Visegrádi lépések Európáért

Kilencedik alkalommal találkoztak a visegrádi tagországok külügyi, honvédelmi és európai integrációs bizottságainak elnökei Pozsonyban. A szlovák fővárosban történő eseménnyel egy időben a V4 parlamentjeinek elnökei Budapesten cseréltek nézeteket az előttük álló feladatokról.

MTI
2003. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozsonyban a másfél napos megbeszélést követően közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben többek között arra szólítják fel az Európai Unió tagországait, hogy a legközelebbi kormányközi konferencián – amelyen az unió megreformálása, működésének jogi alapjai, az egységes Európa kialakításának a feltételei szerepelnek napirenden – biztosítsák a visegrádi tagországok számára a részvétel lehetőségét, illetve a tárgyalások során a valós egyenlő jogokat. A nyilatkozat leszögezi, hogy az Európai Unió koppenhágai csúcsértekezlete történelmi jelentőségű volt az egyesülő Európa szempontjából, ugyanakkor fontos, hogy az unió új működési formáit, intézményrendszerének átalakítását már a Koppenhágába meghívott tagországok is befolyásolhassák.
A pozsonyi találkozón újra megerősítették a tárgyaló felek, hogy nem fogják intézményesíteni a visegrádi együttműködést, az uniós csatlakozás után is „laza szövetségként” egyeztetik lépéseiket és bővítik együttműködésüket a tagországok. Abban is megállapodtak, hogy nem bővül a visegrádi együttműködés további tagország csatlakozásával. A pozsonyi konferencián szó esett Európa és a régió biztonságáról is, ezzel kapcsolatban a magyar, a lengyel és a cseh küldöttség arról biztosította a vendéglátókat, hogy nemzeti parlamentjeik támogatni fogják Szlovákia felvételét az észak-atlanti szövetségbe.
Budapesten eközben a résztvevők úgy vélték, szükség van a visegrádi együttműködés fenntartására az európai uniós csatlakozást követően is, ám az eddigi feladatokat újak váltják fel. Az Országgyűlés elnöke, Szili Katalin kezdeményezésére tartott tanácskozáson a visegrádi országok törvényhozásának több képviselője vett részt, akik közül szlovák kollégájával Szili Katalin a státustörvényről is konzultált. A négy ország nemzeti parlamentje az EU-csatlakozásról szóló népszavazások előkészítésében és az uniós tagországok ratifikációs folyamatának gyorsításában is együtt szeretne működni – mondta Szili Katalin.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.