Vészhelyzet az áramellátásban

Vészhelyzeti fogyasztói korlátozásokat rendeltek el az áramszolgáltatók tegnap az országban több mint két órán keresztül. Üzemzavarok és a nagy hideg miatt kiesett nagyjából ezer megawattnyi energiatermelő kapacitás a szükséges ötezerből. Importra a hideg miatt nem volt lehetőség. A Magyar Energiahivatal azt vizsgálja: közrejátszott-e gondatlanság az üzemzavaroknál. Több mint tíz éve nem fordult elő hasonló helyzet Magyarországon.

2003. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erőművi üzemzavarok miatt tegnap reggel hat órától két órán keresztül részleges áramkorlátozásokat kellett elrendelni az országban, emiatt a főváros néhány kerületében és az ország több körzetében villamos energia nélkül maradtak a fogyasztók. Tombor Antal, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. elnök-vezérigazgatója szerint a korlátozásokat az okozta, hogy üzemzavarok keletkeztek a nagy hideg miatt hétfőn hajnalban az erőművekben. Az európai rendkívüli hideg időjárás miatt importtal sem lehetett pótolni az áramot, ezért átmenetileg korlátozni kellett Magyarország villamosenergia-fogyasztását. Kapás Mihály, a Mavir országos diszpécserszolgálatának vezetője elmondta: hétfőn reggel az országos villamosenergia-igény ötezer megawattnyi volt, de ebből kiesett ezer megawatt. A legnagyobb gondokat a Mátrai Erőmű szénellátás miatti üzemzavara okozta, mint jelezte a cég: megfagyott a szén, de több más erőműben (a csepeliben és a Duna mentiben is) a fűtőolaj dermedt meg, és néhány berendezés működése is akadozott.
Január ezen időszakában mínusz négy-öt Celsius-fokos az átlagos hőmérséklet, de tegnap több helyen is mínusz húsz fok alatti hőmérsékletet mértek a meteorológusok.
*

Nehezítette a helyzetet és a korlátozások bevezetését indokolta, hogy az európai rendszerben sem volt tartalék, így az import lehetősége is kiesett. A tartalékkapacitások belépése mellett az átmeneti korlátozás négyszáz megawatt energiakiesést eredményezett. Az ilyen vészhelyzet esetére kidolgozott és a gazdasági tárca által jóváhagyott terv szerint a korlátozás a vidéki városokat, Budapest néhány kerületét, s mindenütt elsősorban az ipari üzemeket érintette. A rendkívüli intézkedés miatt azonban néhány körzetben erre az időre a lakossági fogyasztók is áram nélkül maradtak. A Mavir tájékoztatása szerint felkészültek arra, hogy az energiarendszer egyensúlyának fenntartása érdekében a jövőben akár a szokásos importforrásoknál drágábban szállító cégtől szerezzenek be energiát, így nem kell további korlátozásra számítani.
Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára jelezte, hogy az ilyen helyzetekre vonatkozó utasítási rendszer, az országos korlátozási sorrend alapján kapcsolja le a Mavir a fogyasztókat a hálózatról. Bozsikné Gál Ildikó, a Mátrai Erőmű PR-vezetője elmondta: az erőmű öt blokkjából a szénellátási gondok miatt csak egy üzemel, az is ötven- százalékos teljesítménnyel. Az erőmű teljes kapacitása 830 megawatt, de egyelőre mindössze ötven megawatt teljesítményt, a teljesnek alig öt százalékát tudják az országos hálózatba továbbítani. Természetesen van téli intézkedési tervük, amely még a mínusz 15 fokos hidegben is biztosítja a folyamatos termelést, ám a rendkívüli, 20–25 fokos hideg ellen nem tudnak védekezni. Az erőmű szénterén kétszázezer tonna lignit van felhalmozva, ez nyolc napra elegendő, ám teljesen lefagyott, és csak robbantással lehet meglazítani. Éppen ezért átmenetileg közvetlenül a két bányából hozzák a szenet, ám mire beér, a szállítószalag is lefagy. Az üzemzavarok miatt pluszblokkokat indítottak a Dunamenti Erőműben. Kuhl Tibor vezérigazgató jelezte, hogy az ország legnagyobb beépített teljesítményű erőművében ilyen időjárási viszonyok között a gáztüzelés mellett olajat is igénybe kell venniük, így normál terhelés mellett napi kétezer tonna fűtőolajat használnak el. A készletük ötvenezer tonna, ám a szenes erőművek kiesése miatt lényegesen megnő az energiaigény, ezért az olajfelhasználás is.
Már bekérte a Magyar Energia Hivatal (MEH) az üzemzavarokkal kapcsolatos jelentéseket. A hivatal az esetleges gondatlanságokat fogja vizsgálni, ám erre utaló jelen nincsenek – mondta érdeklődésünkre Kaderják Péter, a MEH elnöke. Az erőművek engedélyeiben szabályozzák a tüzelőanyag-készleteket is, de nem ennek a hiányáról volt szó, a meglévő készleteket a hideg miatt nem tudták felhasználni.
*
Tegnap egyébként a földgázfelhasználás is megdöntött minden eddigi rekordot. A 84 millió köbméteres igény maximálisan igénybe veszi a szállítókapacitást, tíz százalékkal haladja meg a Mol által szerződött igényeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.