Még a Horn-kormány módosította 1998-ban a büntetőeljárási törvény azon paragrafusait, amelyek arról rendelkeztek, hogy a rendőrségi tanúkihallgatáson nem lehetnek jelen a védőügyvédek abban az esetben, ha azt a rendőrség, az ügyészség vagy a sértett javasolja. A módosítást az előző, polgári kormány nem léptette életbe, Bárándy Péter igazságügy-miniszter azonban igen. A Magyar Közlöny szerint július elsején hatályba lépő törvénymódosítás szövege azt is rögzíti, hogy a kihallgatáson készült jegyzőkönyvet az ügyvédek csak a nyomozás végén kaphatják kézhez.
Futó Barnabás ügyvéd szerint a módosítás az 1960-as évek gyakorlatánál is rosszabb helyzetet teremthet, hiszen akkor a rendőrségnek csak arra hivatkozva lehetett joga az ügyvédek távoltartásához, ha úgy vélte, jelenlétük sérti a nyomozás érdekeit. – A törvény módosítása révén azonban a rendőrségnek már magyarázkodnia sem kell, hiszen az ügyvédeket nem értesítik a tanúkihallgatásról, a jegyzőkönyvekbe pedig csak a nyomozati szak lezárulta után tekinthetünk be – mondta. Álláspontja szerint a törvény módosítása mélyen csorbítja a védői jogokat és sérti az alkotmányt.
Az alaptörvény ugyanis mindezt állampolgári jognak tekinti, hiszen úgy rendelkezik, hogy a büntetőeljárás valamenynyi szakában mindenkit megillet a védelem joga. Ismert, az ügyvédeknek a rendőrségi kihallgatáson készült iratokba jelenleg még teljes körű betekintési joguk van, és valamennyi tanúkihallgatásról értesíti a rendőrség a védőket.
Budai Gyula: Indul az út a börtönbe program
