Kiderül a vádiratból: a Magyar Honvédség 1990. október 9-én megbízta a TKV-t – amelynek 1993 végéig Miklós Tibor volt a vezérigazgatója –, hogy tízezer géppisztolyt és 20 millió darab lőszert adjon el a horvát rendőrségnek. Két szállítmányt el is küldtek az akkor még nem létező Horvátországba, a harmadiknak azonban csupán a 985 millió dolláros ellenértéke érkezett a TKV-hoz, a fegyverszállítást – a közben kitört belpolitikai botrány miatt – leállították. Az ügyészség szerint a TKV akkori vezetője, Miklós Tibor a „rendkívüli bevételt” a vállalat gazdálkodásába visszaforgatta.
A vezérigazgatót a Fővárosi Bíróság bizonyítottság hiányában első fokon felmentette, mert nem tudta bizonyítani, hogy Miklós Tibor szándékosan vagyoni hátrányt okozott. A vádlott tagadta bűnösségét, s arra hivatkozott, hogy vissza akarta utalni a pénzt, ám többszöri próbálkozás ellenére sem tudta fellelni a 985 ezer dollár tulajdonosát.
A Legfőbb Ügyészség képviselője a tegnapi másodfokú tárgyaláson már nem hűtlen kezelésben, hanem különösen nagy értékre elkövetett sikkasztás bűntettében kérte a felmentett vádlott bűnösségének kimondását. Mint fogalmazott, a tanúvallomások egyértelműen bizonyították, hogy Miklós Tibor sajátjaként rendelkezett a pénzöszszeggel és azt elköltötte, ezért sikkasztásban kérte a bűnössége megállapítását.
Bárándy György, a vádlott védője az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte a bíróságtól. A védő szerint a 985 ezer dolláros követelés a polgári törvénykönyv szerint egy év után elévült, így a vállalat jogosan könyvelte el rendkívüli bevételként. Az ügyletről azonban védence csak később értesült, ezért a pénzzel nem rendelkezhetett sajátjaként.
A bíróság a védelem érvelését fogadta el, s bűncselekmény hiányában immár jogerősen felmentette Miklós Tibort a vádak alól.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
