Röviden

MTI
2003. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Felesleges” vámpótlék
Hazai mezőgazdasági és élelmiszer-ipari érdekeket sérthet a gazdasági tárca február elsejétől ideiglenesen kivetett vámpótléka az ammóniumnitrát műtrágyára és annak vizes oldatára, ezért az agrártárca nem javasolta annak bevezetését – közölte tegnap egy, az agrártárcához közel álló szakértő, aki úgy ítéli meg, hogy a kivetett vámpótlék a kereskedők hasznát csökkenti, és a termelők által kifizetett árra sem lesz hatással. (MTI)

Változó kamatok
A háztartásoknak nyújtott hitelek átlagkamatlábai nőttek, míg a nem pénzügyi vállalatok forinthiteleinek kamatai csökkentek 2002 decemberében, amikor a háztartások piaci feltételű ingatlanhiteleinek átlagos kamatlába 42 bázisponttal 14,05 százalékra nőtt. A nem pénzügyi vállalatoknál piaci feltételek mellett éven belül felvehető hitelek átlagkamata 58 bázisponttal 9,69 százalékra, az éven túli hiteleké pedig 120 bázisponttal 9,71 százalékra mérséklődött – közölte tegnap a jegybank. (MTI)

Ukrán lap az adózásról
Az off-shore zónában működő ukrán cégek még három évig javíthatják tevékenységüket magyar vállalatok közreműködésével – írta legutóbbi számában a Kompanyon című ukrán üzleti hetilap, mert Magyarország egyedülálló adózási ajánlatot készített elő a külföldi beruházóknak: a 2002. december 31-ig bejegyzési kérelmüket beadó és 2003. március 1-jéig bejegyzett külföldi vállalatok 2006-ig részesülhetnek a magyarországi off-shore cégeknek járó kedvezményben, azaz a hazai vállalatok által fizetett tizennyolc százalékos nyereségadó helyett csak három százalékot fizetnek. (MTI)

BMI: enyhe növekedés
Csekély mértékben, 5,9 százalékponttal nőtt januárban a beszerzési menedzserindex (BMI) értéke, és elérte az 50,2 százalékot. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság jelentése szerint a szokatlan januári növekedés a beinduló feldolgozóipari termeléssel magyarázható. (MTI)

Elemez az EKB
Átfogó tanulmányt készít a közeljövőben az Európai Központi Bank (EKB) arról, miként lehet simábbá tenni az európai pénzügyi rendszer működését az újonnan csatlakozó országokra, különösen az árfolyam-erősödésekre tekintettel. Elemzésében a Reuters hírügynökség Csajbók Attilát, a nemzeti bank illetékesét idézte az üggyel kapcsolatban, aki szerint a korai ERM-belépést tervező Magyarország számára egyszerű a tanulság: a támadások elkerülésére az ERM II-ben töltött idő minimálisra szabása lenne kívánatos. (MTI)

Kevésbé vonzó Nagy-Britannia
Az erős font és az alacsony termelési költségeket kínáló kelet-európai gyártási telephelyek vonzereje lassan felemészti Nagy-Britannia korábbi előnyét az EU-n belül a közvetlen külföldi befektetésekért vívott versenyben. A kelet-európai országok tőkevonzó képessége ugyanis alaposan megerősödött az utóbbi években. (MTI)

Nincs hatékony bormarketing
A magyar bortermés évente átlagban 4-4,5 millió hektoliterre tehető, amiből mindössze 800 ezer hektoliter jut exportra. A borexport 1998-hoz képest 40 százalékkal esett vissza, a belföldi értékesítés pedig stagnál. Erről Kiss László, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke beszélt tegnap Balatonfüreden az ötnapos országos szőlész-borász konferencia megnyitóján. Hiányolta a hatékony és célirányos bormarketinget. Hangsúlyozta: az ágazatnak az uniós csatlakozásra való felkészültsége messze elmarad a szükségestől és a megnyugtatótól. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.