Feljelentették az izraeli biztonságiakat

Egy keszthelyi pár feljelentette az izraeli légitársaság biztonsági embereit, akik tavaly decemberben emberi jogaikat semmibe véve, csomagjaikat megrongálva vizsgálták meg őket Ferihegyen. A múlt heti tanúkihallgatáson fényképről felismerték az egyiket – a másik állítólag már nincs az országban.

2003. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunkban nemrég hírt adtunk öt magyar állampolgár kálváriájáról, akiknek nyaralás helyett többnapos letartóztatásban és megaláztatásban volt részük az izraeli hatóságok részéről. A cikk megjelenése után megkereste lapunkat Andalics Attila keszthelyi vállalkozó, akinek decemberben volt hasonló élménye a Ferihegyi repülőtéren, ám a zaklatásokat nem hagyta annyiban és feljelentést tett a magyar hatóságoknál. A tíznapos nyaralásra induló párt december 26-án az izraeli légitársaság saját biztonsági szolgálata három és fél órán keresztül vizsgálta, szétszedve és megrongálva műszaki berendezéseiket és feltúrva csomagjukat, miközben – különválasztva egymástól – nemi életükről és anyagi viszonyaikról faggatták őket. Miután a hölgy sírógörcsöt kapott, beszámolójuk szerint elálltak az utazástól azonnali szabadon engedésük fejében, de a csomagok vizsgálata így sem fejeződött be és nem engedték ki őket a vizsgálószobából. „Nekünk ehhez jogunk van, itt mi vagyunk a hatóság” – állították, és csak a pár sokadik kérésére hívták ki a magyar biztonságiakat. Végül mégis elutaztak, miután megígérték a külföldi biztonsági szolgálatnak, hogy „nem lesz velük több probléma”. A tel-avivi érkezés után csak újabb, többórás procedúra után léphettek be az országba és csomagjaikat egynapos késéssel kapták kézhez.
A nyaralásról hazatérve Andalics Attila feljelentést tett a reptéri rendőrségen, százhatvenezer forintos rongálásról és a személyiségi jogok megsértésről tájékoztatva a magyar hatóságot. A párt tanúként hallgatták meg az ügyben, majd a fényképes szembesítés során felismerték az eljárásban közreműködő tolmácsot. A magyarul nem beszélő, fegyveres biztonsági embert időközben visszarendelték Budapestről, így őt – információink szerint – a magyar hatóságoknak nem sikerült kihallgatniuk.
A sértettek úgy tudják, az izraeli biztonsági emberek diplomata-útlevéllel érkeznek Magyarországra és tevékenységüket nem felügyelhetik a Ferihegyi reptér magyar biztonsági felelősei. Nem értik: magyar állampolgárként Magyarországon hogyan léphet fel ellenük egy másik ország hatósága.
A Ferihegyi repülőtér biztonsági parancsnoka folyamatban levő ügyről nem nyilatkozhat. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium légiközlekedési osztályáról megtudtuk, hogy a 201/1998-as kormányrendelet szerint a légitársaságoknak saját védelmi tervvel kell rendelkezniük, melyben szabályozzák a biztonsági kérdéseket is. A légitársaság megállapodhat a repülőtérrel és a magyar hatóságokkal arról is, hogy általa kiképzett emberek lássák el a védelmi feladatokat, ám ennek részletei általában nem publikusak. Igaz, a légitársaság embere nem léphet fel hatóságként a másik állam területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.