Rendkívül hátrányos helyzetet okozhatnak az uniós versenyben a fővárosnak mint gazdasági régiónak, valamint az itt tevékenykedő vállalkozóknak a magas járulékok és helyi adók – hangsúlyozta tegnap Koji László, a BKIK elnöke. Hozzátette, hogy ennek megakadályozására a főváros vezetésének gazdaságfejlesztési programjában nagyobb hangsúlyt kellene fektetni. Budapest vezetésének koncepciótlanságát támasztja alá e kérdésben egy, Koji László által tett megállapítás is: például beruházások esetén igénybe vehető iparűzésiadókedvezményt olyan szigorú feltételekhez kötik, hogy azt tavaly egy vállalkozó sem tudta igénybe venni. Ugyanakkor pozitívum lehet, ha júliusig sikerül létrehozni a budapesti gazdasági érdekegyeztető fórumot, amelyben a kamara, munkaadói érdekképviseletek, a főváros és a kerületek képviseltetnék magukat.
Az uniós felkészítési programra a BKIK a vállalkozók tagdíjaiból és saját büdzséjéből 210 millió forintot fordít a csatlakozásig. Az elnök szerint fontos lenne, hogy a vállalkozók áltak befizetett minden egyes forinthoz a főváros vagy a központi költségvetés azonos összeggel járuljon hozzá. A fővárosi kamara a Széchenyi-terv támogatásával, 130 millió forintos beruházásból uniós üzletviteli, módszertani központot hoz létre. A március végéig elkészülő irodában EU-információs könyvtárat is kialakítanak, amely az interneten is letölthető lesz.
A felkészítésre egyébként nagy szükség van: egy felmérés szerint a megkérdezett fővárosi vállalkozók 65 százalékát ugyanis nem foglalkoztatja az uniós csatlakozás. A kis- és középvállalkozások döntően úgy gondolják, hogy lokális piaci helyzetük nincs veszélyben. Azzal pedig egyáltalán nem foglalkoznak, hogy miként tudnának újabb piacokat szerezni.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
