Amerika bizonyítékot ígér

Míg az Irakban dolgozó fegyverzetellenőrök vezetői újabb látogatást tesznek Bagdadban, folytatódik az arab ország elleni katonai felkészülés. Az amerikai külügyminiszter szerdán tárja az állítólag Irak bűnösségét bizonyító dokumentumokat az ENSZ elé.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Times értesülése szerint a Fehér Ház a jövő héten az iraki kormány és az Oszama bin Laden nevével fémjelzett al-Kaida terrorcsoport közötti kapcsolatok bizonyításával igyekszik erősíteni a katonai fellépés megalapozottságát. A The Timesnak amerikai illetékesek azt mondták: Colin Powell amerikai külügyminiszter a Biztonsági Tanácsban be fogja jelenteni, hogy az al-Kaida operatív emberei vegyi és biológiai fegyverek előállításához kértek együttműködést Bagdadtól. Powell felderítő műholdak felvételeivel azt is bizonyítani akarja, hogy Iraknak biológiai fegyvereket előállító, mozgatható laboratóriumai vannak – írta a brit lap.
A baloldali The Guardian szerint a Biztonsági Tanács 15 tagországa közül jelenleg négy támogatja az Irak elleni katonai fellépést, de brit kormányforrások a lapnak azt mondták, hogy várhatóan végül 13 ország fogja támogatni az ehhez szükséges új határozatot, és csak Szíria és Németország fog nemmel szavazni. Amerikai és brit diplomaták az utóbbi időben széles körű meggyőzési hadjáratba kezdtek a BT többségének megnyerése érdekében: az Egyesült Államok a minap feketelistára helyezett három lázadó csecsen szervezetet, amit Oroszország már régóta követelt, 4,1 millió dollárt hagyott jóvá az angolai menekültek visszatérésének elősegítésére és 2,1 milliót a jelenleg ugyancsak BT-tag Guineában lévő libériai menekültek ellátására – írta a szombati The Guardian.
Közép-európai idő szerint szerdán délután kerül sor a BT találkozójára, amelyet roppant érdeklődéssel vár a nemzetközi közösség. A tanács 15 tagjának több mint kétharmada – köztük az állandó tag Oroszország, Franciaország és Nagy-Britannia, illetve a soros BT-elnökséget szombattól betöltő Németország – már jelezte, hogy külügyminiszteri szinten képviselteti magát a meghallgatáson, Kína pedig valószínűleg külügyminiszter-helyettest küld. Jelen lesz Kofi Annan ENSZ-főtitkár, a fegyverzetellenőröket vezető Hans Blix, valamint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, Mohamed el-Baradei. Iraki diplomaták pénteken azt kérték a tanácstól, hogy magas rangú politikus vehessen részt az ülésen. Ez a személy minden bizonnyal Tárik Aziz kormányfőhelyettes lenne.
Az Egyesült Államok az utóbbi időben jelentős nyomást gyakorolt a Vatikánra is, hogy hagyjon fel az iraki kérdéssel kapcsolatos amerikai álláspont bírálatával – olvasható az Il Sole 24 Ore vasárnapi számában. A II. János Pál és George Bush amerikai elnök között lezajlott levélváltás ugyanakkor a süketek párbeszédének bizonyult.
Az iraki helyzet megvitatására február közepén rendkívüli külügyminiszteri értekezletet tartanak Kairóban az arab országok külügyminiszterei – jelentette be vasárnap a bejrúti látogatáson tartózkodó Amr Musza, az Arab Liga főtitkára, azonban pontos dátumot nem jelölt meg. A nap folyamán felröppent olyan értesülés is, miszerint az eredetileg március végére tervezett arab csúcsértekezletet körülbelül egy hónappal előbbre hozzák, erről azonban Amr Musza Bejrútban nem beszélt. Napvilágot láttak olyan feltételezések is, miszerint az arab vezetők a háború elkerülése érdekében távozásra szólíthatják fel az iraki elnököt.
További tárgyalások céljából egy hét múlva visszatérnek Bagdadba az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetői – közölte szombaton Tárik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes. Aziz bejelentése szerint Hans Blix, az ENSZ Felügyeleti, Vizsgálati és Ellenőrzési Bizottságának vezetője és Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója február 8-án érkezik két napra az iraki fővárosba, hogy tisztázza a még vitás kérdéseket. Az irakiak tegnap jelezték azt is, hogy beleegyeznének U–2-es felderítő repülőgépek Irak feletti repülésébe az ENSZ-misszió részeként, ám ehhez szükség lenne a repüléstilalmi övezetben zajló amerikai–brit támadások felfüggesztésére.
A tervezett háború elleni tiltakozó mozgalmak nem lankadtak a hét végén sem. Németországban szombaton is ezrek ellenezték az Irak elleni háborút. A legnagyobb tüntetésre Düsseldorfban, a 17 milliós lakosú Észak-Rajna-Vesztfália tartomány székhelyén került sor.
Az amerikai lakosság ezzel szemben erőteljesen kiáll a washingtoni politika mellett. A megkérdezettek több mint fele egyetértene azzal, hogy a Bush-kormány az ENSZ jóváhagyása nélkül is katonai akciót indítson Irak ellen. Az ABC News és a The Washington Post felmérése szerint a háborút támogatók száma 9 százalékkal növekedett, s elérte a 66 százalékot.
***
„Öngyilkos mártírok”? Irak amerikai invázió esetén „öngyilkos merénylők ezreit” akarja bevetni – jelentette be Taha Jaszin Ramadán iraki alelnök a Der Spiegelnek adott interjújában. Az előzetes jelleggel szombaton ismertetett interjúban Ramadán azt hangoztatta, hogy Iraknak nincsenek sem tömegpusztító fegyverei, sem interkontinentális rakétái, de „az öngyilkos mártírok a mi új fegyvereink, s nem csak Irakban kerülnek bevetésre”. Ramadán határozottan visszautasította és nevetségesnek nevezte azokat az amerikai vádakat, amelyek szerint kapcsolat van Bagdad és az al-Kaida terroristái között. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.