Az országgyűlési választásokat követően az MSZP közeli vecsési számlagyárként elhíresült adócsalási ügyben az összes előzetes letartóztatásban lévő gyanúsított – köztük a szocialisták korábbi vecsési elnöke – szabadlábra került. Pedig az eljárás során a mára megszüntetett adórendőrség több mint 15 milliárd forint értékű fiktív számla útját térképezte fel.
A Fővárosi Főügyészség a múlt héten helybenhagyta a rendőrség nyomozást megtagadó határozatát az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank szállodaeszköz-bevásárlása miatt indult eljárásban. Az ügyészség nem talált tehát kifogást az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) érvelésében, miszerint a pénzintézet vagyonkezelő cége – Huszty András akkori bankelnök, a Malév Rt. mai elnöke jóváhagyásával – jogszerűen, befektetésképpen vett egy MSZP közeli vállalkozástól 202,4 millió forintért többek között tartalék WC-csészéket és munkásmozgalmi rézkarcokat.
Az ORFK a napokban megszüntette a nyomozást a több tíz millió forintos csalással gyanúsított Szász András ellen. Az MSZP közeli vállalkozó által vezetett Nádor 95 Rt. még a Horn-kormány idején kapott megbízást titkosszolgálati berendezések beszerzésére. A rendőrség korábbi gyanúja szerint az üzletember a felvett 33 millió dolláros hitel egy részét saját céljaira fordította.
Néhány hete a Fővárosi Főügyészség helybenhagyta az APEH Bűnügyi Igazgatóságának határozatát, így lezárult a Kime-Net Kft. ügyében indított nyomozás. Az MSZP által alapított, később görög kézen fantomizált társaság több tíz millió forintos köztartozást halmozott fel. Az indoklás szerint a tanúvallomások nem adtak alapot a nyomozás folytatására. A Magyar Nemzet ellenben megtudta, hogy a tanúk részletes, feltáró jellegű vallomást tettek, amelyek szerint egy MSZP közeli üzletember irányításával valóságos csalássorozatot hajtottak végre.
Az ORFK megszüntette a mélyen áron alul eladott csillebérci vadászház ügyében a nyomozást. Az ügyészség azonban „mérlegelve Rogán Antal (Fidesz) érveit”, végül pótnyomozást rendelt el.
Akadozik az eljárás Princz Gábor egykori Postabank-vezér ügyében, aki ellen a pénzintézet 150 milliárd forintos vesztesége miatt még az Orbán-kormány idején indult büntetőeljárás. Az évek óta folyó nyomozás határidejét a napokban ismét meghosszabbította a Legfőbb Ügyészség, miközben az exbankvezér mára a televíziós műsorok állandó vendégévé vált.
Az utóbbi időszak rendhagyó eljárásai között kell megemlíteni Loppert Dániel ügyét. Az egyetemista egy nyilvános rendezvényen árulónak nevezte a kormányfőt. Loppertet a bíróság nem jogerősen figyelmeztetésben részesítette, és pénzbírságot rótt ki rá. A másodfokon eljáró bíróság – miután politikai botrány kerekedett az ügyből – felmentette a fiatalembert.
Az utóbbi hetekben a váci rendőrkapitányság saját hatáskörében 40-40 ezer forintos pénzbírsággal sújtotta azt a két fiatalembert, akik elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, mert meghívójuk ellenére nem engedték be őket Medgyessy Péter nyilvános kampányrendezvényére.
A megszüntetett, illetve vitatott eljárások mellett a hatóságok gőzerővel nyomoznak az előző ciklus vélt vagy valós visszaélései miatt. Az Országimázs Központ tevékenységét több szálon is vizsgálja a rendőrség. A központ megbízásából készült Millenniumi Országjáró című kiadványt előállító Mert 2000 Kft. vezetőjét hűtlen kezeléssel gyanúsítják, mivel a rendőrség szerint a cég 800 millió forinttal károsította meg a Miniszterelnöki Hivatalt. Vizsgálják a Bánk bán című film finanszírozását, a Happy End, illetve az Ezüsthajó Kft. ügyeit is.
A rendőrség hűtlen kezeléssel gyanúsítja Berkecz Máriát, a Millenáris Kht. egykori vezetőjét. Őrizetbe vételét követően Berkeczcel megalázóan jártak el a hatóság munkatársai. A kht. végkielégítéseit is górcső alá vették a hatóságok. A túl magasnak tartott kifizetések miatt nyomozás indult Bártfai Béla, a Miniszterelnöki Hivatal volt helyettes államtitkára ellen is.
Szintén hűtlen kezeléssel gyanúsítják a volt informatikai kormánybiztost, Sík Zoltánt, aki a vád szerint indokolatlanul adott megbízást ügyvédi irodáknak túl magas összegért. A Defend Kft. korábbi vezetőit jogosulatlan adatkezeléssel vádolják, de azután is vizsgálódnak a kormányzat által megszűnésre ítélt, korábban nyereséges cégnél, hogy miért jutott annyi állami megrendeléshez.
A tiszások túlnyomó többsége sem akar kétpárti parlamentet
