Kalapács alá került tegnap délután Budapesten a DAM Steel Rt. vagyonának jelentős része: a zárt körű, összesen 3,2 milliárd forint értékű alapanyagra és termékre szóló aukciót a Bedő Bt. Első Budai Árverezőház hirdette meg a CIB Bank Rt. megbízásából. Ma csődegyezségi tárgyalást is tartanak Miskolcon, ami arra enged következtetni, hogy alighanem az utolsó napjait éli a még nagyjából 1500 embert foglalkoztató diósgyőri kohászat. (A DAM Steel az elmúlt hetekben az energiaszolgáltatókkal és a bankokkal folytatott tárgyalásokat a diósgyőri kohászat újraindításáról. A megbeszélések eddig nem vezettek eredményre.) Érdekes, hogy a tegnapi aukcióról az olasz tulajdonú DAM Steelnél semmilyen felvilágosítást nem tudtak adni. A DAM Steel vagyonának árverésén az értékesítésre felajánlott készletekből közel 1,5 milliárdért értékesítettek vagyonelemeket.
*
Alapanyaghiány miatt tegnap reggel – a tervek szerint – egy hétre beszüntette a termelőmunkát a 450 dolgozót foglalkoztató Ózdi Finomhengermű Munkás Kft. – jelentette a távirati iroda. Veres András, a cég humánpolitikai igazgatója elmondta: a tulajdonosok előrehaladott tárgyalásokat folytatnak ukrajnai vaskohászati társaságokkal a termeléshez acélbuga-alapanyag beszerzéséről.
Az MTI tegnapi híre szerint veszélybe került a Bakonyi Erőmű Rt. több száz dolgozójának munkahelye, mivel a cég korlátozni kényszerült az ajkai timföldgyárnak nyújtott hőszolgáltatást. Németh Frigyes, a Bakonyi Erőmű Rt. vezérigazgatója tegnap közölte: a döntés oka, hogy a Magyar Villamos Művek Rt. nem kötött hosszú távú szerződést az erőművel, így a cég január elsejétől kikerült a közcélú villamosenergia-termelők köréből. A vezérigazgató szerint a cég ellehetetlenüléséhez az is hozzájárult, hogy a tervezett inotai szenes erőmű nem épült meg, emiatt piac nélkül maradt a balinkai bánya: így ezen a héten megkezdik az egyeztető tárgyalásokat a bánya bezárásáról, 400 bányász elbocsátásáról. Veszély fenyegeti a Bakonyi Erőmű Rt. további 700 dolgozójának, valamint a bauxit-timföld vertikum bányáiban és gyáraiban foglalkoztatott nagyjából kétezer embernek a munkahelyét is.
Tegnap bejelentették: a Dunántúl legnagyobb, felszámolás alatt álló konfekcióipari cége, a Zako Rt. 1100 dolgozójának munkaviszonya március 20-tól – legkésőbb április 4-ig – megszűnik. Botár Sándorné, a vállalat szakszervezeti titkára elmondta: a zalaegerszegi gyár 670 dolgozója közül jelenleg mintegy 350-et, a 194 fős sümegi üzemben százat foglalkoztatnak, a 238 fős lenti telepen megszűnt a termelés, így az ottaniakkal együtt összesen 660-an vannak kényszerszabadságon. A januári béreket még nem fizették ki; a múlt hét végi egyeztetésen kapott ígéret szerint a felszámolóbiztos még e héten 50 millió forint felszámolási hitelt vesz fel, aminek segítségével is fizetésük 60-70 százalékát kapják meg a dolgozók. Az áprilisban jogutód nélkül megszűnő Zako Rt. gazdasági igazgatója, Mazzag Gábor közölte: a szükséges pénzforrások előteremtése érdekében várhatóan még február végén kiadják az értékesítendő gépi-technológiai eszközök tenderfüzetét, március elején pedig eldől, hogy a menedzsmentnek sikerül-e megszerveznie egy 300-350 főt foglalkoztató, exportra is képes kft.-t.
Egyértelmű üzenete volt Orbán Viktor tusványosi beszédének
