A francia elnök bejelentése szerint Irak ügyének megítélésében Párizs és London nézetei nem közeledtek, Párizs a megfelelő időpontban és a körülmények függvényében fog dönteni arról, él-e vétójogával a Biztonsági Tanácsban. Jacques Chirac elnök az észak-franciaországi Le Touquet üdülőhelyen kedden Tony Blair brit kormányfővel tartott sajtóértekezletén elismerte, hogy eszmecseréjük után a két ország továbbra is eltérően közelíti meg az iraki válság megoldásának problémáját.
A 25. francia–brit csúcsértekezlet házigazdája leszögezte, hogy az ENSZ fegyverzetellenőreinek folytatniuk kell munkájukat Irakban. Megismételte korábban többször hangoztatott véleményét, miszerint a háború minden esetben a legroszszabb választás. A Bagdad elleni katonai invázió szentesítését szolgáló esetleges második BT-határozat kapcsán, amelyhez Blair szerette volna megszerezni Párizs hozzájárulását, a francia elnök mindössze annyit közölt, hogy országa a megfelelő időben és a körülmények függvényében fog döntést hozni a vétó kérdésében. Franciaország úgy véli, hogy még számos lehetőség kínálkozik Irak békés eszközökkel való lefegyverzésére.
A délelőtti eszmecseréről kiadott közös nyilatkozatban a felek együttes célként fogalmazták meg azt az igényt, hogy az Európai Unió bármikor hozzáférhető saját repülőgép-hordozóval rendelkezzék. A közlemény nem tesz említést arról a londoni sajtóban megszellőztetett értesülésről, hogy a haditengerészeti együttműködéshez Spanyolország és Olaszország is csatlakozna, amelyek rendelkeznek egy-egy repülőgép-hordozóval. A francia flotta büszkesége, a 60 ezer tonnás Charles de Gaulle Európa egyetlen nukleáris meghajtású anyahajója, a brit haditengerészetnek pedig három repülőgép-hordozója van.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
