Ami hiányzik a Millenáris Parkból

–
2003. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég nyílt meg a Millenáris Parkban a British Council érdekes időszakos kiállítása DNS 50 – Az élet titkának első ötven éve címmel. Fél évszázada jelent meg a Nature című tudományos lapban két Cambridge-ben dolgozó kutatónak az a tanulmánya, amely elsőként ismertette a géneket hordozó DNS-molekula szerkezetét. A kiállítás a Nagy-Britanniában tevékenykedő tudósok e szakterületen, a molekuláris genetikában azóta elért legfontosabb eredményeiről ad áttekintést. Szépen feldolgozott, tanulságos anyag, és jól teszik a britek, hogy ezt a jó hírüket méltán öregbítő összeállítást körbeviszik a világon. Tudatos országképépítés – követendő példa.
Az írásra az elismerés kifejezésének szándékán túlmenően a hiányérzet késztet.

Ha az alig pár hónapja bezárt Álmok álmodói – Világraszóló magyarok című kiállítás szelleme még ott lebegne a Millenáris Park felett, akkor a tisztelt házigazdák biztosan lehetőséget találtak volna arra is, hogy a brit anyag közelében – mondjuk a pénztár mellett, egy táblán – megemlítsék néhány olyan magyar szakember nevét és munkásságát, akik e témakörhöz kapcsolódóan kimagaslót alkottak. Mivel ez nem történt meg, tegyünk ide egy szerény hiánypótlást:
A (brit anyagban is említett) nemzetközi Human Genome Projectben részt vevő franciaországi Genethon Intézetben ifj. Gyapay Gábor és munkatársai elkészítették az első genetikai (DNS-) térképet. Erről szóló közleményük a Nature Genetics különszámában jelent meg (1994. június). Hosszú ideig ez volt a világ egyik legidézettebb tudományos cikke. Egy nemzetközi (ISI) felmérés, minősítés szerint Gyapay Gábor hét dolgozattal az ötnél több tanulmánnyal legtöbbet idézett 301 francia tudós között van.
A Skóciában dolgozó Pusztai Árpád professzor munkacsoportjával 1995 óta folytatott vizsgálatai alapján, 1998-ban felhívta a figyelmet arra, hogy a génkezelt burgonyával etetett fiatal patkányok immunrendszere legyengül és agyuk fejlődése is lelassul. A genetikailag módosított (GM) növényekkel és élelmiszerekkel üzletelő multik nyomására a professzort félreállították.

Kondorosi Ádám akadémikus, aki évek óta a Francia Nemzeti Kutatási Központ Növénytudományi Intézetének (CNRS, Institut des Sciences Végétales) egyik vezetője, 1999-ben az UNESCO Finlay-díját kapta mikrobiológiai eredményeiért (a szimbiotikus nitrogénkötés vizsgálatában elért eredményekért).
Az 1999-es év – nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő – legjelentősebb magyar tudományos eredményeinek egyike Hadlaczky Gyula (MTA Szegedi Biológiai Központ) és munkatársai mesterséges kromoszómák előállítása és felhasználása terén végzett hazai és nemzetközi munkássága.
Az MTA Martonvásári Mezőgazdasági Kutatóintézetében, a 2000. évben meghatározták és elkülönítették a Baross László által nemesített, világhírű Bánkúti (B) 1201 búzafajta kiváló minőségét biztosító és más búzafajtában ki nem mutatható gént.
A Kiss György Botond vezetésével dolgozó munkacsoport (MTA Szegedi Biológiai Központ) a világon elsőként megtalált és előállított egy a nitrogénkötésben szerepet játszó gént. Ennek a NORK-nak elnevezett génnek a felfedezése alapvető tudományos eredmény és a későbbi gyakorlati alkalmazások még beláthatatlan távlatai felé nyit utat. A kutatócsoport beszámolóját a Nature 2002. június 27-i száma közölte.
Mezey Éva, Szentágothai János egykori munkatársa, aki 1989 óta dolgozik az Egyesült Államokban, a vezetése alatt álló kutatócsoporttal kimutatta, hogy az emberi csontvelőben lévő őssejtek spontán módon eljutnak az agyba, és agyi idegsejtté is alakulnak. Erről szóló közleményük a New Scientist 2003. január 18-i számában jelent meg.

…Legalább ennyit. A Millenáris Parkhoz ez illene, így lenne teljesebb a kép.

Sipka László
Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.