Irak nem tart a bizonyítékoktól

Irak szerint az Egyesült Államoknak nincsenek olyan valós bizonyítékai az állítólagos iraki fegyverkezésről, amelyekkel előállhat a Biztonsági Tanácsban, és csakis koholmányokat terjeszt majd a testület elé – mondta Damaszkuszban Taha Jaszin Ramadan iraki alelnök. Colin Powell amerikai külügyminiszter ma fogja bemutatni az említett dokumentumokat az ENSZ BT előtt. Eközben megindult a brit flotta a Perzsa-öböl felé, és a franciák zászlóshajója is kifutott Toulonból.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hiszem, hogy az Egyesült Államoknak olyasmi volna a kezében, amitől félnünk kellene – mondta az alelnök azt követően, hogy magas rangú szíriai illetékesekkel folytatott megbeszélést. Ha ugyanis bármilyen, eddig nem ismert adat került volna a birtokukba, már régen titokban átadták volna a fegyverzetellenőröknek, hogy aztán ők megtalálhassák – tette hozzá. Colin Powell amerikai külügyminiszter hétfőn ismét arról beszélt, hogy a héten bizonyítékát fogja adni annak, hogy Irak tiltott fegyvereket rejtett el az ellenőrök elől. Amerikai vélekedés szerint bizonyítékaik zöld jelzést adnak a fegyveres támadásnak.
Háború esetén Iraknak a jelek szerint nemcsak kemény harcra, hanem megszállásra is fel kell készülnie. Tegnap ugyanis kiderült, Irak felosztásának és három évig tartó megszállásának előkészítésére kaptak parancsot a brit hadsereg főtisztjei. A BBC rádiónak a londoni védelmi minisztérium név nélkül nyilatkozó illetékese azt mondta: már meg is kezdődött a hadsereg felkészítése a feladatra. A jelenlegi tervek szerint Irakot az esetleges háború után szektorokra osztanák, és mindegyik részt más-más ország hadereje ellenőrizné, erről azonban a BBC nem közölt részleteket.
A védelmi tárca illetékesei elmondták ugyanakkor azt is, hogy a térségbe vezényelt brit haderő jelentős részére a háború utáni utóvéd- és békefenntartói feladatok várnak. Az öbölbeli brit erőösszevonás jelenlegi legnagyobb elemét képező 7. páncélos dandár tisztjei is azt mondták bizalmasan a BBC-nek, hogy invázió esetére az előrenyomuló amerikai alakulatok hátának biztosítására, valamint a hadifoglyok „kezelésére” kérték fel az egységet. Nem megerősített londoni értesülések szerint a brit elitegység, a SAS-kommandó máris Irakban van, és az amerikai különleges egységekkel együtt a nyugati országrészben próbálja felderíteni az állítólag odatelepített, háború esetén Izraelt és Szaúd-Arábiát fenyegető Scud-rakétaállásokat. Ugyancsak az öböl térségébe tart az 1982-es Falkland-háború óta látott legnagyobb brit haditengerészeti flotta is.
A britekhez hasonlóan Franciaország is megmutatta hadiflottájának büszkeségét. Háromhetes hadgyakorlatra indult ugyanis a touloni kikötőből tegnap reggel Európa egyetlen atommeghajtású repülőgép-hordozója, a Charles de Gaulle. A touloni hadibázistól származó közlés szerint a francia flottaegység élni fog az alkalommal, hogy a mediterrán vizeken tartózkodó Harry Truman anyahajóval és kíséretével együtt szimulált hadijátékokban tegye próbára harckészültségét. Francia közlés szerint karbantartási munkálatok lezárása az akció, ám megfigyelők biztosak benne, hogy a lépés a francia hadsereg készültségét biztosított ellenőrizni az Irak elleni háború előestéjén.
A felkészülés komolyságát jelzi, hogy február 16-án, Kairóban tartják az Arab Liga rendkívüli külügyminiszteri értekezletét, amelyen az iraki helyzetet, a háború elkerülésének lehetőségeit vitatják meg – jelentette be kedden hivatalosan a szervezet. Az ülést csak márciusra tervezték, s azért hozták előre, hogy egy utolsó kísérletet tegyenek Szaddám Huszein meggyőzésére.
***
Iraki háború esetén erősítés Koreába? Bombázókat, vadászgépeket és hadihajókat készül vezényelni a Csendes-óceán nyugati térségébe a Pentagon, hogy az iraki háború esetére megelőzzön minden esetleges észak-koreai agressziós cselekedetet. A Pentagon név nélkül idézett illetékesei hétfőn közölték, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter még nem hozott végleges döntést B–52-es nehézbombázók, F–16-os harci gépek és haditengerészeti erők átcsoportosításáról, de egyes egységek már indulási készültségben vannak. A csapaterősítéseket Thomas Fargo tengernagy, a csendes-óceáni amerikai erők parancsnoka kérte. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.