Mecénás-bál, ima és perek sorozata

Érmindszenten, Ady Endre szülőfalujában megállt az idő. A településen alig száznyolcvan ember él, többségükben idős emberek. A Királyhágó-melléki Református Egyházkerület által tervezett Ady-zarándokhely alapkövét novemberben rakták le a történelmi egyházak püspökei, ám a helyiek szerint hiába: a budapesti urak és a váradi gazdagok elirigyelték tőlük a lehetőséget.

2003. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történet ismert: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület által létrehozott vállalkozás a Széchenyi-terv keretéből tavaly sikeresen pályázott egy Adyfalván felépítendő, háromszáz férőhelyes komplexumra. Tény, hogy a háromszázhúszmillió forint odaítéléséről szóló levelet az előző kormány kulturális minisztere az utolsó munkanapján keltezte, de attól még érvényes a támogatás. A pénz helyett nemrég levél érkezett Budapestről, amelyben értesítették Tőkést, hogy az elképzelést mással fogják megvalósítani. A kiszemelt Mecénás Alapítvány vezetője, Kiss Sándor megpróbálta megvásárolni a református egyháztól a telket, majd értesüléseink szerint más ingatlanokról is tárgyalt a faluban, sikertelenül. Ezek után döntöttek a nagyváradi helyszín mellett, arra kérve az érmindszenti központ szegedi tervezőjét, hogy dolgozza át elképzelését.
Tőkés László a napokban levelet fogalmazott Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz, Kiss Elemér kancelláraminiszterhez és Szalay István egyházügyi államtitkárhoz, arra kérve őket, hogy „ne adják össze magukat ezzel a pénzéhes, újgazdag érdekcsoporttal, amelynek kisebb gondja is nagyobb annál, hogy elnyomorodott nemzetünk valós érdekeit szolgálja”.
Nagyváradon, a Lotus Plaza előtt a hideg idő ellenére csapatokba verődve ácsorognak a tinédzserek. Odabennt is nagy a zsúfoltság, de nem a román átlagfizetéshez képest méregdrága luxuscikkek boltjaiban, hanem a bevásárlóközpont folyosóin, ahol Valentin-napot szerveznek a szerelmeseknek. Az élelmiszerboltban örömmel tapasztalom, hogy a román feliratok alatt magyarul is kiírták, hogy „akció” és „a mindennapok választása”. Az üzletközpont másik oldalán, a könyvesboltban a román és angol nyelvű könyvek között egyetlen magyar kiadvány találok, a katolikus lexikon hiányos sorozatát. Téblábolásomat látva az egyik elárusítónő segíteni próbál románul, és mutat egy félpolcnyi magyar kiadványt. Nincs köztük Ady.
A helyi sajtóban már lecsengett a centrum ügye. A baloldali Erdélyi Riport hetilap legfrissebb száma a Mecénás-bálnak szentelt négy oldalt, megemlítve, hogy a tavalyi bevételből tíz magyar diák kapott ösztöndíjat. Idén illusztris vendégek érkeztek az anyaországból: a politikusokat többek közt Kiss Elemér kancelláriaminiszter és Szabó Vilmos MeH-államtitkár, a médiát példul Pintér Dezső, a tv2 elnöke képviselte. Medgyessy Péter magyar miniszterelnök levélben üdvözölte a barátokat, kiemelve, hogy „a szülőföldön maradni kívánó diákok egyetemi tanulmányainak erkölcsi és anyagi támogatása olyan szép és nemes szándék, amelyet az anyaország kormánya csak elismeréssel tud illetni”. Hogy ez a szándék még nemesebb legyen, a Mecénás Alapítvány idén egy egyezség értelmében tíz román egyetemistát támogat a szülőföldön maradásban – cserébe ingyen megkapták a várostól a strand melletti egyhektáros, közművesített telket.
A neves vendégek nem hagyták otthon adakozó kedvüket: a Markó Béla összes művét tartalmazó kötetgyűjteményt a Románia harmadik legazdagabb embereként (és a bukaresti Adevarul szerint a legnagyobb köztartozással rendelkező vállalkozóként) jegyzett Ioan Micula vásárolta meg harmincmillió lejt fizetve érte (valamivel több, mint kétszázezer forint – a szerk.). Egy csaknem százéves imádságoskönyvnek már nem volt ekkora keletje, de így sem volt olcsó: Kiss Elemér huszonegymillió lejt szánt rá. A bál több mint nyolcszázmillió lejes bevétele minden várakozást felülmúlt, a siker többek között annak is köszönhető, hogy a az alapítvány alapítói közt jegyzett Mudura család kétszáz-, Kiss Sándor pedig százmillió lejt adományozott a nemes célokra.
Szombaton hiába keresem a Mecénás vezetőjét, a mobilja napok óta ki van kapcsolva. Marad az üggyel kapcsolatban kiadott sajtóanyag, amelyből kiderül, hogy az elképzelésük gyakorlatiasabb alapokra épül: a váradi strand könnyebben megközelíthető, mint Érmindszent. Az új kulturális-szabadidős központ által termelt nyereség visszafordítható akár az emlékhely és az Ady-kultusz ápolására is (sic!), és Tőkést semmi sem akadályozza meg abban, hogy a faluban azt építsen, amit akar. Szerintük a reformátusok pályázatát nem fogadta el a magyar kormány, mivel gazdaságilag indokolatlan egy háromszáz férőhelyes szálló megépítése egy isten háta mögötti faluban – ők teljesen új elképzeléssel érték el a sikert.
A katolikus egyháznál már több a szerencsém, a Mecénással való megállapodást aláíró Fodor József általános helynök örömmel meséli, hogy tavaly kettővel többet kereszteltek, mint amennyi temettek és jelentősen nőtt a házasodni vágyók száma is. A vikárius nem tagadja, hogy őket decemberben felkérték a Miniszterelnöki Hivatalból a pályázat megnyerésére, és azért írta ő alá az együttműködési megállapodást a Mecénással és a magyar hatóságokkal, mert a püspök nem volt otthon. Ahogy fogalmazott „az volt a kikötés, hogy egy egyház is vegyen részt a centrum építésében, és ez az egyház a katolikus legyen”. Ők nem kapnak pénzt, csak partnerséget vállaltak – jegyezte meg, kiemelve, hogy egyházi alapból érkezik a támogatás, azért van szükség rájuk. A döntésüket nem a reformátusok elleni rossz szándék, hanem a közösségen való segíteni akarás motiválta. A vikárius úgy tudja, hogy Tempfli József püspök nem tudott a református tervekről, annak ellenére, hogy novemberben részt vett az érmindszenti alapkőletételen. Jó ötletnek tartják a Kőrös partján felépítendő szállodát, mert a nagyváradi magyarságnak nincs konferenciaterme. Az építkezést áprilisban kezdik, és a tervek szerint egy év múlva már kész a kétszázötven férőhelyes komplexum, ahol talán az ösztöndíjas diákok is helyet kaphatnak.
A lapunknak nyilatkozó jogi szakértők szerint a királyhágó melléki püspökség egy perben jó eséllyel indulhatna a magyar állam ellen, ugyanis a megítélt támogatás nem telefonhívás, amit könnyedén át lehet irányítani. A Ptk. szerint ugyanis a nyertes pályázat közérdekű felajánlásnak minősül, amelyet nem lehet egyoldalúan módosítani vagy visszavonni. Az ezeroldalas eredeti elképzelés egyébként szerzői jogi kérdéseket is felvet: úgy is lehet fogalmazni, hogy a döntéshozó ellopta valakitől a szellemi termékét, és odaadta másnak.
A felületes szemlélő akár örülhet is a Nagyváradon tapasztalható román–magyar megbékélésnek. A magyar állami hitelből felépített Mudura-féle bevásárlóközpont Valentin-napi partiján azonban egyetlen szó sem hangzott el Ady nyelvén és a vasárnapi mise után a római katolikus hívek újra átvonultak a püspöki palota elé, hogy imádkozzanak tulajdonukért. Az ingatlan használati jogáért vívott perben ugyan már kétszer is győztek, ám a legfelső bíróság formai okokra hivatkozva fél évekkel halasztgatja a végső szó kimondását. A palotában székelő állami múzeum vezetői hallani sem akarnak a megegyezésről – még a püspök azon ajánlatára sem reagáltak, amely szerint csak az ingatlan harmadát kérik vissza a katolikusok, a nagyobbik részben még évekig maradhat ingyen a bérlő. A prefektus nemrégiben úgy nyilatkozott: tragédia volna a váradi románságnak, ha a magyarok visszakapnák az ingatlant. A raktárokban porosodó kétszáztizenkilenc egyházi festmény visszaadásáról sincs szó – a felbecsülhetetlen értékű, harminc négyzetméteres mű (Korolnyay Ottó: Mátyás Bécs előtt) még egy ideig feltekerve várja a jobb időket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.