A Civilek a Békéért tömörülés arra kéri az Országgyűlést, hogy egy esetleges iraki háborúval kapcsolatos politikai döntéseinél vegye figyelembe a közvélemény-kutatások eredményeit, a lakosság nagy többségének békevágyát, háborúellenességét – áll a szervezet az Országgyűlés elnökének, Szili Katalinnak címzett petíciójában. A háborúellenes, antirasszista civil tömörülés szerint a grémiumnak nem szabadna engednie, hogy a Magyar Köztársaság kormánya logisztikai és egyéb támogatást nyújtson „a nemzetközi jog hatályos szabályaival is ellentétes megelőző csapáshoz”. A szervezet állásfoglalást vár az Országgyűléstől, hogy „formai kifogásnak álcázott politikai döntéssel ne lehessen elutasítani a mozgalom összeurópai békenaphoz kapcsolódó, február 15-re szervezett békedemonstrációját”. A Civilek a Békéért tömörülés arra kéri az Országgyűlést, álljon ki a gyülekezési és politikai vélemény szabad kinyilvánításához való alkotmányos jog érvényesülése mellett. A rendőrség véleménye az: a szervezet február 15-re tervezett demonstrációját nem tiltotta meg, csupán a tiltakozók által kért vonulási útvonalat nem engedélyezi.
– Az Európát és a világot behálózó háborúellenes tiltakozásokhoz a polgári körök is csatlakoznak – közölte Hende Csaba. Orbán Viktor kabinetfőnöke hozzátette: „A baloldal emblematikus szereplőivel nem értünk egyet, de a háborúellenesség kivételt képez.” Elmondta: február 8-án a bazilikában a történelmi keresztény egyházak püspökeinek vezetésével ökumenikus imát celebrálnak a békéért, amelyen Orbán Viktor volt miniszterelnök is részt vesz.
***
Alkotmánybírósághoz fordul az SZDSZ? Az előző két hétben hat tüntetést tiltott be a rendőrség, tavaly háromszor nem engedte meg a gyülekezést. A Vér és Becsület Egyesület több kérelmét elutasították, ugyanúgy, mint az Egyesült Államok, illetve Irak nagykövetsége elé tervezett demonstrációt, s a Civilek a Békéért február 15-i béketüntetésének útvonalát sem engedélyezték. A rendőrség az ’56-os Magyarok Világtanácsának demonstrációját is befejezettnek nyilvánította.
MSZP: Lendvai Ildikó frakcióvezető örülne, ha a békemozgalmak lehetőséget kapnának a tüntetésekre. Szerinte alkotmányos politikai célokért minden szervezetnek joga van demonstrálni.
SZDSZ: Kuncze Gábor pártelnök közölte, az elnökség mérlegeli, hogy Alkotmánybírósághoz forduljon-e a betiltott tüntetések miatt.
Fidesz: Répássy Róbert szerint összefüggenek a betiltott demonstrációk, mivel a kormánykörökből javaslatok merültek fel a gyülekezési törvény módosításának „finomítása” kapcsán. – A belügyminiszter azt sugallja, hogy a rendőrség erélyesen lépjen fel a politikai tüntetésekkel szemben – tette hozzá.
MDF: Horváth Balázs szerint a rendőri munka az utóbbi időben átpolitizálódott. Elmondta: az emberek úgy gondolhatják, hogy az intézkedések jó része irányított; ilyenek többek között a gyülekezési jogot érintő döntések is.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
