Búcsú az űrhajósoktól

Az Egyesült Államokban gyászszertartással tegnap búcsút vettek a szombaton szerencsétlenül járó Columbia legénységétől. A keresőcsapatok időközben megtalálták az űrrepülőgép eddigi legnagyobb darabját, az orrkúpot.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George W. Bush elnök tegnap részt vett azon a megemlékezésen, amelyet a Columbia hét űrhajósának emlékére tartottak a houstoni Johnson Űrközpontban. Bush elnök időközben megerősítette, hogy az Egyesült Államok a tragédia ellenére nem csökkenti, hanem növeli az űrkutatásra szánt összegeket és a kutatás-fejlesztés sebességét. A törvényhozás elé terjesztett költségvetés szerint az űrkutatási hivatal jövőre félmilliárd dollárral költhetne többet, mint az idén.
Egy közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak nyolcvan százaléka amellett van, hogy az Egyesült Államok folytassa űrsiklóprogramját. Ugyanakkor kiterjesztették a szombaton landolás előtt felrobbant Columbia roncsai utáni kutatást, hogy az űrsikló minél több darabja kerüljön elő a tragédia rekonstruálásához. A rendőrök és a katonák már nemcsak Texas államban és a szomszédos Louisianában, hanem Nyugat-Kaliforniában is keresték a roncsdarabokat. Nincs könnyű dolguk, mert csak Texasban 72 ezer négyzetkilométeres területet kell átkutatniuk, miközben a röppálya alapján feltételezhető, hogy egyes darabok akár Arkansasig is elrepülhettek.
Texas állam egyik erdővel borított keleti részén, Hemphill város mellett megtalálták az űrsikló orrkúpját. Szakértők csoportja tegnap tért vissza a helyszínre, hogy kiássa a roncsdarabot, amely a nemzeti gárda katonái szerint egy hat méter átmérőjű gödörben fekszik. A helyszíni munkákat összehangoló környezetvédelmi tisztségviselő, Warren Zehner szerint tulajdonképpen a kúp elülső részéről van szó, amely viszonylagos épségben maradt. A Columbia eddig fellelt roncsai közül ez a legnagyobb és leginkább felismerhető darab. A szerencsétlenül járt Columbia részei egy Írországnál is nagyobb területen szóródtak szét, hétfő délutánig csaknem tizenkétezer kisebb-nagyobb darabot sikerült belőlük összegyűjteni – közölte az MTI.
A Texas és Louisiana határán fekvő Toledo Bend-víztárolóban hanglokátorral kutatnak búvárok egy állítólag autóméretű roncsdarab után.
Egy főiskolai tanár arról tájékoztatta a NASA illetékeseit, hogy teleszkópjával látta, amint a Columbia hővédő pajzsának kerámiacserepei leválnak az űrsikló törzséről.
Az amerikai űrhivatal felhívást tett közzé a weboldalán, amely szerint várják a tragédiáról és a roncsdarabokról készült amatőr videofelvételeket és fényképeket. A vizsgálat előlendítését segítő anyagokat egy új oldalon várják a szakemberek, ahová a felvételeket anonimitásukat megőrizve tölthetik fel a szemtanúk.
***
Elbocsátott szakértők. Bush elnök azon kijelentésére reagálva, miszerint az USA növeli az űrkutatásra szánt összegeket és a kutatás-fejlesztés sebességét, megfigyelők arra emlékeztettek, hogy nemrég elbocsátották annak a szakértői csoportnak a többségét, amely figyelmeztette a NASA vezetését, hogy az űrsiklóflotta repülési biztonságát veszélyeztetheti, ha nem bővítik az űrhajózási hivatal költségvetését. Az Aerospace Safety Advisory Panel (űrközlekedési biztonsági tanácsadó testület) szakértői a New York Times szerint kijelentették, hogy az űrsiklók biztonsági karbantartását elhanyagolták. Mint rámutattak, a szűk költségvetés rövid távú tervezéshez vezet, és az egyébként kitűzött javítások elhúzódását eredményezi. Richard D. Bloomberg, a tanácsadó testület vezetője tavaly áprilisban egy kongresszusi meghallgatáson kijelentette: „Soha korábban nem aggódtam annyira az űrsiklók biztonsága miatt, mint éppen most.” Bloomberg – majd egy évvel ezelőtt – arra is rámutatott, hogy érzése szerint az akkori folyamatok – hosszú távon – veszélyek csíráit hordozzák magukban. A NASA biztonsági tanácsadó testületének öt tagját és két konzultáns szakértőjét tavaly elbocsátották. Az űrrepülés-biztonsági tanácsadó bizottság egy másik tagja, Bernard M. Kauderer nyugalmazott admirális az elbocsátások miatt annyira felháborodott, hogy lemondott. Sean O’Keefe, a NASA elnöke szerint azonban a testület tagjai rendben letöltötték a megbízatási idejüket. (G. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.