A béke mellett tüntet a bal- és a jobboldal

A Civilek a Békéért tömörülés arra kéri az Országgyűlést, álljon ki a gyülekezési és politikai véleménynyilvánítás szabadságáért – derül ki a szervezet Szili Katalin házelnöknek címzett leveléből. Hende Csaba, Orbán Viktor kabinetfőnöke bejelentette: a világot behálózó, háborúellenes tiltakozásokhoz a polgári körök is csatlakoznak.

Pindroch Tamás
2003. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Civilek a Békéért tömörülés arra kéri az Országgyűlést, hogy egy esetleges iraki háborúval kapcsolatos politikai döntéseinél vegye figyelembe a közvélemény-kutatások eredményeit, a lakosság nagy többségének békevágyát, háborúellenességét – áll a szervezet az Országgyűlés elnökének, Szili Katalinnak címzett petíciójában. A háborúellenes, antirasszista civil tömörülés szerint a grémiumnak nem szabadna engednie, hogy a Magyar Köztársaság kormánya logisztikai és egyéb támogatást nyújtson „a nemzetközi jog hatályos szabályaival is ellentétes megelőző csapáshoz”. A szervezet állásfoglalást vár az Országgyűléstől, hogy „formai kifogásnak álcázott politikai döntéssel ne lehessen elutasítani a mozgalom összeurópai békenaphoz kapcsolódó, február 15-re szervezett békedemonstrációját”. A Civilek a Békéért tömörülés arra kéri az Országgyűlést, álljon ki a gyülekezési és politikai vélemény szabad kinyilvánításához való alkotmányos jog érvényesülése mellett. A rendőrség véleménye az: a szervezet február 15-re tervezett demonstrációját nem tiltotta meg, csupán a tiltakozók által kért vonulási útvonalat nem engedélyezi.
– Az Európát és a világot behálózó háborúellenes tiltakozásokhoz a polgári körök is csatlakoznak – közölte Hende Csaba. Orbán Viktor kabinetfőnöke hozzátette: „A baloldal emblematikus szereplőivel nem értünk egyet, de a háborúellenesség kivételt képez.” Elmondta: február 8-án a bazilikában a történelmi keresztény egyházak püspökeinek vezetésével ökumenikus imát celebrálnak a békéért, amelyen Orbán Viktor volt miniszterelnök is részt vesz.
***
Alkotmánybírósághoz fordul az SZDSZ? Az előző két hétben hat tüntetést tiltott be a rendőrség, tavaly háromszor nem engedte meg a gyülekezést. A Vér és Becsület Egyesület több kérelmét elutasították, ugyanúgy, mint az Egyesült Államok, illetve Irak nagykövetsége elé tervezett demonstrációt, s a Civilek a Békéért február 15-i béketüntetésének útvonalát sem engedélyezték. A rendőrség az ’56-os Magyarok Világtanácsának demonstrációját is befejezettnek nyilvánította.
MSZP: Lendvai Ildikó frakcióvezető örülne, ha a békemozgalmak lehetőséget kapnának a tüntetésekre. Szerinte alkotmányos politikai célokért minden szervezetnek joga van demonstrálni.
SZDSZ: Kuncze Gábor pártelnök közölte, az elnökség mérlegeli, hogy Alkotmánybírósághoz forduljon-e a betiltott tüntetések miatt.
Fidesz: Répássy Róbert szerint összefüggenek a betiltott demonstrációk, mivel a kormánykörökből javaslatok merültek fel a gyülekezési törvény módosításának „finomítása” kapcsán. – A belügyminiszter azt sugallja, hogy a rendőrség erélyesen lépjen fel a politikai tüntetésekkel szemben – tette hozzá.
MDF: Horváth Balázs szerint a rendőri munka az utóbbi időben átpolitizálódott. Elmondta: az emberek úgy gondolhatják, hogy az intézkedések jó része irányított; ilyenek többek között a gyülekezési jogot érintő döntések is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.