„Kifektetnék” a honi tőkét

A hazai tőkekivitel, vagy új fogalommal élve a „kifektetések” érdekében lobbizásba kezdett a Joint Venture Szövetség. Noha az állam ma még nem ösztönzi, máris több ezer magyar kisvállalat van jelen a környező államokban.

Binder István
2003. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai tőkefelhalmozás arra a szintre jutott, hogy számos cégnek további növekedése érdekében szüksége lenne külföldi befektetésekről is gondoskodni. Ezt az állam akár a témáról szóló törvény meghozatalával is segíthetné – mutatott rá Gulyás József, az itthoni vegyesvállalatokat tömörítő Joint Venture Szövetség frissen alakult tőkeexport-bizottságának elnöke. A testület szerint a téma nálunk ma még nem kap semmilyen kormányzati támogatást. Eközben számos, nálunk csak valamivel fejlettebb uniós államban – így Portugáliában – adókedvezményekkel, piacra lépési információkkal, sőt diplomáciai lobbizással is segítik a tőkekivitelt.
A hazai tőkekivitel 1997-től gyorsult fel, azóta évi három–hatszázmillió euró értékben fektetnek be magyarországi cégek. A célpontot 1999-ig elsősorban az EU, azóta viszont a környező országok és a délkelet-európai térség adják. Az új fogalomként „kifektetésnek” elkeresztelt folyamat nálunk nagyon koncentrált: a Matáv macedóniai telefonbefektetése vagy a Mol szlovák és romániai vásárlásai az adott év tőkekivitelének döntő részét adták – mondta el Antalóczy Erzsébet, a Pénzügykutató Rt. kutatója.
Várady Zoltán, a hazai kis- és középvállalatok (kkv) külföldre jutását segítő Corvinus Rt. vezérigazgatója 2,5 milliárd euróra becsülte a 2001. végéig külföldre vitt hazai tőkét, ám e volumennek csak mintegy fele számít kelet- és közép-európai működőtőke-befektetésnek. Romániában 3500, Szlovákiában hatszáz, Ukrajnában pedig bő kétszáz hazai gyökerű kkv van jelen (persze az ott tevékenykedő néhány magyar „multi” mellett). Ezek közül a Corvinus eddig 11 külhoni befektetés támogatásában vett részt 1,3 milliárd forinttal, amivel egyébként 2500 új munkahelyet is teremtett a környező államokban. A tőkeexport bizottság tagjai szerint biztató, hogy a környező közép-európai államokat egyelőre megelőzzük a „kifektetéseknél”.
***
Magyarországi cégek külföldi befektetései (M euró)

1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002.
I–XI.
Közvetlen befektetések –2 258 412 235 621 358 165
Tulajdonosi hitelek 0 131 16 2 –18 10 61
Összes működőtőke-export –2 389 428 237 603 368 226
Forrás: MNB

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.