A pofon

Ruff Orsolya
2003. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Büntetés a javából! – mondhatnánk kicsit leegyszerűsítve, kicsit patetikusan, a tény azonban attól még tény marad: Alsó-Szászország és Hessen lakói a hét végén kiállították a számlát a szeptemberben újraválasztott szociáldemokrata párt és kancellárjuk, Gerhard Schröder eddigi teljesítményéről, illetve nem teljesítéséről. A megszegett választási ígéretekért, az elmaradt reformokért, a növekvő recesszióért és munkanélküliségért a két tartomány lakói keményen büntettek.
A hannoveri és a wiesbadeni pofon pedig Berlinben csattant.
Nem csoda hát, ha a választás után alig néhány órával elemzők, politológusok, zsurnaliszták (s maguk a párt tagjai is) a kudarc okát – vagy ha úgy tetszik, a bűnbakot – elsősorban a szövetségi fővárosban keresték. Száznapos kormányzás után ugyanis a német választók még mindig nem kaptak feleletet a hogyan továbbra, Gerhard Schröder pedig (a magányos kancellár, miként a Der Spiegel nevezte) finoman szólva is tanácstalannak látszik a jövőt illetően. Világos célok, tervek és vízió nélkül. A kormányfő, aki egykoron elegánsan és könnyűszerrel vette le lábáról a politika és a média nagyágyúit, heves össztűzbe került – otthon és külföldön egyaránt. S ezek után talán nem meglepő, hogy akadt, aki egyenesen úgy vélte: Schröder mostani kampányszereplése (tekintettel a kormány általános megítélésére) többet ártott, mint használt a két szociáldemokrata jelöltnek. Mindezeken túl talán ennél is többet mutat, hogy az iraki háborús készülődések árnyékában a pacifista szólamok – ellentétben a szeptemberi kampánnyal – most süket fülekre találtak. Annak ellenére, hogy a németek döntő többsége alapvetően egyetért kormánya háborúellenes politikájával.
A vasárnapi tartományi választások eredményei jócskán túlmutatnak önmagukon, s – egyfajta lakmuszpapírként – többé-kevésbé megbízhatóan tükrözik a németek jelenlegi hangulatát. Az eredmény az SPD számára siralmas, sőt egyenesen drámainak mondható, hiszen vasárnap a párt történetének egyik legsúlyosabb vereségét volt kénytelen elkönyvelni. Hessenben a kereszténydemokraták nem kizárt, hogy koalíciós partner nélkül kormányozhatnak tovább, Alsó-Szászország vezetését pedig a szociáldemokratáknak tizenhárom évi kormányzás után kellett átadniuk. (Az alsó-szászországi eredmény egyébként nemcsak politikai, hanem óriási presztízsveszteség is egyben, hiszen Gerhard Schröder ezer szállal kötődik az északi tartományhoz. Itt kezdődött politikai karrierje, itt volt miniszterelnök két cikluson keresztül, s innen költözött végül a berlini kancelláriára.) Arról nem is beszélve, hogy a hétvégi eredményeknek köszönhetően az ellenzéki CDU/CSU tovább növelhette többségét a felsőházban (Bundesrat) is – igaz, még mindig nem érte el a kétharmados többséget, amelylyel megtorpedózhatná a kormánypárti törvényjavaslatokat.
A szeptemberi választások éjszakáján Edmund Stoiber, az ellenzék kancellárjelöltje egy évet jósolt az újraválasztott szociáldemokrata–zöld kormánynak. Hogy a bajor miniszterelnöknek végül igaza lesz-e vagy sem, majd elválik. A párt jövője és Schröder további politikai pályafutása szempontjából azonban bizonyos, hogy a hesseni és az alsó-szászországi választások mérföldkőnek számítanak. És nem hagyható figyelmen kívül az a híresztelés sem, miszerint Schröder párton belüli egykori nagy riválisa, Oskar Lafontaine esetleg visszatér a nagypolitikába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.