Németh Lajos, az ORFK kommunikációs igazgatója a Magyar Nemzetnek azt állította, hogy a „hosszú bájtok éjszakája” miatt folyó eljáráshoz kértek információt az adózókról. Az APEH vezetői korábban már elismerték: nincs jele annak, hogy a kormánypártok által gyanított visszaélés megtörtént volna. Németh elmondta, hogy a rendőrség az APEH adatbázisa alapján tavaly októbertől nyomoz a hosszú bájtok „ügyében”. Szavai szerint a nyomozók az adatbázisban található információkat „a szükséges mértékig megismerhetik”, és a hatóság Simicska Lajos volt APEH-elnök mellett minden olyan személyt meghallgat, akinek a nyomozás szempontjából lényeges információ van a birtokában.
Király László György APEH-elnök mind a mai napig nem tudott ésszerű és elfogadható választ adni arra, hogy miért másoltatta le és vetette ki a hivatal informatikai rendszeréből több millió állampolgár és sok százezer vállalkozás adótitkot képező gazdasági adatait – fogalmazott Kövér László tegnapi parlamenti interpellációjában. A fideszes politikus felhívta a figyelmet, hogy Király – szakítva az előző kormány nemzetbiztonsági szempontokat is szem előtt tartó gyakorlatával – egy komoly referenciákkal nem rendelkező, hárommillió forintos alaptőkéjű családi vállalkozást bízott meg az APEH informatikai rendszerének vizsgálatával.
*
A Hunaudit Kft. tagjai nem estek át B típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésen, holott a törvények szerint az államtitkokat megismerő személyeknél ezt el kell végezni – hangsúlyozta Kövér László. Megjegyezte: az adatmásolási botránnyal morális szempontból elvesztette hitelét az APEH. Mindez azzal jár együtt, hogy az informatikai rendszert – milliárdos költséggel – újjá kell majd építeni. A Fidesz alelnöke feltette a kérdést: indít-e a kormány vizsgálatot annak kiderítésére, hogy melyik titkosszolgálat, hazai, illetve nemzetközi bűnözői csoport vagy gazdasági érdekkör, esetleg egy magát vallási köntösbe bújtató, valójában a pszichobiznisz kategóriájába tartozó szekta érdekei szerint történt az adatmásolás?
László Csaba pénzügyminiszter válaszában természetesnek nevezte, hogy az adóinformációkat 30 naponként elmentik, gondolva egy esetleges későbbi adatvesztéssel járó technikai problémára. A miniszter hangsúlyozta: azért adott utasítást az adatmentésre, hogy rögzítsék az adatbázis kormányváltáskori állapotát. A pénzügyminiszter elmondta: a lemásolt adatok azonnal bekerültek az APEH titkos ügykezelési rendszerébe, amely sokkal biztonságosabb, mint az informatikai rendszer. Kövér László nem fogadta el László Csaba válaszát, mondván, hogy a miniszter mellébeszélt. Gál J. Zoltán kormányszóvivő lapunk kérdésére közölte: minden, a kabinet irányítása alá tartozó szervnél adatmentést végeztek a választások után.
*
Király László Györgyöt, az APEH elnökét arról kérdeztük: miként kaphattak értesítést a hivataltól azok a személyek – veszélybe sodorva az eljárás sikerét –, akik ellen titkos nyomozást folytattak az adónyomozók. A hivatalvezető úgy felelt: a titkos nyomozás és annak eredményei, amelyet a bűnügyi igazgatóság munkatársai folytattak, államtitkot képeznek. Hozzátette: az érintettek arról kaptak tájékoztatást, hogy velük kapcsolatban adatlekérdezés történt. Király László György kijelentette: abban az esetben, ha az adatlekérdezések közvetlenül alapjául szolgáltak egy titkos nyomozásnak – amelyhez nem kapcsolódik ügyészi megkeresés –, vizsgálatot rendel el.
***
Szócsata az utazásvizsgálatokról
Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi az MDF annak érdekében, hogy megvizsgálják, kinek állt érdekében, hogy az APEH magánszemélyekre vonatkozó információkat kért az utazási irodáktól – mondta el tegnap a parlamentben napirend előtti felszólalásában Herényi Károly. Az MDF-es frakcióvezető ugyanis a lopakodó diktatúra jelének tartja az adóhivatalnak ezt a kezdeményezését. Különösen figyelemre méltó, hogy az APEH által megkeresett utazási irodák köréből kimaradt az az ügynökség, amely Medgyessy Péter miniszterelnök kubai útját szervezte – mondta Herényi. László Csaba pénzügyminiszter válaszában elmondta: az adóhivatal egy vagyonosodási vizsgálat részeként kereste meg a cégeket, egy bizonyos megyére fókuszálva. Egyáltalán nem tartotta különösnek, hogy a Medgyessyt utaztató iroda kimaradt a vizsgálatból, hiszen csak nyolc céget kerestek meg, és az országban több mint száz ügynökség van.
Egyértelmű üzenete volt Orbán Viktor tusványosi beszédének
