Afganisztánban a fegyverek döntenek

Múlt héten már Afganisztánba érkezett az a két magyar főtiszt, akik főként a tervezésből és a helyzetértékelésből veszik ki részüket, márciusban pedig útjára indul a huszonnégy főből álló egészségügyi kontingens. Afganisztánban azonban még nem ült el a fegyverropogás, és alig múlik el nap fegyveres incidens nélkül.

2003. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nincs vége a háborúnak, még mindig harcolunk az al-Kaidával és a tálibokkal, de reméljük, hogy a robbantások és a merényletek hamarosan a múlté lesznek, mivel az afgánok már belefáradtak és belebetegedtek a 23 évi háborúskodásba – jelentette ki a minap a kandahári kormányzat szóvivője. Kalid Pastún annak kapcsán nyilatkozott, hogy január utolsó napjaiban nagy hatóerejű bomba robbant Kandahár közelében, egy hídon. A gyilkos akciónak, melyet meg nem erősített hírek szerint a tálibok vagy az al-Kaida szimpatizánsai követtek el, tizennyolcan estek áldozatul.
A kandahárihoz hasonló esetek azonban nem mennek ritkaságszámba, az elmúlt napokban főként tűzharcokról, merényletekről és rajtaütésekről szóltak az afganisztáni híradások. Még a nemzetközi szervezetek sem élveznek védettséget: január végén hat ember vesztette életét, amikor Dzsalálábád környékén fegyveresek támadtak az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának egyik autójára. Csak a szerencsének volt köszönhető, hogy a világszervezet munkatársai mindanyian túlélték a támadást.
Gyakoriak a fegyveres összetűzések az amerikai és szövetséges csapatok, illetve a még bujkáló tálib harcosok között is. Jelenleg 7-8 ezer amerikai katona állomásozik Afganisztánban, akik nemcsak a törékeny békére ügyelnek, hanem csírájában igyekszenek elfojtani a tálibok gyilkos akcióit is. Az ország délkeleti részét az elmúlt napokban módszeresen – barlangról barlangra járva – fésültek át az amerikai katonák, rakétákon és elhullajtott fegyvereken kívül azonban mást nem találtak. (Magyarok várhatóan a jövőben sem veszik ki részüket a fegyveres akciókból Afganisztánban, felmérések szerint egy efféle részvételt a megkérdezettek kétharmada határozottan ellenez.) Irak árnyékában tehát még mindig forrong Afganisztán. Az ezer sebből vérző országban sokan még mindig máról holnapra élnek, és a beígért nemzetközi segélyekben reménykednek. Az egészségügyi ellátás romokban hever, s a nálunk már nagyrészt ismeretlen vagy többé-kevésbé jól kezelt betegségek – ilyen a tuberkolózis, a szamárköhögés vagy a gyermekparalízis – sorra szedik áldozataikat. Egy minapi ENSZ-jelentés szerint Afganisztánban nem ismeretlen a gyermekágyi láz sem, s vannak olyan eldugott vidékek, ahol a szülést a nők közel hét százaléka nem éli túl. Arról nem is beszélve, hogy száz csecsemőből 14 várhatóan nem éli meg az ötödik születésnapját. A legrosszabb helyzetben egyébként a várostól távol élők vannak, a fővárosban – a viszonylagos ellátottságnak köszönhetően – még mindig nagyobb a túlélés esélye.
Kabulban teljesít majd szolgálatot az a magyar orvoscsoport is, amely két szakaszban, márciusban és májusban utazik Afganisztánba. A kontingens tizenkilenc egészségügyi szakemberből és egy öttagú logisztikai csoportból áll. Tizenheten a kabuli tábori kórházban, ketten pedig a repülőtéren található sebészeti központba kerülnek majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.