Példa nélküli botrány a rendszerváltás óta, sőt az APEH azt megelőző rövid története során is az a Magyar Nemzet által nyilvánosságra hozott esemény, hogy a pénzügyminiszter utasítására az adóhivatal elnöke több millió adózó állampolgár és sok százezer vállalkozó adatait emelte ki az adóhatóság többszörösen védett informatikai rendszeréből – fogalmazott Kövér László szombati sajtótájékoztatóján. A Fidesz alelnöke az ügyben interpellációt nyújt be a miniszterelnökhöz, mivel választ vár többek között arra, hogy Medgyessy Péter értesült-e az APEH-nél történtekről és egyetértett-e vele. Azt is tudni szeretné, kíván-e nemzetbiztonsági vizsgálatot indítani a kormányfő annak kiderítésére, mely idegen titkosszolgálatok, nemzetközi vagy magyar szervezett bűnözői csoportok, gazdasági érdekkörök vagy magát vallási köntösbe bújtató, valójában a pszichobiznisz kategóriájába tartozó nemzetközi szekta érdekei szerint történt mindez. Ha mindegyik feltételezésre nemleges a válasz, akkor Kövér szerint fel kell tenni azt a kérdést is, mindez kinek használ, vajon nem az MSZP igényei állnak-e az ügy hátterében. Emlékeztetett: az adatbázis kimentése közvetlenül a kormányváltás után történt, majd négy hónap alatt tízszer annyi célzott ellenőrzést hajtott végre az APEH, mint az előző kormányzati ciklusban összesen.
*
Azt is megkérdezi a kormányfőtől: a súlyos törvénytelenség után miért van még hivatalában Király László György és főnöke, László Csaba pénzügyminiszter, aki a botrány kirobbanása óta láthatóan menekül, hiszen még egyetlen szót sem szólt az APEH elnökének védelmében. Felhívta a figyelmet, hogy az adatmásolással egyidejűleg beengedtek az APEH informatikai rendszerébe egy magáncéget, holott a vállalkozás esetében nem végezték el a B típusú nemzetbiztonsági vizsgálatot. Kövér jelezte: Király László György egy tévéinterjúban azt nyilatkozta, nem lehet minden kétséget kizáróan igazolni, hogy a kimásolt adatbázis nem került ki az APEH-ből. – Ennek pedig a nemzetbiztonságra nézve is súlyos kockázatai vannak – szögezte le a Fidesz alelnöke.
Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági tárca egykori irányítója hangsúlyozta, a lemásolt információk tartalmazzák a rendvédelmi és a biztonsági szervek adatait is. – Beláthatatlan következményekkel járna, ha esetleg ezek az információk terroristák kezébe jutnának – mondta.
Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium szóvivője elmondta: tény, hogy az APEH elnöke a pénzügyminiszterrel egyeztetve az átadás-átvétel részeként rögzítette az APEH-ben nyilvántartott összes adatot. Mint mondta, az átvételi leltár elkészítése minden normális minisztériumban és állami intézményben bevett eljárás. Elmondása szerint a pénzügyminiszter és az APEH elnöke úgy látta: az átadás-átvétel pillanatában az aktuális adatok megőrzése indokolt lehet.
Simicska az adatmásolás miatt a napokban feljelentést tett államtitoksértés gyanúja miatt. Király László György APEH-elnök a sajtóban cáfolta a feljelentésben foglaltakat. Jelzi azonban a kommunikációs zavart, hogy az egyik kormánylap szerint az APEH-elnök, míg egy másik szerint a pénzügyminiszter döntött az adatmásolásról.
Megkérdeztük az ügyben Simicska Lajos volt APEH-elnököt.
– Az egyszerűség kedvéért összefoglalom, hogy mit állítottam a feljelentésben. A sajtóban megjelent információk és nyilatkozatok alapján megállapítható, hogy tavaly nyáron az adóhivatal normál biztonsági adatmentéseitől eltérő adatmásolást hajtottak végre, amellyel az adózók teljes adatállományát kiemelték az informatikai rendszer ellenőrzése alól. Egy ilyen komoly kockázatokat hordozó döntést felelős vezető csak megfelelő szakmai indokok alapján hozhat. Ilyen érv azonban a magyarázatokban nem hangzott el, valószínűleg azért, mert nem is létezik. Egy majdani vizsgálatokra való hivatkozás pedig a tréfa kategóriájába tartozik. Azt a nagyon komoly kérdést ugyanis, hogy az említett adatmásolást miért hajtották végre, nem lehet egy viccel elütni. Az adatmentéssel párhuzamosan, de attól elkülönülve az adóhivatal megbízást adott egy külsős cégnek, a Hunaudit Kft.-nek az úgynevezett hosszú bájtok éjszakája ügy kapcsán, hogy auditálja az adóhivatal által lefolytatott vizsgálatok eredményét. Megállapítható, hogy a megbízott cég munkatársai a jogszabályi előfeltételek hiányában törvénysértő módon megismerték az informatikai rendszert és ezért fölmerül az államtitoksértés gyanúja, amely miatt feljelentést tettem.
– Igaz az a hír, hogy önt is kihallgatták a rendőrségen?
– Néhány napja az ORFK nyomozói valóban meghallgattak tanúként, érdemi segítséget a nyomozó hatóságnak azonban a hosszú bájtok legendája tekintetében nem tudtam nyújtani. Javasoltam viszont, hogy az „ügyben” Kuncze Gábort hallgassa meg a nyomozó hatóság, mivel úgy hallottam: ő rendelkezik a legtöbb információval.
Kós Hubert visszalép a döntőtől az úszó-vb-n, Rasovszky Kristóf megtörten nyilatkozott
