Néhány éves szünet után a világ egyre több országában ismét napirendre került a nukleárisenergia-termelés továbbfejlesztése. Az USA energiapolitikája komoly szerepet szán a jövőben az atomenergiának. A jelenleg működő 104 blokkjuk közül tíz már rendelkezik 60 évre szóló meghosszabbított üzemeltetési engedéllyel. Finnországban a loviisai erőműben 9 százalékkal, az olkiluotói erőműben pedig 18 százalékkal növelték a teljesítményt. A finn parlament az ötödik atomerőművi blokk építésére adott elvi engedélyt. Az Európai Unióban a villamosenergia-termelés 35 százalékát atomerőművekben állítják elő. A tizenöt tagországból nyolcban működik atomerőmű, összesen 143 blokkot üzemeltetve. A tíz tagjelölt országból öt üzemeltet összesen 19 blokkot. Az EU energiaellátása ma 50 százalékban, húsz éven belül pedig 70 százalékban az importtól, főleg a gázimporttól függ majd. Ezért a kiszolgáltatottságot csökkenteni kell, melynek eszköze a nukleárisenergia-termelés. Magyarországon is hasonló tendencia figyelhető meg. Befejeződött a paksi atomerőmű – amely az ország villamosenergia- igényének 40 százalékát biztosítja, a jelenlegi legkedvezőbb és európai mértékkel is versenyképes áron – élettartam-hosszabbítást előkészítő programja, amely szerint semmilyen biztonsági és műszaki akadálya nincs az erőmű blokkjainak további húszéves működésének. Az elvi hatósági engedélyek megszerzése 2008-ban aktuális, a program teljes költsége 100–150 milliárd forint, ennek finanszírozása az erőmű saját forrásából megoldható. Ugyancsak befejeződött a blokkok teljesítménynövelését előkészítő projekt is, amely 150 megawattos teljesítménynövelést tesz lehetővé.
A nukleárisenergia-termelés elfogadottságát nagyban befolyásolja a radioaktív hulladékok tárolásának kérdése. A kiégett üzemanyag és a kis- és közepes aktivitású hulladékok végleges tárolója további telephelykutatást igényel. A kiégett fűtőelemek átmeneti tárolása az erőmű telephelyén a behelyezéstől számított 50 évig biztosított. A kis- és közepes aktivitású szilárd hulladékok elhelyezése 2008-ig megoldott, végleges elhelyezésre indított kutatások Bátaapáti térségében mutatnak jó eredményt. A nagy aktivitású hulladékok elhelyezésére Boda térsége a legkedvezőbb. Az EU-irányelv tervezetéből kiindulva az ottani kutatások felgyorsítása várható.
***
Meghatározó az atomerőmű. Magyarország teljes éves villamos- energia-felhasználása 2001-ben 39 500 gigawattóra volt, ebből 13 300 gigawattórát állított elő a paksi atomerőmű. Az import 7000, az export 3770 gigawattórát tett ki. A legjelentősebb felhasználó a feldolgozóipar volt 10,5 ezer gigawattóra villamos energiával; a lakosság 10,1 ezer gigawattóra áramot használt el.
A tiszások túlnyomó többsége sem akar kétpárti parlamentet
