Megszűnő eljárások, erőltetett nyomozás

A kormányváltást követően számos, a baloldal számára kényelmetlen rendőrségi eljárás szűnt meg, több előzetes letartóztatásban lévő gyanúsított került szabadlábra. A hatóságok gőzerővel nyomoznak ugyanakkor számos olyan vélt vagy valós ügyben, amely az előző ciklushoz kötődik. Az ellenzék szerint a rendőrség kézi vezérléssel, politikai rendőrségként működik, a kormányoldal viszont nem lát kivetnivalót a történtekben.

Villányi Károly
2003. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országgyűlési választásokat követően az MSZP közeli vecsési számlagyárként elhíresült adócsalási ügyben az összes előzetes letartóztatásban lévő gyanúsított – köztük a szocialisták korábbi vecsési elnöke – szabadlábra került. Pedig az eljárás során a mára megszüntetett adórendőrség több mint 15 milliárd forint értékű fiktív számla útját térképezte fel.
A Fővárosi Főügyészség a múlt héten helybenhagyta a rendőrség nyomozást megtagadó határozatát az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank szállodaeszköz-bevásárlása miatt indult eljárásban. Az ügyészség nem talált tehát kifogást az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) érvelésében, miszerint a pénzintézet vagyonkezelő cége – Huszty András akkori bankelnök, a Malév Rt. mai elnöke jóváhagyásával – jogszerűen, befektetésképpen vett egy MSZP közeli vállalkozástól 202,4 millió forintért többek között tartalék WC-csészéket és munkásmozgalmi rézkarcokat.

Az ORFK a napokban megszüntette a nyomozást a több tíz millió forintos csalással gyanúsított Szász András ellen. Az MSZP közeli vállalkozó által vezetett Nádor 95 Rt. még a Horn-kormány idején kapott megbízást titkosszolgálati berendezések beszerzésére. A rendőrség korábbi gyanúja szerint az üzletember a felvett 33 millió dolláros hitel egy részét saját céljaira fordította.
Néhány hete a Fővárosi Főügyészség helybenhagyta az APEH Bűnügyi Igazgatóságának határozatát, így lezárult a Kime-Net Kft. ügyében indított nyomozás. Az MSZP által alapított, később görög kézen fantomizált társaság több tíz millió forintos köztartozást halmozott fel. Az indoklás szerint a tanúvallomások nem adtak alapot a nyomozás folytatására. A Magyar Nemzet ellenben megtudta, hogy a tanúk részletes, feltáró jellegű vallomást tettek, amelyek szerint egy MSZP közeli üzletember irányításával valóságos csalássorozatot hajtottak végre.
Az ORFK megszüntette a mélyen áron alul eladott csillebérci vadászház ügyében a nyomozást. Az ügyészség azonban „mérlegelve Rogán Antal (Fidesz) érveit”, végül pótnyomozást rendelt el.
Akadozik az eljárás Princz Gábor egykori Postabank-vezér ügyében, aki ellen a pénzintézet 150 milliárd forintos vesztesége miatt még az Orbán-kormány idején indult büntetőeljárás. Az évek óta folyó nyomozás határidejét a napokban ismét meghosszabbította a Legfőbb Ügyészség, miközben az exbankvezér mára a televíziós műsorok állandó vendégévé vált.
Az utóbbi időszak rendhagyó eljárásai között kell megemlíteni Loppert Dániel ügyét. Az egyetemista egy nyilvános rendezvényen árulónak nevezte a kormányfőt. Loppertet a bíróság nem jogerősen figyelmeztetésben részesítette, és pénzbírságot rótt ki rá. A másodfokon eljáró bíróság – miután politikai botrány kerekedett az ügyből – felmentette a fiatalembert.
Az utóbbi hetekben a váci rendőrkapitányság saját hatáskörében 40-40 ezer forintos pénzbírsággal sújtotta azt a két fiatalembert, akik elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, mert meghívójuk ellenére nem engedték be őket Medgyessy Péter nyilvános kampányrendezvényére.
A megszüntetett, illetve vitatott eljárások mellett a hatóságok gőzerővel nyomoznak az előző ciklus vélt vagy valós visszaélései miatt. Az Országimázs Központ tevékenységét több szálon is vizsgálja a rendőrség. A központ megbízásából készült Millenniumi Országjáró című kiadványt előállító Mert 2000 Kft. vezetőjét hűtlen kezeléssel gyanúsítják, mivel a rendőrség szerint a cég 800 millió forinttal károsította meg a Miniszterelnöki Hivatalt. Vizsgálják a Bánk bán című film finanszírozását, a Happy End, illetve az Ezüsthajó Kft. ügyeit is.
A rendőrség hűtlen kezeléssel gyanúsítja Berkecz Máriát, a Millenáris Kht. egykori vezetőjét. Őrizetbe vételét követően Berkeczcel megalázóan jártak el a hatóság munkatársai. A kht. végkielégítéseit is górcső alá vették a hatóságok. A túl magasnak tartott kifizetések miatt nyomozás indult Bártfai Béla, a Miniszterelnöki Hivatal volt helyettes államtitkára ellen is.
Szintén hűtlen kezeléssel gyanúsítják a volt informatikai kormánybiztost, Sík Zoltánt, aki a vád szerint indokolatlanul adott megbízást ügyvédi irodáknak túl magas összegért. A Defend Kft. korábbi vezetőit jogosulatlan adatkezeléssel vádolják, de azután is vizsgálódnak a kormányzat által megszűnésre ítélt, korábban nyereséges cégnél, hogy miért jutott annyi állami megrendeléshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.