Show-műsorra készül Seselj Hágában

Sebestyén Imre
2003. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerbiában a Vojislav Seselj vajda elleni hivatalos vádemelés volt a hét vége első számú témája. Mint ismeretes, Carla del Ponte hágai főügyész asszony január 15-én írta alá, a törvényszék pedig február 14-én erősítette meg azt a tizennyolc pontos vádiratot, amely a negyvenkilenc éves politikust Horvátországban, Bosznia-Hercegovinában és a Vajdaságban elkövetett, háborús és emberiség elleni bűncselekményekkel vádolta meg. Már napokkal ezelőtt tudni lehetett, hogy a szélsőséges politikust a hágai törvényszék elé invitálják – kiderült, hogy már repülőjegye is van február 24-re –, a hír mégis nagy visszhangot váltott ki. Maga Seselj kifejtette, nem engedi meg, hogy letartóztassák, inkább „önként” megy Hágába.
A médiumok mindeközben elemzik a vádiratot, a felsorakoztatott pontokat a háború idején készített híranyaggal vetik össze. Főleg az etnikai tisztogatásban való részvételére vonatkozó részeket elemzik, különös tekintettel a Vajdaságban elkövetett bűncselekményekre. Seselj nemcsak Horvátországban és Boszniában támogatta az általa szervezett szabadcsapatokat a muzulmánok és a horvátok elűzésében, de a szerémségi falvakban is zaklatta a helyi horvátokat – ezt persze most következetesen tagadja. A szerb radikálisok vezére nyilvánossá tette azoknak a névsorát, akiknek át kell adniuk házaikat a szerb menekülteknek, hogy aztán „önként” távozzanak.
A Seselj viselt dolgait elemző televíziós összeállítások valóságos vádirattá kerekedtek. Nem egy médium azonban védelmébe vette a „szerb érdekek elszánt oltalmazóját”, a szerb szkupstina (nemzetgyűlés) leghangosabb tagját, aki nemegyszer csak hangos provokálással tudott „érvelni”. Seselj az uszítás nagymestere, amit mellesleg bűneként ró fel a vádirat. Kétségtelenül nagy szerepet játszott az agresszív szerbiai sovinizmus kialakításában, s ebből következően magyarok tízezreinek a meneküléséhez is tevőlegesen hozzájárult.
Seselj mégis népszerű politikus hazájában. Nemcsak azokban az időkben volt az, amikor területhódításokra biztatta a szerbeket (Zágráb közelében húzta volna meg Szerbia nyugati határát!), hanem később is, amikor minden problémára a maga egyszerűnek tűnő megoldásait kínálta. Volt miniszterelnök-helyettes, elnökjelölt, Milosevics nem egy ízben a kedvenc politikusának nevezte. Távozása a politikai színtérről ugyanakkor nem jelenti a nemzeti radikalizmus végét Szerbiában. Pártja, a Szerb Radikális Párt elég erős ahhoz, hogy átvészelje a vezércserét, és Seselj maga is arra törekszik, hogy hágai útjából politikai show-műsort fabrikáljon. A szélsőjobbnak Szerbiában semmiképpen sem kell attól tartania, hogy vezér nélkül marad, és kifullad ereje. Akik pedig éppen Seselj személye miatt nem csatlakoztak a radikálisokhoz, most már megtehetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.