Változatlan formában – 195 igen szavazattal, 121 ellenében, 3 ellenzéki tartózkodás mellett – fogadta el a parlament az újratárgyalt szociális törvénycsomagot. A szavazáskor a Fidesz és az MDF nemmel, a kormánypártok igennel voksoltak. A T. Ház leszavazta az ellenzéki módosító indítványokat, ugyanakkor támogatta azt, ami biztosítja, hogy az érintettek január 1-jéig visszamenőlegesen megkapják a pénzbeni juttatásokat. A köztársasági elnöknek most már ki kell hirdetnie a salátatörvényt, ám az Alkotmánybíróságtól bárki kérhet utólagos normakontrollt.
Ismeretes: a javaslatot azért tárgyalták újra, mert Mádl Ferenc decemberben megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek. Szerinte ugyanis hátrányosan érintené azokat, akik egyházi intézményben veszik igénybe a szociális alapellátásokat. Harrach Péter (Fidesz) közölte: mivel a központi források nem fedezik a költségeket, az ország településeinek kétharmadában nincs vagy nem teljes körű a szociális alapellátás. Azok a helyhatóságok, amelyek nem látták el kötelező feladatukat, másra fordították a támogatást. Harrach szerint ha ezt át kell adniuk, akkor működésük lehetetlenülhet el.
Sisák Imre (MDF) felvetette: ha az egyházi fenntartók az intézményi ellátásra szerződhetnek az állammal, akkor miért nem tehetik meg ugyanezt az alapellátásokra is? Miért kell az önkormányzatokkal megállapodniuk? Csehák Judit szakminiszter leszögezte: a törvénymódosítás nem korlátozza az egyházak intézményes szolgáltatási jogát, és szerinte javul a finanszírozás is.
*
A törvénymódosítás a kiegészítő családi pótlék nevét ismét rendszeres gyermekvédelmi támogatásra változtatja, annak havi összegét 4200 forintról 4600-ra emeli január elsejéig visszamenőleg. A januári ellátás – amelyet február elején kapnak kézhez az érintettek – nem tartalmazza majd a többletet. Valószínű, hogy a különbözetet a következő havi járandósággal együtt folyósítják.
A törvény módosítása rendelkezik arról is, hogy a nagyszülők unokájuk nevelése esetén nyugdíjuk mellett is kaphassanak gyermekgondozási segélyt (gyest). Egy kivételesen hozott rendelkezéssel lehetővé tették, hogy aki március 15-ig beadja igényét, decemberig visszamenőleg megkapja a pénzt.
A többi módosításnál nem okozott gondot a jogszabály kihirdetésének késése, ezek ugyanis később lépnek hatályba: a fogyatékossági támogatás jogosultsági feltételeinek enyhítése március 1-jétől, a 13. havi nyugdíj első – egy heti – részét az év utolsó részében folyósítják, az özvegyi nyugdíjak 20-ról 25 százalékra emelése pedig novembertől lesz hatályos.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
