Nem kap erősítést Korea

További kétezer katonával erősítené meg a csendes-óceáni amerikai erők főparancsnoka a Dél-Koreában állomásozó amerikai csapatokat az észak-koreai atomprogram körül kialakult feszültség növekedése miatt. Washington jelenleg 37 ezer amerikai katonát állomásoztat a legmodernebb fegyverzettel felszerelve a megosztott Koreai-félsziget déli részén.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Thomas Fargo tengernagy terve kapcsán az információt hírül adó amerikai televíziós társaságok hozzátették, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter egyelőre elutasította a kérést. A főparancsnok ugyanakkor kéttucatnyi harci repülőgép, továbbá hadihajók küldését is kérte, de ezt sem hagyták jóvá, miután George Bush elnök értésre adta, hogy békés körülmények között szeretné rendezni a konfliktust Phenjannal. Egy amerikai illetékes úgy nyilatkozott, Fargo elrettentő erő kiépítésén dolgozik, mert biztos kíván lenni abban, hogy Észak-Korea nem kezd kalandokba abban a hiszemben, hogy Washington túlságosan Irakra koncentrál.
Észak-Korea közben azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy légiereje januárban 180 kémrepülést hajtott végre az ország felett. „Az amerikai imperialisták januárban 180 esetben kémkedtek a levegőből, hadászati és taktikai felderítő repülőgépeket bevetve” – közölte a phenjani kommunista rezsim hivatalos hírügynöksége, a KCNA.
Az észak-koreai hírügynökség arról is beszámolt, hogy az amerikai erők a Koreai-félsziget térségében nagyszabású légi hadgyakorlatot tartottak januárban, „háborús hangulatot szítva” ezzel. Az AP amerikai hírügynökség szerint Észak-Korea rendszeresen megfogalmaz hasonló vádakat, azt hangoztatva, hogy az Egyesült Államok az ország lerohanására készül. Az amerikai hadvezetés ezzel szemben azt állítja, hogy a térségben végrehajtott hadgyakorlatai védelmi természetűek.
Ro Mo Hjun megválasztott dél-koreai elnök mindeközben elküldte megbízottját az Egyesült Államokba, hogy tájékoztassa az amerikai vezetést Észak-Koreával kapcsolatos elképzeléseiről. Csung Dal Sul parlamenti képviselőt négynapos látogatása alatt fogadja Colin Powell amerikai külügyminiszter, és a küldött találkozik más magas rangú amerikai tisztségviselőkkel is. A megbízott szombaton kijelentette, a rendkívül súlyos helyzet a Koreai-félszigeten szükségessé teszi Washington és Szöul egyeztetését. Közölte, hogy az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatos problémák békés rendezésének lehetőségét vitatja meg vendéglátóival. A dél-koreai honatya Washington után Japánba utazik, ahol fogadja őt Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök is.
Az új dél-koreai államfő február 25-én lép hivatalba. Ígéretet tett arra, hogy kész az együttműködésre az Egyesült Államokkal a nukleáris válság megoldásában, de jelezte, hogy a Szöul komolyabban részt akar venni a biztonsági kérdések kezelésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.