás, valamint az egyes szakterületek ismerete döntő szempont lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.